Λαμία-Αστέρας Τρίπολης

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Στους 16 βαθμούς οι γηπεδούχοι, που παλεύουν για την παραμονή τους στα… σαλόνια, στους 26 οι Αρκάδες που διεκδικούν με αξιώσεις την είσοδό τους στην πεντάδα.
Λαμία: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Ορτέγκα, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάντερσον, Μπούντνικ
Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Ντούντου, Ισνάλντο, Μανιάς
Στον πάγκο της Λαμίας: Μελισσάς, Ακόστα, Κουκόλης, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Κουτρομάνος, Βουό
Στον πάγκο του Αστέρα: Τσίφτσης, Κώτσιρας, Γκοντό, Κανελλόπουλος, Χριστόπουλος, Σελίν, Μαντίντα
Διαιτητής του αγώνα ο Κατσικογιάννης με βοηθούς τους Τάτση και Κελάζογλου
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση
Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να βγουν στη κόντρα, αλλά καθυστέρησε ο Μπούντνικ και χάθηκε η υποψία ευκαιρίας.
5' Πρώτη απειλή από πλευράς Αστέρα. Σέντρα του Ινσάλντο από τα αριστερά, ο Τσιλιανίδης πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Παντελιάδη κι εν συνεχεία μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, δίχως... συγκινήσεις στο ΔΑΚ Λαμίας.
17' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ του Πίτι
19' Ο Μανιάς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή της Λαμίας, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει, αφού πιεζόταν ασφυκτικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να απομακρύνουν
25' Γέμισμα του Κυριακόπουλου του Αστέρα από τα αριστερά, αλλά η σέντρα του είναι πολύ δυνατή και ο Τόνσο δεν προλαβαίνει να την κρατήσει εντός αγωνιστικού χώρου...
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα
"Φωτοβολίδα" του Κυριακόπουλου από διαγώνια θέση και έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι κι έφυγε άουτ!
Ανεβασμένος μετά το 20' ο Αστέρας, έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
38' Ατομική προσπάθεια του Τόνσο που μπήκε στην περιοχή αλλά το δυνατό σουτ του με το αριστερό κατέληξε πολύ άουτ.
41' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο της Λαμίας.
Ημίχρονο στη Λαμία. Οι δύο ομάδες είναι στο 0-0, σε ένα πολύ μέτριο ματς, με τον Αστέρα να έχει τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία, με το δοκάρι του Κυριακόπουλου.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στη Λαμία.
Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα, Κώτσιρας αντί του Ισνάλντο με το καλημέρα στην επανάληψη.
50' Κάθετη πάσα προς τον Κώτσιρα, βγαίνει και μαζεύει ο Παπαδόπουλος που "διάβασε" τη φάση.
58' Αλλαγή για τη Λαμία. Έξω ο Πίτι, μέσα ο Ακόστα. Δεν βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι ο πρώτος και ο Τεννές ψάχνει "γιατρικό".
62' Δοκάρι για τη Λαμία!
"Γλυκό" γέμισμα του Βάντερσον από τα δεξιά, ωραία κεφαλιά-ψαράκι του Μπούντνικ, αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι!
Αυτή ήταν η πρώτη σημαντική ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς. Στο 62'...
67' Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα!
Ο Τόνσο έπιασε συρτό διαγώνιο σουτ, ο Παπαδόπουλος δεν απέκρουσε σωστά, με τον Κώτσιρα να μπαίνει... σφήνα για το ριμπάουντ, αλλά να μην κάνει καλό τελείωμα και να μην νικά τον αντίπαλο γκολκίπερ.
Δεύτερη αλλαγή για την Λαμία. Ο Καραγιάννης παίρνει τη θέση του Ορτέγκα.
72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ, 1-0
Μεγάλη γκάφα του Αθανασιάδη και σκόρερ ο Καραγιάννης
Μετά από βολέ του Παπαδόπουλου(!), η άμυνα του Αστέρα είναι... απούσα, ο Καραγιάννης βγαίνει στην πλάτη των Αρκάδων, τσιμπάει τη μπάλα προ του Αθανασιάδη -που δεν έβαλε σωστά τα χέρια του- και σε κενή εστία έγραψε το 1-0.
75' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Γκοντό, έξω ο Μπέρτος.
79' Καλή φάση για τον Αστέρα! Ο Γκοντό γυρίζει ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή, πιάνει δυνατό ψιλοκρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια
80' Αλλαγή για τη Λαμία. Μέσα ο Κουτρομάνος, έξω ο Βάντερσον
81' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Μαντίντα, έξω ο Ντουντού.
Λήξη στον αγώνα. Σπουδαία νίκη για τη Λαμία απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Ο Καραγιάννης ο χρυσός σκόρερ.