LIVE: Ολυμπιακός-Ξάνθη

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Ξάνθη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής
Ο Ολυμπιακός είναι στους 38 βαθμούς και θέλει τη νίκη για να προσπεράσει τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε νωρίτερα του Απόλλωνα με 3-0
Η Ξάνθη είναι στην 7η θέση με 24 βαθμούς και έχει ως στόχο την 5η θέση
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού:
Ολυμπιακός (4-2-3-1): Προτό - Φιγκέιρας, Σισέ, Ένγκελς, Κούτρης - Ρομαό, Ταχτσίδης - Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς - Ανσαριφάρντ
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Μποτία, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Χατζισαφί, Ανδρούτσος, Σεμπά.
Ξάνθη (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς - Σβάρνας, Μελιόπουλος, Φλίσκας, Κασάδο - Ντε Λούκας, Καμαρά - Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Φασίδης - Γέντρισεκ.
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Οκάν, Λισγάρας, Κάστρο, Σιλά, Θυμιάνης και Σουλεϊμάν.
Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης Α’ βοηθός: Ιορδάνης Δημητριάδης Β’ βοηθός: Ιωάννης Κουράκης 4ος: Κωνσταντίνος Αντωνίου
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
1' Έναρξη του ματς
1' Γύρισμα του Φορτούνη από δεξιά, απομακρύνουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Ξάνθης
3' Προσπάθησε να κάνει την ατομική προσπάθεια ο Μιραλάς, έδιωξε ο Μελιόπουλος
5' Φάουλ του Σισέ που γλιτώνει την κίτρινη
6' Κόρνερ για την Ξάνθη
Κανένα πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού
8' Φάουλ του Τριάδη στον Φορτούνη σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους
9' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
10' Αδύναμη κεφαλιά του Σισέ που βρίσκει και στον Κασάδο, κακή αντίδραση του Ζίβκοβιτς που μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια
11' Φιλόδοξη και εγωιστική προσπάθεια του Πάρντο, που τελειώνει τη φάση με σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία
17' Σουτ του Φορτούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο πλάγια, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς
19' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό! Ο Κασάδο γύρισε την μπάλα στον Ζίβκοβιτς τη στιγμή που έβγαινε και αυτός, ο Ανσαριφάρντ έκανε την προβολή του προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ
25' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φασίδης ανατρέπει τον Φορτούνη και ο Καραντώνης υποδεικνύει σωστά την παράβαση
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ! Άψογη εκτέλεση του Ιρανού ψηλά στην αριστερή γωνιά του Ζίβκοβιτς
28' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας, αλλά και στον Τριάδη για μεταξύ τους αψιμαχία
30' Πρόβλημα στην Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς
32' Σέντρα του Πάρντο, κοντρόλαρε με το στήθος ο Ανσαριφάρντ, διώχνουν οι αμυντικοί της Ξάνθης
35' Ορεξάτος από τα δεξιά ο Πάρντο, που παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες του Ολυμπιακού μεσοεπιθετικά
36' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Τρομερό σουτ του Ρομαό από τα 25-30 μέτρα, αλλά η μπάλα δεν του κάνει τη χάρη και βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς
37' Σουτ του Γέντρισεκ, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, αλλά πρόλαβε ο Προτό να μπλοκάρει
40' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά και ο Ανσαριφάρντ που έκανε με τη μία το πλασέ, νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς
41' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Κούτρη, ο Μιραλάς πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας
43' Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Τετ-α-τετ του Μιραλάς που πλασάρει, αλλά νικιέται από τον Ζίβκοβιτς και στην επιστροφή ο τερματοφύλακας νικά και τον Φορτούνη
44' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο! Κάθετη του Ταχτσίδη στον Πάρντο, με τον Κολομβιανό αυτή τη φορά να νικιέται από τον Ζίβκοβιτς
Λήξη του α' ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια μόλις με 1-0, λόγω της εκπληκτικής εμφάνισης του Ζίβκοβιτς
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
46' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Μπαλιά στην πλάτη του Κούτρη για τον Τριάδη, έκανε το πλασέ πάνω από τον Προτό με τον Σισέ να προλαβαίνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή
54' Τίποτα το αξιόλογο από πλευράς γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου
55' Κίτρινη κάρτα στον Πάρντο και τον Κασάδο για νέα αψιμαχία
56' Αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ξάνθης, ο γενικός διευθυντής της ομάδας, Τσαλίκης
57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Φιγκέιρας έκανε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός ξεχασμένος από Φλίσκα και Μελιόπουλο «σκοτώνει» τον Ζίβκοβιτς για το 2-0
59' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κασάδο σε διάστημα τριών λεπτών και με 10 παίκτες η Ξάνθη. Δικαιολογημένη η δεύτερη κίτρινη, έντονες οι διαμαρτυρίες της Ξάνθης για την πρώτη
62' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Τριάδης, μέσα ο Σιλά
64' Σουτ του Φασίδη με αριστερό πλασέ, η μπάλα άουτ
68' Ευκαιρία για την Ξάνθη! Ωραία προσπάθεια του Ντουρίτσκοβιτς που γυρίζει την μπάλα, αλλά πριν ο Γέντρισεκ τη στείλει στα δίχτυα, ο Ένγελς παραχώρησε το κόρνερ
69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Λάθος του Μελιόπουλου που ουσιαστικά προσφέρει το γκολ στον Φορτούνη και ο τελευταίος με πλασέ σε κενή εστία κάνει το 3-0
71' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Ρομαό, μέσα ο Ανδρούτσος
74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Καμαρά, μέσα ο Λισγάρας
79' Πολλοί οι διάδρομοι στο χώρο της άμυνας της Ξάνθης
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φιγκέιρας, μέσα ο Ζιλέ
84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μιραλάς, μέσα ο Σεμπά
87' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Φασίδης, μέσα ο Σουλεϊμάν
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
Λήξη της αναμέτρησης
Ο Ολυμπιακός επικρατεί 3-0 της Ξάνθης και παραμένει στην κορυφή της Super League