Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ατρόμητο για το θεσμό του Κυπέλλου και τη φάση των «8».
Ο ΠΑΟΚ απέκλεισε τα Τρίκαλα στον προηγούμενο γύρο με συνολικό 7-2 (1-5, 2-1)
Ο Ατρόμητος από την άλλη πέρασε με δύο νίκες τον Αστέρα Τρίπολης (0-1, 1-0)
Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας) A’ βοηθός: Χασάν Κούλα (Ξάνθης) Β’ βοηθός: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας) 4ος: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ:
ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης - Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Βιεϊρίνια - Σάκχοφ, Τσίμιροτ - Λημνιός, Πέλκας, Μακ - Κουλούρης
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Κρέσπο, Αζεβέδο, Πρίγιοβιτς, Κάνιας, Ελ Καντουρί, Κάμπος.
Ατρόμητος (3-5-2): Μίρκοβιτς – Κιβρακίδης, Μάντσον, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Σάκιτς – Μπουσούλατζιτς, Νάτσος, Βασιλακάκης – Ντάουντα, Ντιγκινί.
Στον πάγκο: Μανδάς, Κυριακίδης, Στρούγγης, Ούμπιντες, Βασιλείου, Μενσά, Μπαστακός.
Στο ματς πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1, αν και οι Περιστεριώτες είχαν προηγηθεί
Στον 1 βαθμό Κελσίου η θερμοκρασία στην Τούμπα
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Σέντρα στο ματς
Ο Ατρόμητος παίζει κανονικά με τετράδα (Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Σάκιτς) με τον Νάτσο να παίζει κοντά στον Κιβρακίδη λόγω Βιεϊρίνια
5' Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα λεπτά
7' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη για φάουλ στον Μακ
9' Στημένες φάσεις που «καθαρίζουν» οι αμυνόμενοι του Ατρόμητου
9' Μοναδική ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Τρομερή ενέργεια του Βασιλακάκη, που μπαίνει στην περιοχή, γυρίζει στον Ντιγκινί, αλλά το πλασέ του Γάλλου απέκρουσε πριν περάσει τη γραμμή ο Μάτος
10' Απάντηση από τον ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση των γηπεδούχων, με την μπάλα να καταλήγει στον Μακ, το πλασέ του οποίου μέσα από την περιοχή να περνά άουτ
15' Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς, με τον Ατρόμητο να δείχνει πολύ διαβασμένος και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων
19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας βάζει γκολ έπειτα από τακουνιά του Σάκχοφ, ωστόσο υπάρχει ξεκάθαρο οφσάιντ. Περίπου 1,5-2 μέτρα εκτεθειμένος ο παίκτης του ΠΑΟΚ
22' Σουτ του Πέλκα, η μπάλα περνά άουτ.
24' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος που πέταξε την μπάλα έπειτα από φάουλ που έκανε στον Μάντσον
28' Πέτυχε οφσάιντ ο Χασάν Κούλα, υποδεικνύοντας τον Μακ που ήταν εκτεθειμένος
32' Πρώτες βοήθειες στον Πέλκα, που έχει χτυπήσει στο κεφάλι
Πρόβλημα και με τον Ντάουντα από την άλλη πλευρά
Θα γίνει αλλαγή ο Πέλκας και θα μπει στη θέση του ο Ελ Καντουρί
To γκολ του Πέλκα (19') το οποίο δεν έπρεπε να είχε μετρήσει.
35' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Ελ Καντουρί
43' Φαίνεται να έχει συνέλθει ο Ατρόμητος από το σοκ του γκολ και από τον τρόπο που επιτεύχθηκε και έχουν ξαναβρεί τις ισορροπίες του
44' Κεφαλιά του Βασιλακάκη από κόρνερ, η μπάλα άουτ
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
45'+2' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κουλούρη. Εντυπωσιακό γυριστό του επιθετικού του ΠΑΟΚ, η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μίρκοβιτς
Λήξη του α' ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0 με το γκολ του Πέλκα από το 19', στο οποίο όμως δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, αφού ο παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα εκτεθειμένος από την άμυνα του Ατρόμητου
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
51' Στο ίδιο σκηνικό το ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο
56' Αρχίζει και κερδίζει μέτρα ο Ατρόμητος, όσο περνούν τα λεπτά
59' Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση του Ατρόμητου, σουτ με τη μία του Ντιγκινί και η μπάλα εκτός. Ξεκάθαρο κόρνερ, άουτ ο Κούλα Χασάν. Σε άλλο γήπεδο ο α' βοηθός, που μετά τη λανθασμένη μη υπόδειξη στο γκολ του ΠΑΟΚ είναι επηρεασμένος
64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κουλούρης, μέσα ο Πρίγιοβιτς
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Κεφαλιά του Βασιλακάκη από σέντρα του Ντιγκινί, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πασχαλάκης
68' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Τσίμιροτ για το κεφάλι του Μάτος που είχε κάνει κίνηση σέντερ-φορ, η μπάλα πέρασε άουτ
70' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσούλατζιτς
72' Κακό σουτ του Βασιλακάκη, ενώ είχε εξαιρετικές προϋποθέσεις από το ύψος της μεγάλης περιοχής
72' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Ντάουντα, μέσα ο Βασιλείου
75' Σουτ του Λημνιού, απευθείας στην αγκαλιά του Μίρκοβιτς
76' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος γύρισε την μπάλα στον Σάκχοφ, που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και απέκρουσε ο Μίρκοβιτς. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες του ΠΑΟΚ σε πέσιμο του Πρίγιοβιτς. Δεν υπάρχει τίποτα με τον Σέρβο να θέλει να κερδίσει το σφύριγμα
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μακ, μέσα ο Κάμπος
80' Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες του Ατρόμητου για χέρι του Μάτος. Δεν υπάρχει κάτι
83' Διπλή αλλαγή από τον Ατρόμητο. Εκτός οι Μπουσούλατζιτς, Νάτσος, μέσα οι Κυριακίδης, Ούμπιντες
85' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μίρκοβιτς
85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Σκόρερ ο Σάκχοφ. Σέντρα του Ελ Καντουρί, καταπληκτική κεφαλιά του Σάκχοφ και 2-0 για τον ΠΑΟΚ
Λήξη της αναμέτρησης
Ο ΠΑΟΚ παίρνει τη νίκη με 2-0 και πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» επί του Ατρόμητου
Καθοριστική φάση το 1-0 που προέρχεται από γκολ-οφσάιντ