ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΛ

.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και την Λάρισα στους «Ζωσιμάδες».
Ο ΠΑΣ θέλει να κάνει το πρώτο βήμα και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, με την ΑΕΛ να ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς στον... κάμπο.
Oι Ηπειρώτες είχαν αποκλείσει στον περασμένο γύρο τον Λεβαδειακό, ενώ η Λάρισα άφησε εκτός την Ξάνθη.
Στους πρώτους τρεις προημιτελικούς του Κυπέλλου, ο Πανιώνιος επικράτησε της Λαμίας με 1-0, Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), ενώ ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-0.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Καρανίκας, Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Κόντε.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Γιαννίκογλου, Ντόλοβατς, Σκόνδρας, Βιδάλ, Μπετρά, Ζαχαρός, Αποστολόπουλος
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς, Μασούρας, Ναζλίδης.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Σαφαρίκας, Περόνε, Κριζμάν, Λυκούργας, Χούμπτσεβ, Μλαντένοβιτς, Γιοβάνοβιτς.
Διαιτητής είναι ο Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Ιωάννη Σίπκα (Πέλλας), Βασίλη Καμπούρη (Εύβοιας), ενώ τέταρτος είναι ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).
Το παιχνίδι μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 1 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων, παρέα με το διαιτητικό τρίο.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον αγώνα με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να περιορίζονται σε βαθιές μπαλιές.
4' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Μπουκουβάλα.
7' Μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα! Ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και το σουτ στην κλειστή γωνία του Περιστερίδη, με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού και να περνάει άουτ.
9' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Μιχαήλ/
12' Tεράστια διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε έκανε απίθανη ατομική ενέργεια, περνώντας δύο αντιπάλους σε... μισό τετραγωνικό αλλά ο Ρέντζας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κόντε έκανε το γυριστό μέσα από την περιοχή με τον Μπόζοβιτς να διώχνει δύσκολα.
13' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ! Ο Καρανίκας έκανε φοβερή σέντρα, δίνοντας... έτοιμο γκολ στον αφύλαχτο Κόντε, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
15' Φοβερό σουτ του Λαγού από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Περιστερίδη.
Τα 12 γκολ μέσα στη σεζόν έχει φτάσει ήδη ο Πέδρο Κόντε που αποτελεί έναν από τους κορυφαίους επιθετικούς που αγωνίζονται στην Ελλάδα!
Επίσης, ο Ισπανός φορ έχει δημιουργήσει μια τρομερή παράδοση απέναντι στην ΑΕΛ καθώς έχει σκοράρει 6 γκολ στις τελευταίες 4 συναντήσεις των δύο ομάδων!
23' Φτάσαμε στα μισά του πρώτου μέρους, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται 1-0 της Λάρισας χάρη στο τέρμα του Κόντε.
24' Ο Μανθάτης ήταν σε αντικανονική θέση, με τον α' βοηθό να... χάνει τη φάση. Ήταν τυχερός, πάντως, γιατί δεν δημιουργήθηκε κάποια φάση.
28' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!
Μετά από ασυνεννοησία μεταξύ των αμυντικών του ΠΑΣ, ο Μασούρας έγινε κάτοχος της μπάλας στα όρια της μικρής περιοχής και αφού έκανε μια προσποίηση δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-1!
30' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο.
31' Nέα κακή αντίδραση των αμυντικών του ΠΑΣ, ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά πέρασε πολύ ψηλά άουτ.
53%-47% η κατοχή υπέρ της ΑΕΛ, η οποία έχει πάρει τα ηνία του αγώνα.
38' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια.
39' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο.
43' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο κερδίζει ο ΠΑΣ. Το εκτέλεσε ο Κόντε αλλά ήταν κάκιστο και πέρασε ψηλά άουτ.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΛ πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1. Ο Κόντε με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 13', με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε ένα τέταρτο αργότερα με τον Μασούρα.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο 5λεπτο.
53' ΓΚΟΟΟΛ για την Λάρισα!
Μετά από σέντρα του Ρέντζα, ο Αγκάνοβιτς έκανε την γυριστή κεφαλιά με τον Περιστερίδη να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και να την στέλνει στο δεξί δοκάρι της εστίας. Ο Μασούρας, όμως, πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-1!
Για να δούμε τώρα ποια θα είναι η αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος παρότι προηγήθηκε βρίσκεται πίσω στο σκορ.
Συμπληρώθηκε μια ώρα στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ προηγείται μέσα στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ με 2-1.
62' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Νέα εξαιρετική σέντρα του Καρανίκα, ο Κόντε έκανε την κεφαλιά με τον Γκόλια να είναι... κρεμασμένος πάνω του αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
65' Ο Γιάκος σκοράρει με κοντινό πλασέ αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Σωστός ο β' βοηθός.
68' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος έκανε την κάθετη στον Μπρούνο αλλά το σουτ του κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ.
70' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Βιδάλ αντί Γαρουφαλιά.
72' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Χούμπτσεφ αντί Αγκάνοβιτς.
74' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γιοβάνοβιτς αντί Ζίζιτς.
76' Kίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
77' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μπετρά αντί Μανθάτη.
Έχει πέσει κατακόρυφα ο ρυθμός του αγώνα με το 2-1 υπέρ της Λάρισας κόντρα στον ΠΑΣ να παραμένει.
82' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ωραία σέντρα του Βιδάλ, ο Κόντε έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο! Μόνο ο Κόντε απειλεί από πλευράς ΠΑΣ, κανείς άλλος!
88' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Περόνε αντί Ναζλίδη.
88' Σουτ του Γιάκου στην κίνηση, η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.
89' Κίτρινη κάρτα στον Χούμπτσεφ.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.
90' Κίτρινη κάρτα στον Γουάλας. Και αυτός θα την πάρει για καθυστέρηση.
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Λάρισα έφερε τούμπα τον ΠΑΣ μέσα στα Γιάννινα και επικράτησε 2-1, παίρνοντας σπουδαίο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Κόντε είχε ανοίξει το σκορ για τους Ηπειρώτες αλλά ο Μασούρας σκόραρε δις και έκανε την ανατροπή για τους «βυσσινί».