Κέρκυρα-Πλατανιάς

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι της... ουράς, Κέρκυρα-Πλατανιάς, για την 19η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00
Πρόκειται για ματς ζωής ή... θανάτου για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι "Φαίακες" είναι στην πρότελευταια θέση με 11 βαθμούς σε 18 ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι τελευταίοι με εννέα βαθμούς.
Ντεμπούτο στον πάγκο της Κέρκυρας για τον Γιάννη Ματζουράκη, που διαδέχθηκε τον Σάκη Τσιώλη
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης/4-2-3-1): Γιαννακόπουλος, Γεωργίου, Τουράμ, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ρόλε, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν, Γρομιτσάρης.
Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα/3-5-2): Κλάγιτς, Σκαρντοβέλι, Στάμου, Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ντουαλά, Μάνσα, Νίλι, Ν' Σικουλού.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Ζορμπάς, Παμλίδης, Μυτίδης, Κόντος, Μπάουμαν.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Κοκκαλάς, Στόιτσεφ, Κασαλίτσα, Αγγελόπουλος, Γκρέζλτσακ, Ντικαμονά, Παπανικολάου.
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου. Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας, Νικόλαος Σάββας Τέταρτος Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος
Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο

Έναρξη στο ματς!

2' O Πλατανιάς προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση μετά από λάθος των γηπεδούχων, αλλά ο Ενσικουλού υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση. Οριακή η φάση
Η Κέρκυρα έχει αφήσει χώρο στον Πλατανιά που έχει την κατοχή της μπάλας
7' Σουτ του Δημούτσου, κέρδος ένα κόρνερ για τον Πλατανιά
9' Κι άλλο κόρνερ για τον Πλατανιά, που προσπαθεί να πιέσει
9' Σουτ του Πετρόπουλου που μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος, αλλά ο Έλληνας φορ υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση
11' Απειλεί ο Πλατανιάς. Κακό κατέβασμα του Κοροβέση -που ήταν φάτσα με την εστία- έπειτα από σέντρα, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Ενσικουλού, που δεν γινόταν να τη φτάσει και πέρασε ο κίνδυνος.
Φάουλ σε καλή θέση για τον Πλατανιά
Κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος
Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Επστάιν που δέχθηκε μπάλα στο πρόσωπο
19' Αδύναμο σουτ για την Κέρκυρα με τον Σιόντη, μπλόκαρε εύκολα ο Κλάγιτς
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το... εμβατήριο που παίζουν με τρομπέτα κάποιοι φίλοι της Κέρκυρας εδώ και λίγα λεπτά. Λες και έχουμε... Μεγάλη Παρασκευή.
Μικρή ένταση ανάμεσα στους δύο παίκτες. Κίτρινη σε Ενσικουλού και Μπαλάφα
27' Κεφαλιά του Ιωάννου, η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
31' Σουτ του Ρόλε για την Κέρκυρα, μετά από λάθος υπολογισμό του Νίλι, δεν είχε καλή ισορροπία και η μπάλα πέρασε εκτός.
Πολύ σκληρό το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά
34' Κίτρινη για τον Πλατανιά, την αντίκρισε ο Βάντερσον
36' Ωραία επίθεση της Κέρκυρας, με τον Γεωργίου να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Κλάγιτς να διώχνει όπως-όπως...
Έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα

40' Δοκάρι για την Κέρκυρα!

Ο Επστάιν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών

45' Κι άλλο δοκάρι η Κέρκυρα!

Ο Επστάιν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο αριστερά, τσίμπησε ωραία την μπάλα προσπαθώντας να κρεμάσει τον Κλάγιτς, αλλά στάθηκε άτυχος.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Πέναλτι για την Κέρκυρα!

Έπειτα από διώξιμο του Γιαννακόπουλου, η μπάλα έφθασε στον Τουράν που έφυγε στην κόντρα και έπειτα από διεκδίκηση με τον Κλάγιτς έπεσε στο έδαφος. Αυστηρή η υπόδειξη

45+2' Γκολ η Κέρκυρα, 1-0!

Ο Τουράν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κλάγιτς που έπεσε αριστερά.
Δέχθηκε και κίτρινη ο επιθετικός των γηπεδούχων για τον πανηγυρισμό του.

Ημίχρονο στο ματς. Κέρκυρα-Πλατανιάς 1-0!

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίωρο, ανέβηκαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο τέταρτο και πριν το γκολ είχαν δύο δοκάρια.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

51' Απειλεί η Κέρκυρα, ο Επστάιν παραλίγο να βγει φάτσα με τον Κλάγιτς, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει μετά το μαρκάρισμα που δέχθηκε.
59' Καλή στιγμή για την Κέρκυρα. Σκαστό σουτ του Επστάιν με το δεξί μετά από σέντρα, σε ετοιμότητα ο Κλαγιτς.
64' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στόιτσεφ αντί Ντουαλά. Επιδοκιμασίες για τον επιθετικό των φιλοξενούμενων από τους γηπεδούχους που αναγνωρίζουν την προσφορά του στην ομάδα τους.
69' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Παμλίδης αντί Επστάιν στο ματς
73' Αρτυματάς αντί Μπαλάφα στο ματς για την Κέρκυρα

75' ΓΚΟΛ η Κέρκυρα, 2-0!

Έπειτα από τραγικό λάθος του Στάμου (που προσπάθησε να ντριπλάρει λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του), ο Παμλίδης πήρε την μπάλα ξέφυγε από τον Κλάγιτς και έστρωσε στον Τουράμ που ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα δικά του.
78' Ζορμπάς αντί Ρόλε στο ματς
79' Κεφαλιά ο Παμλίδης, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
81' Αποβολή για τον Πλατανιά Ο Βάντερσον γκρέμισε τον Γεωργίου και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα
86' Ευκαιρία μετά από ώρα για τον Πλατανιά. Σουτ του Δημούτσου, έδιωξε ο Γιαννακόπουλος
88' Σουτ του Παμλίδη για την Κέρκυρα, η μπάλα εκτός