AEK-Λαμία 2-0

Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τη Λαμία για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Έχοντας ανακτήσει μέρος της χαμένης της αυτοπεποίθησης με το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι Κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό, η "Ένωση" θέλει να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα.
Με ακόμα πιο στενά τα βαθμολογικά περιθώρια μετά την γκέλα στη Λάρισα, οι "κιτρινόμαυροι" δεν μπορούν ούτε να σκεφτούν το ενδεχόμενο νέας απώλειας μέσα στο ΟΑΚΑ.
Απέναντι λοιπόν σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο (που τη ζόρισε πολύ στον πρώτο γύρο στο ουδέτερο γήπεδο του Περιστερίου και χρειάστηκε εκείνο το περιβόητο πέναλτι του Λιβάγια για να τη λυγίσει) η ομάδα του Χιμένεθ θα προσπαθήσει να καθαρίσει από νωρίς το σημερινό ματς.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα, Καραγιάννης, Τσούκαλος
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Λιβάγια
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Μπάρκας, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης.
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους οι: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Φράγκος, Μπούντνικ, Λινάρδος, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον
Επιστροφή στην ενδεκάδα της ΑΕΚ για τον Όγκνιεν Βράνιες, για πρώτη φορά μετά τα δυο κρούσματα απειθαρχίας που τόση συζήτηση προκάλεσαν τις περασμένες μέρες.
Εκτεταμένο rotation από τον Μανόλο Χιμένεθ, που ξεκινάει μόλις πέντε από τους παίκτες που ξεκίνησαν απέναντι στον Ολυμπιακό. Επανέρχονται στο αρχικό σχήμα οι Τσιντώτας, Βράνιες, Σιμόες, Μοράν, Μασούντ και Μπακασέτας.
Λίγος κόσμος στο γήπεδο, με ελαφρυντικό το γνώριμα τσουχτερό κρύο στο ΟΑΚΑ.
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
4' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα από δεξιά, ο Μπακασέτας έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι!
5': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Μασούντ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Πίτκας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!
10': Προσπαθεί κάπως να συνέλθει η Λαμία μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ και έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά.
11': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από κάθετη πάσα του Μασούντ, ο Λιβάγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε -από δύσκολη γωνία- πέρασε παράλληλα με την εστία του Πίτκα!
16': Ο Χριστοδουλόπουλος επιχείρησε μια φαλτσαριστή σέντρα-σουτ από δεξιά, αλλά δεν ήταν καλή και έφυγε μακριά από την εστία της Λαμίας.
20': Χαρακτηριστικό της πίεσης της ΑΕΚ μέχρι τώρα είναι το γεγονός ότι έχει κερδίσει ήδη έξι κόρνερ.
23': Πρώτο σουτ για τη Λαμία. Το κάνει ο Αναστασόπουλος έξω από την περιοχή έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, αλλά δεν είναι καθόλου καλό και φεύγει πολύ άουτ.
24': Ο Λιβάγια έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
Οκτώ τα κόρνερ που έχει κερδίσει η ΑΕΚ σε 24 λεπτά, με όλα να περνάνε και πάλι ανεκμετάλλευτα.
28': Έπειτα από σέντρα του Μπακασέτα από αριστερά, ο Λιβάγια πρόλαβε τον Αναστασιάδη κι έπιασε δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι, που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι!
33': Ένα ακόμα κόρνερ για την ΑΕΚ (το 9ο συνολικά) έπειτα από σουτ του Σιμόες που κόντραρε. Πέρασε κι αυτό όμως χωρίς αποτέλεσμα.
36': Ο Μασούντ έκανε μια ωραία ενέργεια -αδειάζοντας έναν αντίπαλο και γυρνώντας από αριστερά την μπάλα- αλλά ο Πίτκας έκανε μια ακόμα αποτελεσματική έξοδο.
37': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Λιβάγια έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά για τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά εκείνος (παρόλο που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι) έστειλε την κεφαλιά έξω από την κλειστή γωνία!
39' - Κίτρινη κάρτα για τη Λαμία
Τη βλέπει ο Όμο, που γκρέμισε τον Μασούντ για να μη φύγει στην αντεπίθεση.
40' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από όμορφο συνδυασμό των Λιβάγια-Μπακασέτα και Σιμόες, ο Πορτογάλος γύρισε παράλληλα με την εστία και ο επερχόμενος Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα!
44': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Λιβάγια έπιασε ένα φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο (από πλάγια θέση δεξιά) αλλά ο Πίτκας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
44': Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Πίτκα!
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
47': Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία!
Μετά από λάθος του Γκάλο και κόντρα που ευνόησε τη Λαμία, ο Αναστασόπουλος έφτασε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά το πλασέ που έκανε ο παίκτης των φιλοξενούμενων αποκρούστηκε σωτήρια για την ΑΕΚ από τον τερματοφύλακά της!
52' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Βράνιες για ένα πολύ σκληρό τάκλιν στον Ακόστα.
53' - Κίτρινη κάρτα για τη Λαμία
Τη βλέπει ο Αναστασόπουλος, που ανέτρεψε από πίσω τον Χριστοδουλόπουλο.
57' - Αλλαγή για τη Λαμία
Στη θέση του Ακόστα μπαίνει ο Παντελιάδης.
61' Γύρισμα του Λιβάγια από τα δεξιά, ο Κουκόλης πρόλαβε τον Λόπες.
61' - Αλλαγή για την Λαμία.
Ο Μπούτνικ στη θέση του Τσούκαλου.
63' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από δυνατό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, ο Πίτκας δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Λιβάγια -που πήρε την επαναφορά- πλάσαρε εύκολα από κοντά στα δίχτυα!
69' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου μπαίνει ο Κλωναρίδης.
73' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Γιακουμάκης αντικαθιστά τον Λιβάγια, που αποθεώνεται.
75' - Αλλαγή για τη Λαμία
Ο Λινάρδος περνάει στη θέση του Ορτέγκα.
76': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από κούρσα και σέντρα του Λόπες από αριστερά, ο αμαρκάριστος Γιακουμάκης δεν πρόλαβε για λίγο να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα προς την εστία!
79': Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία!
Ο Καραγιάννης έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!
80' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Σιμόες μπαίνει ο Αϊντάρεβιτς.
85': Διαδικαστικά μοιάζουν τα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να μη ρισκάρει και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν συμβιβασμένοι με την ήττα.
88' - Κίτρινη κάρτα για τη Λαμία
Τη βλέπει ο Κουκόλης, που τράβηξε από τη φανέλα τον Γιακουμάκη.
89': Ο Μπακασέτας έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και εξαπέλυσε έναν κεραυνό, που έφυγε λίγο πάνω από την εστία της Λαμίας.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Λήξη του αγώνα.