Ξάνθη-Λεβαδειακός

Καλησπέρα. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα της Ξάνθης με τον Λεβαδειακό.
Οι 11άδες των δύο ομάδων έχουν γίνει γνωστές. Ας περάσουμε σε αυτές...
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Λισγάρας, Κίκε, Μεχία, Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Σιλά.
Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Μπελγκαζουανί, Σουμπίνιο, Ντιόγκο, Νιάσε, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μητρόπουλος, Τριποτσέρης
Στον πάγκο της Ξάνθης βρίσκονται οι: Γκαραβέλης, Σβαρνάς, Μπρίτο, Φλίσκας, Καμαρά, Φασίδης, Κάστρο.
Στον πάγκο του Λεβαδειακού: Σωτηρίου, Φαβάρο, Νουάνκο, Ζαραδούκας, Καθάριος, Καλτσάς, Σαβατόνγκο
Θυμίζουμε ότι η Ξάνθη προέρχεται από την ήττα 3-0 από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.
Ήττα στην προηγούμενη αγωνιστική και για τον Λεβαδειακό. Οι Βοιωτοί είχαν παίξει με τον Πλατανιά στην Κρήτη και είχαν γνωρίσει την ήττα 1-0.
Οι διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι: Αλέξανδρος Τσαμούρης, Τιμολέων Γεωργακόπουλος, Γεώργιος Χατζηνάκος. 4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το παιχνιδι.
1' Σέντρα στον αγώνα...
Πιο επιθετική η Ξάνθη μέχρι τώρα.
2' Καλή στιγμή για την Ξάνθη.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μελιόπουλος κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά βρήκε την μπάλα με το σώμα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να περάσει η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.
4' Πρώτο σουτ για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ δοκίμασε... το πόδι του από μακριά. Δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.
Τίποτα σπουδαίο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μονομαχίες στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες των δύο ομάδων.
Η Ξάνθη έχει την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή της αλλά δεν έχει καταφέρει να βγάλει κάποια επίθεση.
22' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Κίκε έκανε τη σέντρα για τον Γέντρισεκ που έκανε σκαστή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εμπασί
29' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος στο δεξί άκρο της άμυνας του Λεβαδειακού και έστρωσε στον Γέντρισεκ που έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Επασί

30' ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 0-1!

Κάθετη μπαλιά από τον Σουμπίνιο, μεγάλο κενό στην αντίπαλη άμυνα και ο Γιουσούφ, που βρέθηκε σε θέση βολής, νίκησε τον Ζίβκοβιτς. Κόντρα στη ροή του ματς το γκολ, δεν είχαν απειλήσει καθόλου οι φιλοξενούμενοι
32' Κι άλλη τελική από Γέντρισεκ. Ύστερα από σέντρα του Τριάδη από τα δεξιά ο Σλοβάκος έκανε ωραία κίνηση στον χώρο, αλλά δεν τελείωσε καλά τη φάση.
38' Κίτρινη κάρτα για την Ξάνθη, στον εκνευρισμένο Ντουρίτσκοβιτς

Ημίχρονο στο ματς. Ξάνθη-Λεβαδειακός 0-1

Φασίδης αντί Τριάδης στο ματς για την Ξάνθη

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

54' Απειλεί και πάλι ο Γέντρισεκ. Κεφαλιά του Σλοβάκου μετά από κόρνερ, η μπάλα εκτός εστίας. Τέταρτη τελική για τον επιθετικό των γηπεδούχων
54' Χαμένο τετ-α-τετ για τον Γέντρισεκ, που πλάσαρε τον Εμπασί, αλλά νικήθηκε
55' Σουτ του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα εκτός.

57' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-1!

Ύστερα από γύρισμα του Κίκε από τα αριστερά η μπάλα έφθασε -μετά από περιπέτεια- στον Ντε Λούκας που ήταν κοντά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Ισπανός μέσος την κάρφωσε στα δίχτυα του Εμπασί.

64' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 2-1!

Ο Ντουρίτσκοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φασίδης, ο οποίος βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, "τρύπησε" τον Εμπασί που δεν μπόρεσε να προστατέψει την κλειστή του γωνία
69' Αλλαγή για την Ξάνθη. Καμαρά αντί Ντε Λούκας στο ματς
71' Κίτρινη ο Τριποτσέρης για τάκλιν στον Γέντρισεκ. Πολύ σκληρό το μαρκάρισμά του.
80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μπρίτο αντί Κίκε στο ματς.
85' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Καλτσάς αντί Μητρόπουλου.
86' Κίτρινη στον Μεχία
87' Κεφαλιά του Νιασέ, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
90' Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε στον Γέντρισεκ