Ο Πανιώνιος υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα σε μία άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.
Πανιώνιος: Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Λάμπρου, Σαββίδης, Ντουρμισάι
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Γιάκος, Αποστολόπουλος, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπερτρά, Βιδάλ, Κόντε, Γαρουφαλιάς
Σέντρα στη Νέα Σμύρνη
Διαιτητής του αγώνα ο Σέζος, με βοηθούς τους Σίπκα και Γρεβένη.
Στους 27 βαθμούς ο Πανιώνιος που θέλει να παραμείνει εντός πεντάδας, στους 19 ο ΠΑΣ Γιάννινα που έχει μείνει σχετικά χαμηλά φέτος.
7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Πολύ ωραία κάθετη για τον Κόντε (καλυπτόταν), με εντυπωσιακή ντρίμπλα ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έφυγε ψηλά άουτ!
Ο Πανιώνιος έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, είναι αρκετά δραστήριος, αλλά για την ώρα δεν απειλεί ουσιαστικά την εστία του ΠΑΣ.
Τίποτα ιδιαίτερο ως τώρα στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος έχει την κατοχή, αλλά ο ΠΑΣ είναι οχυρωμένος πίσω και δεν επιτρέπει... πολλά-πολλά.
Ξεπεράσαμε 20' στη Νέα Σμύρνη, μόνο τη φάση του Κόντε στο 8' έχουμε ως τώρα.
Δυστυχώς, δεν κουνιέται φύλλο στο παιχνίδι, δεν έχουμε και πολλά να σας μεταφέρουμε... Φλύαρη υπεροχή του Πανιωνίου, φάση ούτε με το... σταγονόμετρο.
27' Φάση για τον Πανιώνιο!
Οι Νεοσμυρνιώτες κυκλοφόρησαν με υπομονή τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Σιώπη που σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, η μπάλα κόντραρε και πήρε... περίεργη τροχιά, αλλά τελικώς έφυγε κόρνερ, δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.
34' Δοκάρι από το... πουθενά για τον Πανιώνιο!
Ο Λάμπρου ελίχθηκε ωραία από τα αριστερά, επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τη μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού του ΠΑΣ, με τον Βελλίδη να είναι "ακινητοποιημένος".
43' Δοκάρι για τον ΠΑΣ!
Ξεδιπλώθηκαν ωραία στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, με τον Κόντε να δίνει στον Μπερτρά, αυτόν να στρώνει με τακουνάκι στον Γιάκο και τον τελευταίο να σουτάρει συρτά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Κότνικ. Διατηρείται το 0-0 στην Πλατεία.
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος και ΠΑΣ βρίσκονται στο 0-0, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, αλλά... καλές όσες έγιναν.
Αλλαγή για τον Πανιώνιο με το καλημέρα.
Ο Μπραχίμι παίρνει τη θέση του Σαββίδη.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
50' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο και φάουλ για τον Πανιώνιο λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΣ.
Κακή η εκτέλεση του Μπραχίμι, βρίσκει πάνω στα σώματα.
Ίδια η εικόνα του ματς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο Πανιώνιος είναι στο προσκήνιο, αλλά ο ΠΑΣ δεν απειλείται ιδιαίτερα, έχοντας σαφή πρόθεση να αμυνθεί.
56' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ωραίο σουτ του Λάμπρου από τον άξονα, ο Βελλίδης είναι σε ετοιμότητα και διώχνει.
57' Νέο σουτ του Λάμπρου, που δοκιμάζει συχνά-πυκνά τα πόδια του, δεν βρίσκει στόχο αυτή τη φορά.
59' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μέσα ο Μανθατής, έξω ο Μπερτρά.
Συμπληρώσαμε μία ώρα αγώνα, στο 0-0 Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα.
63' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μέσα ο Γεσίλ, έξω ο Ντουρμισάι. Θέλει μεγαλύτερη κίνηση στην επίθεση ο Γρηγορίου.
Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά...
70' Δυνατό σουτ του Λάμπρου μέσα από την περιοχή, απευθείας στην αγκαλιά του Βελλίδη η μπάλα!
73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ που δεν απειλεί καθόλου στο δεύτερο μέρος. Ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης παίρνει τη θέση του Γιάκου.
74' Μεγάλη στιγμή για τον Πανιώνιο!
Ο Γεσίλ έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Βελλίδης έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.
74' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Σπιριντόνοβιτς αντί του Μασούρα. Όλα για όλα, πλέον, από τον Γρηγορίου.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά, έξαλλος ο Αφρικανός με την απόφαση του ρέφερι.
78' Κίτρινη κάρτα στον Κόρμπο.
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να δούμε αν θα έχουμε κάποια... συγκίνηση στο τέλος.
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος, αμύνεται ο ΠΑΣ.
85' Παίζουν το 1-2 Κόρμπος και Γεσίλ, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα από το αδύναμο γυριστό του δεύτερου.
87' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σκόνδρας παίρνει τη θέση του Βιδάλ. Κίνηση του Πετράκη για να οχυρώσει τα μετόπισθεν στο φινάλε.
88' Επιχείρησε να βγει στην αντεπίθεση ο Μανθάτης από τα αριστερά, αλλά ο Μπανανά τον σταμάτησε εντυπωσιακά στο ένας με έναν.
89' Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιαδάκη που σταμάτησε αντικανονικά τον Σπιριντόνοβιτς.
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, 0-1!
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπέριος πιάνει την πρώτη κεφαλιά, ο Τζημόπουλος πιάνει τη δεύτερη, στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου και γράφει το 0-1.
Τέλος στη Νέα Σμύρνη! Ο ΠΑΣ Γιάννινα παίρνει μεγάλη νίκη με... buzzer beater του Τζημόπουλου. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος, έψαξε πολύ περισσότερο το γκολ, αλλά... έγραψε 0-1 στο τέλος.