Μπάμπεργκ-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπάμπεργκ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
Στο 13-7 ο Εξάστερος που θέλει το διπλό για να... πιάσει Ολυμπιακό και Φενέρ που έχουν μια νίκη παραπάνω.
Από την άλλη, οι Γερμανοί βρίσκονται στο 7-13 και δεν έχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να μπουν στην οκτάδα.
Μόλις ολοκληρώθηκε το Χίμκι-Μάλαγα, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να επικρατεί 68-66, χάρη σε buzzer beater φόλοου του Γκιλ!
Η Ευρωλίγκα εστιάζει στους Νικ Καλάθη από τη μία και Ρίκι Χίκμαν από την άλλη, θεωρώντας τους δύο παίκτες τους πλέον καθοριστικούς για τις ομάδες τους.
Εκτός 12άδας έμεινε ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Τσάβι Πασκουάλ προτίμησε να τον προφυλάξει (λόγω του πρόσφατου τραυματισμού του στο πέλμα) και τη θέση του πήρε ο Ντίνος Μήτογλου που προέρχεται από καλή παρουσία απέναντι στον Ολυμπιακό.
Κανονικά θα παίξει ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.
Η παρουσίαση των δύο ομάδων αυτή την ώρα, 5' πριν το τζάμπολ.
Ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν βρίσκεται στον πάγκο (αλλά στην εξέδρα) λόγω ενός χειρουργείου που υπεβλήθη πρόσφατα. Τη θέση του θα πάρει ο Έλληνας Ηλίας Κατζούρης.
Θα αγωνιστεί, τελικώς, ο Ντάνιελ Χάκετ για τη Μπάμπεργκ που δινόταν αμφίβολος για την αποψινή αναμέτρηση.
Περίπου 400 φίλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται στο γήπεδο και δίνουν τη δική τους... πράσινη νότα.
Με Καλάθη, Παππά, Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Σίνγκλετον θα ξεκινήσει ο Εξάστερος.
Τζάμπολ στο ματς, πρώτη κατοχή για τους Γερμανούς
Αστοχεί από μέση απόσταση ο Χίκμαν.
Κακό σουτ του Σίνγκλετον από τα 5.5 μέτρα
Κλέψιμο του Αντετοκούνμπο
Δύο βολές για τον Παππά, παραλίγο να πετύχει και το καλάθι, που πήρε την εσωτερική από τον Χίκμαν
Χάνει και τις δύο βολές ο Παππάς.
Βρίσκει σίδερο στην προσπάθειά του ο Χίκμαν.
0-2 με συνεργασία των Καλάθη-Γκιστ.
Δύο βολές για τον Μούσλι, είχαν καλή κυκλοφορία εδώ οι γηπεδούχοι.
1-2 με 1/2 από τον Σέρβο
Αστοχος από τα 6,75 ο Σίνγκλετον
3-2 νικά στο ένας με έναν τον Σίνγκλετον ο Μούσλι
3-5 τρίποντο Καλάθη!
5-5 καρφώνει ο Μούσλι που... ταΐζεται στην πράσινη ρακέτα.
5-7 Ο Καλάθης δίνει στον Γκιστ κι αυτός τελειώνει τη φάση
6' για το τέλος της πρώτης περιόδου.
7-7 ισοφαρίζει εκ νέου ο Μούσλι.
Άστοχος σε τρίποντο ο Παππάς.
9-7 δια χειρός Ράιτ η Μπάμπεργκ.
Λάθος του Παναθηναϊκού στην επίθεση που έχει μπει νευρικά στο ματς.
11-7 με καλάθι και φάουλ του Ολίντε (από τον Παππά το φάουλ).
Έξω η συμπληρωματική βολή.
Μπαίνει και βγαίνει η μπάλα σε τρίποντο του Γκάμπριελ (μπήκε στο ματς αντί του Σίνγκλετον).
Λάθος των Γερμανών στην προσπάθειά τους να βγουν στην αντεπίθεση
11-9 μειώνει ο Καλάθης
13-9 με δύο βολές για την Μπάμπεργκ
13-11 καρφώνει ο Αντετοκούνμπο από ασίστ Ντένμον.
13-13 κλέψιμο Γκιστ, χάνει το δύσκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Γκάμπριελ με φόλοου σκοράρει
Βολές τώρα για τη Μπάμπεργκ, έχει συμπληρώσει πέντε ομαδικά ο Εξάστερος.
15-13 με δύο βολές του Ολίντε.
15-15 δύσκολο καλάθι του Γκάμπριελ
17-15 από τον Χάκετ (8')
19-15 ωραία επίθεση των Γερμανών και καλάθι του Ολίντε
19-17 εντυπωσιακό και δύσκολο καλάθι του Βουγιούκα.
Νέες βολές για τη Μπάμπεργκ, έφαγε την προσποίηση ο Ρίβερς.
21-17 μέσα και οι δύο, 7/9 βολές ως τώρα οι γηπεδούχοι.
Άστοχος σε τρίποντο ο Ρίβερς.
23-17 από μέση απόσταση σκοράρει ο Ρούμπιτ.
Κακό σουτ του Ρίβερς από τη γωνία
Άστοχος από τα 7 μέτρα ο Λο, άστοχος και ο Ντένμον από το... κέντρο και λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η Μπάμπεργκ προηγείται 23-17.
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Λεκαβίτσιους, Ρίβερς, Ντένμον, Γκάμπριελ και Βουγιούκας η πεντάδα.
Βιαστικό και άστοχο σουτ του Ντένμον από τα 6,75. Έχει πρόβλημα από μακριά το τριφύλλι
25-17 καρφώνει... ανενόχλητος ο Ρούμπιτ. Έχει "θέμα" στις αλλαγές και στις περιστροφές του στην άμυνα ο Παναθηναϊκός.
Νέο άστοχο τρίποντο για την ελληνική ομάδα, δια χειρός Γκάμπριελ. 1/9 συνολικά οι πράσινοι ως τώρα.
25-19 μειώνει ο Γκάμπριελ που είναι καλός απόψε.
Κακό σουτ τριών πόντων του Χάκετ.
27-19 με δύο βολές του Ρούμπιτ.
27-21 με το hook του Βουγιούκα.
Λιγότερα από 7' για τη λήξη του πρώτου μέρους.
Νέο πράσινο φάουλ, νέες βολές για τη Μπάμπεργκ (Ρούμπιτ).
28-21 με 1/2 βολές του Ρούμπιτ.
Άστοχος από τα 6,75 ο Γκάμπριελ.
Βήματα του Ολίντε που "σάστισε" από το μαρκάρισμα του Γκάμπριελ. Κατοχή για το τριφύλλι
28-23 ωραίο τελείωμα του Βουγιούκα.
Airball του Χέκμαν κι ενώ είχε μείνει ελεύθερος στο τρίποντο
Άστοχος ξανά από τα 6,75 ο Σίνγκλετον, αλλά ο Βουγιούκας δέχεται φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και σώζει την κατοχή.
Ούτε ο Ρίβερς βρίσκει ξανά στόχο από τα 6.75
Επιθετικό φάουλ του Μούσλι τώρα, νέα κατοχή για τον Παναθηναϊκό. 5' για ημίχρονο.
1/12 τρίποντα ο Παναθηναϊκός. Μόνο ο Καλάθης έχει βρει στόχο από μακριά.
Άστοχος σε σουτ εκτός ισορροπίας ο Καλάθης, φάουλ του Όγκαστ στην προσπάθειά του για ριμπάουντ.
Τάιμ-άουτ, 4:57' πριν το ημίχρονο.
Δεν βρίσκει στόχο σε δύσκολο μπάσιμο ο Ζήσης, κατοχή για την ελληνική ομάδα.
Τάπα του Ρούμπιτ σε προσπάθεια του Καλάθη
30-23 με δύο βολές του Ρούμπιτ που έχει κάνει ζημιά απόψε.
4' για τη λήξη του πρώτου μέρους.
Κακή προσπάθεια του Λεκαβίτσιους που... έμπλεξε ανάμεσα σε αντιπάλους του.
32-23 καλάθι και φάουλ από τον Χίκμαν, το έκανε ο Ρίβερς.
33-23 για πρώτη φορά στο +10 η Μπάμπεργκ.
Λάθος πάσα του Γκιστ
35-23 εντυπωσιακό κάρφωμα του Ολίντε στον αιφνιδιασμό. Τραγικός ο Παναθηναϊκός ως τώρα.
35-25 ασίστ Καλάθη, τελείωμα Αντετοκούνμπο
37-25 δια χειρός Λο.
37-28 τρίποντο Καλάθη! Μόνο αυτός έχει βρει στόχο από τα 6.75 για την ελληνική ομάδα.
Τάιμ-άουτ στη Βαμβέργη.
39-28 σκοράρει με ταμπλό ο Χίκμαν.
Έχουμε μπει στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους.
Ούτε τώρα μπορεί να συνδεθεί από τα 6.75 ο Σίνγκλετον.
Ο 20χρονος Ολίντε κάνει εξαιρετικό παιχνίδι απόψε για τη Μπάμπεργκ. Και να φανταστεί κανείς πως ουσιαστικά αγωνίζεται λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι Γερμανοί.
Φάουλ τώρα του μικρού στον Παππά κι ευκαιρία για δύο εύκολους πόντους για το τριφύλλι
39-30 μέσα και οι δύο βολές του Παππά.
Βολές για τον Ρούμπιτ τώρα.
40-30 με 1/2 του Ρούμπιτ. 45'' για ημίχρονο.
40-32 με καλάθι του Καλάθη.
Τάιμ-άουτ, 32''' απομένουν.
Παλεύει πολύ ο Καλάθης στο πρώτο 20λεπτο, αλλά πρέπει να βγουν μπροστά και οι υπόλοιποι.
10 πόντους, 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ έχει ο Καλάθης, ο οποίος είναι και ο μόνος που έχει βρει στόχο από τα 6.75 (2/14 συνολικά).
Δύο νέες βολές για τον Ρούμπιτ, παραλίγο και να σκοράρει.
Η Μπάμπεργκ χτυπάει σε όλες τις αλλαγές του Παναθηναϊκού στην άμυνα και ως τώρα δικαιώνεται απόλυτα το "διάβασμά" της.
42-32 μέσα και οι δύο βολές. 14'' για το τέλος του πρώτου μέρους.
Τάιμ-άουτ από τον Πασκουάλ για να σχεδιάσει τη τελευταία επίθεση.
Δεν μπόρεσαν να συνεργαστούν Καλάθης και Γκιστ.
Λήξη του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός χάνει με δέκα, 42-32, και καλείται να αλλάξει πολλά...
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος...
Πρώτη κατοχή για τη Μπάμπεργκ.
44-32 μπροστά στον Γκιστ σκοράρει από τα 6 μέτρα ο Ζήσης.
Νέο άστοχο τρίποντο του Σίνγκλετον.
Κλέψιμο του Καλάθη
Δύο βολές για τον Σίνγκλετον, ψάχνει τους πρώτους του πόντους απόψε.
44-34 μέσα και οι δύο.
44-36 νέα καλή άμυνα του τριφυλλιού και καλάθι του.. φτερωτού Καλάθη στον αιφνιδιασμό
Άστοχο τρίποντο, υπό πίεση, του Χίκμαν. Έχει... σφίξει πίσω ο Παναθηναϊκός.
44-38 νέο λέι απ του Καλάθη που οδηγεί τον Εξάστερο.
Φοβερή άμυνα του Θανάση στον Χίκμαν, τον αναγκάζει σε λάθος.
Άστοχος για τρεις ο Καλάθης, χάθηκε η ευκαιρία να πλησιάσει για τα καλά το τριφύλλι
Airball του Στάιγκερ στην άλλη άκρη του παρκέ.
46-38 δια χειρός Χίκμαν.
46-40 Δεν σταματιέται ο Καλάθης (24')
Τάιμ-άουτ.
48-40 δημιουργήθηκε ανισορροπία στην άμυνα και κάρφωσε ο Ολίντε
48-43 τρίποντο Παππά!
Άστοχος από μακριά ο Ολίντε.
48-45 καλάθι και φάουλ από τον Σίνγκλετον που το πήρε προσωπικά!
48-46 μέσα και η συμπληρωματική βολή.
Νέα τρομερή άμυνα του Παναθηναϊκού. Μεταμορφωμένο το τριφύλλι στο πρώτο 7λεπτο.
48-48 πω, πω ένας Καλάθης
Νέα άμυνα έβγαλε το τριφύλλι, έχει πνίξει τους Γερμανούς!
Σε... ΟΑΚΑ έχουν μετατρέψει οι περίπου 450 φίλοι του Παναθηναϊκού το γήπεδο της Μπάμπεργκ.
48-50 τι κάνει ο άνθρωπος! Συγκλονιστικός Καλάθης, φτάνει τους 20 πόντους!
Μπροστά το τριφύλλι μετά από ώρα...
51-50 τρίποντο του Λο τώρα και ανακτά τα ηνία η Μπάμπεργκ.
51-52 ΜΥΘΙΚΟΣ Καλάθης, κάνει Ο,ΤΙ θέλει!
53-52 καλή άμυνα των Θανάση-Σίνγκλετον, αλλά βρίσκει στόχο ο Ρούμπιτ.
Επιθετικό φάουλ του Σίνγκλετον χρεώνουν οι διαιτητές, ίσως υπήρξε και flopping από τον Χέκμαν.
55-52 είδε τον διάδρομο και σκόραρε ο Χέκμαν.
55-55 Τους κάνει πλάκα ο... Καλάθαρος! Δικό του τρίποντο που ισοφαρίζει και φτάνει στους 25 πόντους!
57-55 κακή άμυνα, μετά από ώρα, και εύκολο καλάθι από τον Ρούμπιτ.
Δέχεται το στοπ από τον Ράιτ ο Καλάθης τώρα.
Άστοχος σε ελεύθερο τρίποντο ο Χάκετ στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.
57-55 στο 30'. Όλα για όλα για τον Εξάστερο, που έχει... μεταμορφωθεί, στο τέταρτο δεκάλεπτο
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.
Επιθετικό φάουλ του Γκιστ στον Χέκμαν.
Επιθετικό φάουλ του Ρούμπιτ τώρα.
Άστοχος από μέση απόσταση ο Γκιστ, δεν έχει βοηθήσει επιθετικά.
60-55 κακή άμυνα του Ρίβερς, μπερδεύτηκε, άφησε ελεύθερο τον Ράιτ κι αυτός σκόραρε για τρεις.
Νέο επιθετικό φάουλ του Γκιστ στην προσπάθειά του να σκοράρει. Πάλι ο Χέκμαν το κέρδισε.
62-55 ξεφεύγει ξανά η Μπάμπεργκ.
Κι άλλο επιθετικό φάουλ σε βάρος του Παναθηναϊκού... Το χρεώνουν στον Βουγιούκα.
64-55 ρόλαρε εξαιρετικά τον Ντένμον και σκόραρε ο Χάκετ, που πήρε και το φάουλ.
Έβγαλε λίγο τον Καλάθη ο Πασκουάλ για να πάρει ανάσες, αλλά τον επαναφέρει άρον-άρον
65-55 στο +10 ξανά... από το πουθενά η Μπάμπεργκ.
65-57 Καλάθης δημιουργεί, Βουγιούκας τελειώνει τη φάση.
68-57 τρίποντο Ρούμπιτ από την κορυφή (33')
68-59 μειώνει ο Καλάθης.
Αστοχεί ο Λο.
Δύο βολές για τον Καλάθη. Κάνει ό,τι μπορεί ο συγκινητικός αρχηγός του Παναθηναϊκού..
68-61 βάζει και τις δύο ο Καλάθης. 6' για το τέλος.
71-61 τρίποντο Ράιτ, δεν χάνουν σουτ εσχάτως οι Γερμανοί
Λάθος τώρα του Καλάθη, του την... έπεσαν τρεις.
72-61 με 1/2 βολές του Χέκμαν
Δεν έκανε η μπάλα το χατίρι στον Καλάθη, δεν μπόρεσε και ο Γκιστ να σκοράρει με φόλοου.
5' για τη λήξη του αγώνα. Δυσκολεύει η κατάσταση...
74-61 στο +13 δια χειρός Ρούμπιτ η Μπάμπεργκ.
74-64 τρίποντο-ανάσα του Λεκαβίτσιους.
4:40' για τη λήξη του αγώνα
Βολές για τον Χάκετ.
76-64 μέσα και οι δύο.
Άστοχο τρίποντο του Γκιστ από τη γωνία.
79-64 ωραία επίθεση της Μπάμπεργκ και τρίποντο του Ράιτ που αθόρυβα φτάνει τους 15 πόντους.
Βολές για τον Ρούμπιτ, μετά από άστοχο τρίποντο του Θανάση.
Τα πάντα έχουν κριθεί ουσιαστικά, αν και απομένουν 3:50' για το τέλος.
80-64 βάζει μόνο τη μία ο Ρούμπιτ.
Έχει χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι ο Παναθηναϊκός.
Νέες βολές για τους Γερμανούς.
82-64.
Το 55-55 έχει γίνει 82-64...
82-65 με 1/2 βολές του Σίνγκλετον (3:20' για το τέλος).
Βολές για τον Χάκετ καθώς έγινε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
Τεχνική ποινή στον Γκάμπριελ για διαμαρτυρία...
84-65 μέσα και οι δύο βολές.
86-65 δεν σταματιέται ο Ρούμπιτ.
Έχει ξεφύγει η διαφορά επικίνδυνα...
Στο 30' ο Εξάστερος ήταν μόλις στο -2. Τώρα στο -21...
86-66 με 1/2 βολές του Σίνγκλετον.
2:30' για τη λήξη του αγώνα.
86-68 με ανάποδο λέι απ του Καλάθη.
Στους 31 πόντους έφτασε ο ηγέτης του Εξάστερου, career high για τον ομογενή γκαρντ.
88-68 με λέι απ του Χάκετ.
Άστοχος τώρα ο Καλάθης.,
90-68 με ωραίο καλάθι του Ζήση.
90-70 με 2/2 βολές του Παππά.
1' για το τέλος.
92-70 δια χειρός Λο
92-72 απαντάει ο Παππάς.
94-72 γκολ-φάουλ του Λο, το κέρδισε από τον Σίνγκλετον.
95-72 μέσα και η βολή
95-74 από τον Παππά.
Λήξη του αγώνα. Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Μπάμπεργκ (95-74), με την ελληνική ομάδα να πέφτει στο 13-8.
Μυθική εμφάνιση από τον Καλάθη με 31 πόντους.
38-19 το επιμέρους σκορ υπέρ των Γερμανών στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό τα λέει όλα...