Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Αστέρας-Ξάνθη, για την 20ή αγωνιστική της Super League.
Αστέρας (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Σελίν, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Μανιάς
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Λισγάρας, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Μεχία, Κίκε, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς, Φασίδης, Κάστρο
Στον πάγκο των Αρκάδων: Τσίφτσης, Ισνάλντο, Καλτσάς, Μαντίντα, Μπέρτος, Ντουντού και Χριστόπουλος.
14:52
Στον πάγκο της Ακριτικής ομάδας: Γκαραβέλης, Μελιόπουλος, Γέντρισεκ, Τριάδης, Κασάδο, Μπρίτο και Ντε Λούκας.
14:52
Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης. Βοηθοί: Αθανάσιος Κολοσιώνης, Αντώνιος Σινιοράκης Τέταρτος Διαιτητής: Νικόλαος Ρατσιάτος
14:54
Οι Αρκάδες είναι στην 7η θέση της Super League (ισοβαθμώντας με Ξάνθη και Πανιώνιο) με 27 βαθμούς και προέρχονται από την πολύ καλή εμφάνιση στο εντός έδρας 1-1 με τον Ολυμπιακό
14:56
Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-1 του Λεβαδειακού στο γήπεδό τους με ανατροπή την περασμένη αγωνιστική.
14:57
Στις προηγούμενες έντεκα αναμετρήσεις στην Τρίπολη οι Αρκάδες έχουν νικήσει μόλις μια φορά και η Ξάνθη τρεις. Επτά ματς έχουν λήξει ισόπαλα
14:59
Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση, οι παίκτες των δύο ομάδων είναι στον αγωνιστικό χώρο
15:02

Έναρξη στο ματς!

15:04
Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκει στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα
15:05
Η Ξάνθη έχει ψηλά την άμυνά της και έχει καταφέρει να βγάλει ήδη δύο φορές τους Αρκάδες σε θέση offside.
15:07
6' Πρώτη τελική στο ματς και είναι για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας κυριάρχησε στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα μετά την κεφαλιά του.
15:11
9' Καλή επίθεση για την Ξάνθη, με τον Ντουρίτσκοβιτς να πιάνει σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα
15:25
Δίχως σημαντική φάση το ματς εδώ και ώρα. Ισορροπημένο το παιχνίδι μετά το καλό ξεκίνημα του Αστέρα
15:27
Πολύ "κρύο" το γήπεδο και πάλι. Παρά την καλή πορεία των Αρκάδων. Και ειδικά τώρα που το παιχνίδι δεν έχει καλό ρυθμό, δεν ακούγεται "κιχ"
15:29
27' Εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης
15:29

29' ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 1-0!

Ο Ιγκλέσιας κέρδισε κατά κράτος τον προσωπικό του αντίπαλο έπειτα από κόρνερ, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε ασταθώς και ο Τσιλιάνιδης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
15:31

30' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-1!

Ο Κάστρο με άπιαστη κεφαλιά, έπειτα από ωραία σέντρα του Σιλά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη. Ωραίο τέρμα για τους φιλοξενούμενους
15:36
35' Απειλεί ο Αστέρας. Σουτ του Τόνσο εκτός περιοχής, αλλά ήταν άστοχο
15:39
38' Προσπάθεια του Μουνάφο εκτός περιοχής που ολοκληρώθηκε με αδύναμο σουτ
15:42
41' Κίτρινη για τον Αστέρα. Την είδε ο Σελίν
15:43
42' Κίτρινη και για την Ξάνθη. Την είδε ο Λισγάρας
15:46
45' Κίτρινη στον Μουνάφο
15:46
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
15:47

Ημίχρονο στην Τρίπολη. Αστέρας-Ξάνθη 1-1

Κακό σε θέαμα το πρώτο μέρος, που είχε ουσιαστικά μόνο το ξέσπασμα κοντά στο μισάωρο. Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο καλά, αλλά μετά το δεκάλεπτο ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Τσιλιάνιδης άνοιξε το σκορ στο 29' και αμέσως μετά ο Κάστρο ισοφάρισε με το πρώτο του τέρμα στη Super League

16:04
46' Κάρτα για τον Σιλά, δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Έχασε τον Καλτσά που μόλις είχε μπει στο ματς
16:07
Έχει προκαλέσει αρκετά προβλήματα στην Ξάνθη ο Καλτσάς
16:10
Η κατοχή της μπάλας στο 59%-41% υπέρ του Αστέρα
16:13
55' Καλή φάση για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας ήταν αποδέκτης της μπάλας και πάλι μετά από στημένη φάση και με δεύτερη προσπάθεια έκανε σουτ, αλλά έδιωξε ο Ζίβκοβιτς
16:14
57' Αλλαγή για την Ξάνθη. Σιλά αντί Κασάδο στο ματς
16:14
Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ο παίκτης της ακριτικής ομάδας στο δεύτερο μέρος λόγω της παρουσίας του Καλτσά
16:18
60' Εκτέλεση φάουλ του Ισνάλντο, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
16:19
61' Μπρίτο αντί Φασίδη στο ματς για την Ξάνθη
16:23
64' Μεγάλη φάση για τον Αστέρα. Γύρισμα του Κώτσιρα και ο Μανιάς, που ήταν στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, πλάσαρε και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε με τη δεύτερη
16:24
Κακή αντίδραση στην άμυνα του Αστέρα, έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Αθανασιάδης με το κεφάλι
16:27
69' Μεγάλη φάση για την Ξάνθη. Ύστερα από κακή έξοδο του Αθανασιάδη, ο Πασαλίδης έβγαλε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μπρίτο.
16:28
71' Κίτρινη στον Μπρίτο
16:30
73' Ο Γέντρισεκ αντί του Κίκε για την Ξάνθη
16:33
75' Απίθανη ευκαιρία για τον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση, αλλά ο Μανιάς που "κρατήθηκε" και έσπασε το offside, νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς σε τετ-α-τετ.
16:35
77' Απειλεί και πάλι ο Αστέρας. Γύρισμα του Καλτσά για τον Μανιά που έκανε ωραία κίνηση και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στην εστία
16:36
78' Νέα φάση για τον Αστέρα. Ωραία κίνηση του Τόνσο εκτός περιοχής και καλό σουτ που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία
16:40
83' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του Καμαρά, διώχνει ο Αθανασιάδης με γροθιές
16:48
90' Μαντιντά αντί Σελίν στο ματς για τον Αστέρα