ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΑΕΚ-Ολυμπιακός, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου στη ρεβάνς του 0-0 στο Καραϊσκάκη
Ραδιοφωνικά μπορείτε να ενημερώνεστε μέσω του ΣΠΟΡ FM 94,6 και τηλεοπτικά η αναμέτρηση, η οποία θα ξεκινήσει στις 19:30, θα μεταδοθεί από τo Cosmotesports 1
Στο ΟΑΚΑ είναι πλέον οι αποστολές των δύο ομάδων
Όλα έτοιμα στα αποδυτήρια της ΑΕΚ
Δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστές οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Υπενθυμίζεται ότι υπήρξε απρόοπτο της τελευταίας στιγμής στον Ολυμπιακό, καθώς δεν θα είναι στον πάγκο του ο Όσκαρ Γκαρθία, ο οποίος εισήχθη στο Metropolitan λόγω σκωληκοειδίτιδας. Στη θέση του ο άμεσος συνεργάτης του Ρούμπεν Μαρτίνεθ. «Θα παίξουμε και για εκείνον», το μήνυμα της ομάδας του Πειραιά
Μόλις βγήκε η ενδεκάδα του Ολυμπιακού!
Και ενδεκάδα ΑΕΚ μόλις!
Βασικός είναι ο Λιβάγια για την ΑΕΚ και ενώ παρουσιαζόταν ως αμφίβολος
Εκτός για τους ερυθρόλευκους είναι ο τιμωρημένος Μποτία και ο Ένχελς λόγω ενοχλήσεων
Έχει αρκετές εκπλήξεις η ενδεκάδα της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια προτιμήθηκε αντί του Αραούχο για την κορυφή της επίθεσης, με τον Μασούντ σταθερά πίσω του. Ο Λόπες θα παίξει σε θέση αριστερού μπακ, με τον Μπακάκη στο δεξί άκρο και μπροστά του τον Γκάλο σε ρόλο εξτρέμ.
ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Λιβάγια.
Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ρομαό, Φορτούνης, Μιραλάς, Μάριν, Ανσαριφάρντ
Στον πάγκο για τους Πειραιώτες οι: Χουτεσιώτης, Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Χατζισαφί, Βρουσάι, Πάρντο.
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Μπάμπης, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Γιακουμάκης, Αραούχο.
Οι παίκτες των δυο ομάδων μπήκαν για ζέσταμα, με τον κόσμο της ΑΕΚ να υποδέχεται τους Πειραιώτες με το σύνθημα "γεια σας, πελάτες".
Περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα -κι ενώ η προσέλευση συνεχίζεται- στις εξέδρες βρίσκονται περισσότεροι από 17.000 φίλοι της ΑΕΚ.
Μίνι ένταση κατά την αποχώρηση των παικτών του Ολυμπιακού για τα αποδυτήρια. Ο Σισέ μπαίνοντας στη φυσούνα τα άκουσε από δυο-τρεις οπαδούς της ΑΕΚ που βρίσκονταν δίπλα, τους απάντησε και τα αίματα άναψαν. Ευτυχώς με την άμεση επέμβαση των ανθρώπων ασφαλείας η κατάσταση δεν ξέφυγε και όλα είναι ήρεμα.
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού! Ο Σισέ δεν μπορεί να αγωνιστεί. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ζιλέ και ο Ρομαό θα αγωνιστεί ως στόπερ με παρτενέρ τον Νικολάου.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Όλα έτοιμα για την σέντρα
1' Σέντρα
1' Ο Σιμόες έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, ο Ρομαό του έβαλε την κόντρα.
2' Κάθετη στον Φορτούνη, ωραίο τάκλιν του Κονέ που διώχνει σε πλάγιο.
3-5-2 παίζει τελικά η ΑΕΚ.
3' Σουτ του Μιραλάς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
4' Κράτημα του Ρομαό στον Λιβάγια στη μεσαία γραμμή, ο Κομίνης άφησε το ματς να συνεχιστεί.
6' Δύο απανωτά φάουλ του Ανσαριφάρντ στον Βράνιες, προκάλεσαν τον εκνευρισμό της εξέδρας.
8' Σουτ-βολέ του Κούτρη από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
12' Έπειτα από λάθος του Κονέ, που πιέστηκε ψηλά, ο Μάριν έπιασε το σουτ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε.
*Μία φάση πριν ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι για οφσάιντ στον Λιβάγια.
15' Το παιχνίδι ξεκίνησε ζωηρά και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πατάει καλύτερα στο κέντρο. Η ΑΕΚ δίνει μέτρα στο γήπεδο.
17' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από γύρισμα του Ομάρ, ο Βράνιες έδιωξε δύσκολα η μπάλα έφτασε με τη μία στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα.
18' Απάντηση από την ΑΕΚ. Έπειτα από γύρισμα του Λόπες, η μπάλα έφτασε στον Κονέ που δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτα το σουτ αφού τον εμπόδισε ο Κούτρης.
20' Σεντρα του Μασούντ η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία αλλά ο Προτό μπλόκαρε.
*Ένταση ανάμεσα σε Προτό και Λιβάγια, αλλά την γλίτωσαν και οι δύο με παρατηρήσεις από τον ρέφερι.
22' Ξαφνικό μακρινό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Προτό.
24' Ο Κονέ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε σουτ με το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
Σήκωσε Λάζαρο και Αραούχο για ζέσταμα ο Χιμένεθ
Ο Βράνιες κράτησε τον Μάριν μετά τη μεταξύ τους διεκδίκηση, ο Γερμανός του ζήτησε τα ρέστα και τα αίματα άναψαν.
Παρατηρήσεις και στους δύο από τον Κομίνη.
28' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Λόπες, που δεν μπορεί να συνεχίσει
30' Φωνές του Μασούντ για ένα σπρώξιμο του Ρομαό στην περιοχή. Δεν υπάρχει κάτι.
32' Ο Κομίνης σταμάτησε το παιχνίδι για ένα φάουλ του Λιβάγια στον Προτό. Δεν υπήρχε κάτι, ο Κροάτης δεν τον βρήκε.
Ένταση στους δύο πάγκους. Συστάσεις από Κομίνη.
39' Η ΑΕΚ έχει ανέβει στο γήπεδο, όμως εχει πρόβλημα στην ανάπτυξη και δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα.
41' Τελική για την ΑΕΚ. Έπειτα από διώξιμο του Νικολάου, ο Μασούντ έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ'την εστία.
Στην προηγούμενη φάση ο βοηθός έκανε λάθος και υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Μάριν, ο οποίος καλυπτόταν.
42' Φωνές του Μασούντ για ένα φάουλ του Ζιλέ το οποίο δεν του δόθηκε έξω από την περιοχή. Το βρήκε ο μέσος του Ολυμπιακού, δεν το είδε ο Κομίνης.
44' Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι για φάουλ στον Ανσαριφάρντ. Σωστή.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό
Πολύ κακό το πρώτο μέρος με τους δύο προπονητές να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα.
0-0 και το πρώτο ματς στο Φάληρο, οπότε αν δεν μπει κάποιο γκολ θα έχουμε παράταση.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Ο Κονέ είχε χώρο έξω από την περιοχή, δεν σήκωσε όμως το κεφάλι του, έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
52' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια πέρασε κάθετα στον Σιμόες, όμως τον έκοψε ο Νικολάου
52' Σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
54' Εξαιρετικό κόψιμο του Βράνιες στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος τον κράτησε και του έκανε φάουλ στη συνέχεια. Ο Κομίνης έκανε λάθος χρήση του πλεονεκτήματος, η μπάλα ήταν στην ΑΕΚ, γύρισε τη φάση πίσω, ενώ δεν έβγαλε κίτρινη (θα μπορούσε) στον Ιρανό.
57' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Λάζαρος έπιασε ωραία κεφαλιά και νίκησε τον Προτό.!
Συστάσεις από τα μεγάφωνα για δύο καπνογόνα που άναψαν μετά το γκολ.
61' Γύρισμα του Λάζαρου στον Λιβάγια, ο Ρομαό βγήκε σωστά πρώτος στη μπάλα και πήρε και το επιθετικό φάουλ.
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Αραούχο.
64' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Κονέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Προτό.
64' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Μασούντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά σημάδεψε στην εξωτερική πλευρά.
65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Οφόε στη θέση του Ζιλέ.
65' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο αντί του Λιβάγια
67' Ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να βγάλει αντίδραση. Η ΑΕΚ πατάει καλύτερα και δείχνει να ελέγχει το ματς.
69' Νέα αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο στη θέση του Μάριν.
Συστάσεις σε Αραούχο και Οφόε.
Και ο Τζούρτζεβιτς θα μπει στο ματς σε λίγο.
73 ΓΚΟΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
ο Αραούχο υποδέχτηκε άψογα τη μπάλα, ο Ρομαό έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια ο Αργεντινός με φοβερό σουτ νίκησε τον Προτό!
Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο που έβγαλε τη φανέλα.
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζούρτζεβιτς στη θέση του Ανσαριφάρντ.
76' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Τζούρτζεβιτς.
78' Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
80' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Προτό έδιωξε ένα γύρισμα του Λάζαρου και στη συνέχεια μπλόκαρε το γυριστό του Σιμόες.
82' Γύρισμα του Ομάρ από τα δεξιά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της ΑΕΚ.
Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς και στον Μπάρκα.
83' ΓΚΟΟΛ 2-1 μειώνει ο Ολυμπιακός!
Έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη ο Ταχτσίδης νίκησε στον αέρα τους πάντες κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Γαλανόπουλος σε λίγο στο ματς.
85' Παράλληλο γύρισμα του Κούτρη, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ μια σκαστή κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.
88' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος αντί του Μπακασέτα.
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό που πιέζει για να βρει το γκολ της πρόκρισης.
Επεισόδιο ανάμεσα σε Χιμένεθ και Κοβάσεβιτς.
90' Σουτ του Τζούρτζεβιτς από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ.
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος!
90'+1' Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Μπάρκας έκανε σωστή έξοδο και μπλόκαρε την μπάλα.
Μικρή διακοπή καθώς έχει πέσει στο έδαφος ο Μπάρκας.
90'+3' Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
Ο Ταχτσίδης έπιασε ξανά την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.
94' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Εκτός της διοργάνωσης οι «ερυθρόλευκοι»!
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Λάζαρου, Αραούχο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τον Ταχτσίδη και να πιέζει στο τέλος για το γκολ της πρόκρισης χωρίς όμως να το βρει!
Και «όλε, όλε» από τους παίκτες της ΑΕΚ μπροστά στον κόσμο τους.
Αυτά από εμάς, ακολουθεί αναλυτικά το κείμενο του αγώνα και το ρεπορτάζ στο sportfm.gr