Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση ανάμεσα σε Απόλλωνα και Λεβαδειακό. Στο 1-1 οι δύο ομάδες.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός, για την 21η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 15:00
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές, Μπαρτολίνι, Ζησόπουλος, Παπάζογλου, Στάθης, Ναδάλες. Κονέ, Αλμπάνης, Ντεβέσα και Καστιγέχος
Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Ντιόγκο, Νιασέ, Νουάνκο, Γιακουμάκης, Καθάριος, Μητρόπουλος, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Μαρκόβσκι
Στον πάγκο για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»: Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς, Μενδρινός, Ανιέτε, Χουάρες, Αλίβοντιτς.
Στον πάγκο για τους Βοιωτούς: Σωτηρίου, Αμαράλ, Ζαραδούκας, Καλτσάς, Καραχάλιος, Νίκας, Μπελγκαζουανί
Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος. Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας, Δημήτριος Γκάγκας Τέταρτος Διαιτητής: Άγγελος Ζαραβίνος
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από το 1-1 στην έδρα του Πλατανιά και με 15 βαθμούς είναι πάνω ακριβώς από την επικίνδυνη ζώνη, στην 14η θέση
Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-0 της Κέρκυρας την περασμένη εβδομάδα και αυτήν τη στιγμή είναι στην 9η θέση με 24 βαθμούς
Εχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και πλέον πάμε ολοταχώς για σέντρα...
1' Έναρξη της αναμέτρησης στη Ριζούπολη
Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο παρά τον πολύ καλό καιρό στην Αθήνα.
Σαφή πρόθεση του Απόλλωνα να κρατήσει μπάλα και να προσπαθήσει να φτιάξει παιχνίδι, με τον Λεβαδειακό να... περιμένει για την ώρα.
10' Συνεχή ανεβάσματα από τα πλάγια για τους παίκτες του Απόλλωνα που προσπαθούν με γεμίσματα στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού να προκαλέσουν ρήγματα, αλλά για την ώρα "καθαρίζουν" οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.
Τον απόλυτο έλεγχο έχει ο Απόλλωνας, προσπαθεί να βρει διαδρόμους. Σε θέση άμυνας, σταθερά, ο Λεβαδειακός.
Χωρίς φάσεις ως τώρα στο παιχνίδι, μόνο... υποψίες τέτοιων από πλευράς Απόλλωνα.
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Στον... ύπνο η άμυνα του Απόλλωνα, με τον Καθάριο από τα δεξιά να πετάει στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων για τον Μαρκόφσκι, ο οποίος (αφύλαχτος) επιχείρησε να πλασάρει με τη μία τον Τσόβιτς, ωστόσο δεν έπιασε καλά το σουτ και μπλόκαρε την μπάλα ο τελευταίος!
Διακοπή στο ματς, δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Ντιόγκο.
Τώρα σηκώθηκε ο παίκτης του Λεβαδειακού, οπότε και θα ξεκινήσει εκ νέου η αναμέτρηση.
23' Φάση για τον Απόλλωνα!
Τελευταία στιγμή ο Τσαμπούρης έκανε την προβολή και δεν επέτρεψε στον Κοντοέ να εκτελέσει από κοντά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Καστιγέχος δεν κατάφερε να ακουμπήσει τη μπάλα από κοντά και να απειλήσει την εστία του Επασί.
Έχει αποκτήσει καλό ρυθμό το ματς.
26' Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ντιόγκο δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του παίρνει ο Ζαραδούκας.
Βγαίνει αριστερό μπακ, μπαίνει αριστερό μπακ για τους Βοιωτούς.
28' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο του Λεβαδειακού.
30' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα!
Ναδάλες-Ντεβέσα κρύβουν τη μπάλα (χάρη σε εκπληκτικό τακουνάκι του πρώτου), ο δεύτερος βγαίνει απέναντι από τον Επασί, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού έχει βγει ωραία και "βγάζει" το σκαφτό τελείωμα του αντιπάλου του.
Φτάσαμε στο 38', από μία μεγάλη φάση για κάθε ομάδα ως τώρα, με τον Απόλλωνα να έχει τον έλεγχο και τον Λεβαδειακό να περιμένει πίσω.
40' Κίτρινη στον Κοντοέ για μαρκάρισμα στον Τσαμπούρη.
44' Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλωνα, ο Μπαρτολίνι πιάνει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα χτυπάει στο στήθος του Ζησόπουλου, αλλά τελικώς μπλοκάρει εύκολα ο Επασί.
45+1' Τεράσρια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Αντεπίθεση από τους Βοιωτούς, με τον Νιάσε να βγαίνει από τα αριστερά -απέναντι στην ανοργάνωτη άμυνα του Απόλλωνα- να σουτάρει σχεδόν ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά να μην μπορεί να βρει δίχτυα.
Λήξη του πρώτου μέρους. Απόλλων Σμύρνης και Λεβαδειακός είναι στο 0-0, με την ελαφρά ταξιαρχία να έχει την υπεροχή και τους Βοιωτούς να χτυπούν στις αντεπιθέσεις. Μία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, δύο για τους φιλοξενούμενους.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντεβέσα αφήνει τη θέση του στον Ανιέτε.
Σέντρα στην επανάληψη
46' Ωραία κάθετη του Ναδάλες για τον Ανιέτε στα αριστερά, αυτός γύρισε παράλληλα για τον Καστιγέχος, αλλά έδιωξε η άμυνα του Λεβαδειακού σε κόρνερ.
Φάση για τον Απόλλωνα
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπάζογλου έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, ο Μπαρτολίνι θέλησε από κοντά να κάνει την προβολή, αλλά τελικά η μπάλα βρήκε στην... πλάτη του Μαρκόφσκι, με τον Επασί να μπλοκάρει.
Έχει σταθερά γρήγορο τέμπο η αναμέτρηση, πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.
52' Κακή κεφαλιά του Καστιγέχος από το ύψος του πέναλτι, απελπιστικά άουτ η μπάλα.
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 1-0!
Από στημένο ήρθε το... χρυσό γκολ για την ελαφρά ταξιαρχία.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσαμπούρης δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα. Αυτή έφτασε στον Παπάζογλου, ο οποίος "γέμισε" με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, εκεί όπου πετάχτηκε ο Μπαρτολίνι και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0.
57' Κίτρινη κάρτα στον Ομπιόρα για φάουλ στον Παπάζογλου.
59' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Μέσα ο Μπελγκαζουανί, έξω ο Νιάσε.
62' Κίτρινη κάρτα στον Μπελγκαζουανί για μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.
63' Φάση για τον Λεβαδειακό!
Ο Γιακουμάκης επιχείρησε να πιάσει εν κινήσει το σουτ από διαγώνια θέση, ο Ζησόπουλος έβαλε τελευταία στιγμή το σώμα του και τη βρήκε όσο χρειάστηκε για να τη στείλει κόρνερ.
65' Μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον Λεβαδειακό, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, αλλά ο Μαρκόφσκι βρήκε... αέρα και δεν μπόρεσε να εκτελέσει από κοντά.
67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ, 1-1
Τρομερή ασίστ του Μπελγκαζουανί στον κενό χώρο (κι ενώ η άμυνα του Απόλλωνα ήταν άσχημα στημένη), ο Γιακουμάκης εκτέλεσε με τη μία και με συρτή σουτάρα νίκησε τον Τσόβιτς για το 1-1!
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Εκτέλεση φάουλ για τους Βοιωτούς, ο Μαρκόφσκι πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι (με τον Ζησόπουλο να τον έχει "χάσει") αλλά σημαδεύει μόλις άουτ!
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Ναδάλες, μέσα ο Αλίντοβιτς.
72' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Καθάριος αφήνει τη θέση του στον Καραχάλιο.
73' Αποβολή για τον Λεβαδειακό!
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Λεονάρντο και μένει με δέκα παίκτες ο Λεβαδειακός για το τελευταίο 20λεπτο.
Ανατροπή!
Η κίτρινη κάρτα δόθηκε στον Αντιλέχου και όχι στον Λεονάρντο, με αποτέλεσμα ο δεύτερος να επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο.
Ο διαιτητής Θάνος συμβουλεύτηκε τον βοηθό του και πήρε πίσω την κόκκινη.
Με 11 ποδοσφαιριστές συνεχίζουν, λοιπόν, και οι δύο ομάδες..
Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Μητρόπουλος, καθώς δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο.
Τώρα σηκώνεται ο Μητρόπουλος για να συνεχιστεί το ματς...
Έχουμε φτάσει στο 78', στο 1-1 οι δύο ομάδες.
Μετά το γκολ ισοφάρισης του Γιακουμάκη, έχει "χαλάσει" το ματς.
Οι παίκτες του Απόλλωνα Σμύρνης παίζουν ψηλά και αφήνουν αρκετούς χώρους πίσω. Οι Βοιωτοί έχουν επιχειρήσει να βγάλουν 1-2 αντεπιθέσεις, αλλά μάταια ως τώρα.
87' Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κονέ βγαίνει, ο Τσουκαλάς μπαίνει. Θέλει πιο φρέσκα πόδια στα χαφ ο Παράσχος γιατί ο Λεβαδειακός δείχνει απειλητικός στις αντεπιθέσεις.
88' Φωνάζουν για πέναλτι στον Απόλλωνα!
Ο Καστιγέχος έπεσε στην περιοχή του Λεβαδειακού, να συνεχιστεί το ματς "είπε" ο διαιτητής Θάνος. Δύσκολη φάση..
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
92' Δυνατό σουτ του Τσουκαλά λίγο έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού, φεύγει πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
Ένταση στους δύο πάγκους ανάμεσα σε ανθρώπους των δύο ομάδων.
Διακοπή στην αναμέτρηση, έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Επασί.
Συνεχίζεται, τώρα, το παιχνίδι.
96' Φάουλ σαν κόρνερ από τα αριστερά για τον Απόλλωνα.
Σχεδόν όλοι οι παίκτες στην περιοχή του Λεβαδειακού...
Εκτελείται το φάουλ, έδιωξε εύκολα η άμυνα του Λεβαδειακού.
Λήξη του αγώνα. Απόλλων Σμύρνης και Λεβαδειακός μένουν στο 1-1, με την ελαφρά ταξιαρχία να μην μπορεί να πάρει… ανάσα και να είναι πλέον μόλις στο +1 από τις δύο θέσεις του υποβιβασμού. Ο Μπαρτολίνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ισοφάρισε με υπέροχο τρόπο ο Γιακουμάκης.