ΠΑΟΚ-Λάρισα

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στη Λάρισα στην Τούμπα για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στη Λάρισα
Με το ματς στην Τούμπα ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Ο ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή έχει 46 βαθμούς. Με νίκη απόψε θα περάσει και πάλι στην κορυφή και θα διατηρηθεί στο +2 από την ΑΕΚ, που έχει 47 αφού χθες νίκησε τον Αστέρα 1-0 στο ΟΑΚΑ.
Οκτώ σερί νίκες μετράει η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου.
Από την άλλη πλευρά, η Λάρισα βρίσκεται στην 12η θέση με 22 βαθμούς.
Οι βυσσινί δεν έχουν νίκη εδώ και πέντε ματς, ωστόσο, είναι σχετικά άνετοι βαθμολογικά αφού απέχουν επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Κάμπος, Πέλκας, Μπίσεσβαρ,Πρίγιοβιτς
Στον πάγκο: Γλύκος, Μαλεζάς, Αζεβέδο, Κάνιας, Λημνιός, Μακ, Κουλούρης
Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Γκοίκοβιτς, Ουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Ντέλετιτς, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Μλαντένοβιτς, Μόρας
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στο γήπεδο αποδοκίμασαν έντονα τον Αλέξη Κούγια.
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για τις τελευταίες οδηγίες.
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1΄ Σέντρα στο ματς
2' Σέντρα του Πέλκα από τα αριστερά, μπλόκαρε εύκολα ο Μπόζοβιτς.
Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ. Χλιαρό σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
Πιέζει ο ΠΑΟΚ, ζεσταίνεται η Τούμπα.
5' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Κόρνερ του Πέλκα, ο Μάτος έπιασε σκαστή κεφαλιά και ο Μπόζοβιτς μάζεψε παρά την κόντρα.
7' Πρώτη επίσκεψη της Λάρισας στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Αγκάνοβιτς έκανε σέντρα με το εξωτερικό, ο Πασχαλάκης βγήκε και μάζεψε με διπλή προσπάθεια.
8' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, ο Μπόζοβιτς έπεσε κι έδιωξε.
9' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, όμως ο Πρίγιοβιτς άφησε την μπάλα να περάσει και δεν τελείωσε τη φάση.
10' Κάποιες ενοχλήσεις αντιμετωπίζει ο Κάμπος και οι Μακ και Λημνιός σηκώθηκαν προληπτικά για ζέσταμα.
12' ΓΚΟΟΛ 1-0 Ο ΠΑΟΚ!
Σέντρα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά, ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά πάσα για τον Σάκχοφ, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα. Στην ίδια ευθεία ήταν ο σκόρερ του ΠΑΟΚ με τον Γκόικοβιτς
Κοιμόταν η άμυνα της Λάρισας.
16' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έφερε την μπάλα στο δεξί και σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
17' Ευκαιρία για τη Λάρισα. Ατομική ενέργεια του Αγκάνοβιτς, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε εύκολα το σουτ που επιχείρησε.
19' Ο Μπόζοβιτς διώχνει με γροθιές ένα γύρισμα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά.
20' Κακό σουτ του Κάμπος έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
27' Σταθερά στην επίθεση ο ΠΑΟΚ. Η Λάρισα δεν μπορεί να περάσει τη σέντρα.
28' Φαλτσαριστό σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
32΄' 65-35% η κατοχή υπέρ του ΠΑΟΚ.
33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε πάνω απ'την εστία.
37' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, όμως ο Μπόζοβιτς έδιωξε.
38' Λάθος του βοηθού για οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς. Πάντως στη συγκεκριμένη φάση ο Μπόζοβιτς είχε προλάβει να απομακρύνει τη μπάλα με τις γροθιές.
40' ΓΚΟΟΛ 2-0 Ο ΠΑΟΚ!
Έπειτα από κόρνερ του Πέλκα, ο Φερνάντο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Φοβερό στιγμιότυπο με τον Βαρέλα να πανηγυρίζει αγκαλιά με τον γιο του το γκολ!
45' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-0 απέναντι στη Λάρισα.
Ο Σάκχοφ άνοιξε το σκορ στο 12' και ο Βαρέλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 40ο λεπτό.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Μλαντένοβιτς αντί του Γιοβάνοβιτς
46' Σουτ του Πέλκα από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
48' ΓΚΟΟΟΛ 3-0 Ο ΠΑΟΚ!
Ο Πέλκας άνοιξε όμορφα τη μπάλα στον Πρίγιοβιτς που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, που κλείδωσαν τη νίκη.
50' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Αγκάνοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
57΄ Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, όμως η μπάλα πέρασε απ' όλους.
58' Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάκχοφ έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και η φάση τελείωσε με τον Κάμπος να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ από πλάγια θέση.
60' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Πέλκα στη μικρή περιοχή, ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
61΄ Σουτ του Μάτος με το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ.
62΄ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος άφησε τη θέση του στον Μακ.
65' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Περόνε στη θέση του Ναζλίδη.
66' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ, ο Βιεϊρίνια έπιασε το σουτ στην κίνηση η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ. Ο ρέφερι δεν είδε την κόντρα και κακώς έδειξε άουτ.
68' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετις, ο οποίος βρίσκεται στον πάγκο της Λάρισας. Ο μέσος των βυσσινί κράτησε επίτηδες την μπάλα στα χέρια του για να συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες κάρτες.
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αζεβέδο αντί του Βιεϊρίνια.
76' Σκαφτό του Μπίσεσβαρ, η μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία.
77' Σουτ του Μακ από πλάγια θέση η μπάλα άουτ.
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας αποχωρεί και αποθεώνεται, στη θέση του ο Κάνιας.
82' Κίτρινη κάρτα στον Γκόικοβιτς
82' Αλλαγή για τη Λάρισα. Στη θέση του Αγκάνοβιτς πέρασε ο Χούμπτσεφ.
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά.
86' Φάση για την ΑΕΛ. Ο Μλαντένοβιτς έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Έχει... σβήσει το παιχνίδι εδώ και ώρα, με τον ΠΑΟΚ σταθερά και άνετα στο 3-0.
90' Μαγική ενέργεια του Μαουρίσιο από τα αριστερά, έριξε ποδιά στον προσωπικό του αντίπαλο, γέμισε στην καρδιά της άμυνας της Λάρισας, αλλά έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι.
Έχουμε μπει στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων.
92' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Λέο Μάτος, αλλά δεν μετράει η φάση καθώς ο Βραζιλιάνος έκανε επιθετικό φάουλ.
Λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα 3-0 της Λάρισας και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή με 49 βαθμούς, στο +2 από ΑΕΚ και στο +9 από τον Ολυμπιακό.
Σάκχοφ (12'), Βαρέλα (40') και Πρίγιοβιτς (48') οι σκόρερ του δικεφάλου του βορρά.