Κέρκυρα-Απόλλων

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κέρκυρα και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κέρκυρα και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι δίχως... αύριο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τρίποντο για να κάνουν βήμα παραμονής.
Η Κέρκυρα βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων έχει έναν βαθμό περισσότερο και βρίσκεται μία θέση παραπάνω στην βαθμολογία.
Από ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1) προέρχονται οι δύο ομάδες. Η Κέρκυρα με την Ξάνθη στα Πηγάδια και ο Απόλλων με τον Λεβαδειακό στην Ριζούπολη.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες.
Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Σιόντης, Μπαλάφας, Γεωργίου, Ρόλε, Επστάιν, Τουράμ.
Στον πάγκο οι Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς, Παμλίδης, Μυτίδης, Αναστασίου.
Μόλις μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς από τον Γιάννη Μαντζουράκη, ο οποίος άφησε στον πάγκο τον Παμλίδη και έβαλε στη θέση του στην κορυφή της επίθεσης τον Τουράμ.
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κοντοές, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Ντεβέσα, Αλμπάνης, Ναδάλες, Στόουκς.
Στον πάγκοι οι Χουάντερσον, Κύργιας, Κονέ, Σιατραβάνης, Ανιέτε, Καστιγέχος, Χουάρες.
Δύο αλλαγές από τον Γιώργο Παράσχο. Έξω οι Κονέ, Καστιγέχος και στις θέσεις τους οι Τσουκαλάς και Στόουκς, με τον τελευταίο να κάνει ντεμπούτο!
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Ηλία Αλεξέα (Μεσσηνίας), Χρήστο Μπάλτα (Αχαΐας), ενώ τέταρτος είναι ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το ματς.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
1' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Κέρκυρα. Περνάει ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους με τον Μπαρτολίνι να απομακρύνει.
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, με την Κέρκυρα να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.
12' Ο Στόουκς μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει την ατομική ενέργεια, είχε όμως τρεις αντιπάλους μπροστά του και έχασε την μπάλα.
16' Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία και κάθετη του Ναδάλες, ο Τσουκαλάς μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του Τσουκαλά προς τον Αλμπάνη ήταν κακό. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αλμπάνης έκανε τις ντρίμπλες μέσα στην περιοχή και έστρωσε στον Στόουκς, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Γιαννακόπουλος ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε.
18' Ο Τουράμ έστρωσε στον Ρόλε αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος στην κίνηση δεν βρήκε στόχο.
19' Καλή ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν έκλεσε προς τα μέσα και έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
21' Ο Τσουκαλάς έβγαλε για τον Αλμπάνη, ο οποίος σέντραρε από τα δεξιά με τον Ναδάλες να πιάνει το αδύναμο σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου.
23' O Στόουκς φαίνεται πως ήταν οριακά εκτεθειμένος και υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
Στο γήπεδο βρίσκονται και περίπου 100 οπαδοί του Απόλλωνα, οι περισσότεροι εκ των οποίων ταξίδεψαν από την Αθήνα.
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Φοβερό τρίγωνο μεταξύ Ντεβέσα, Τσουκαλά και Κοντοέ, ο τελευταίος έκανε και το γύρισμα με τον Αλμπάνη να βγαίνει απέναντι από τον Γιαννακόπουλο αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει με κοντινό πλασέ.
Πρόβλημα τραυματισμού για τον Τουράμ που δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.
32' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη που πήγε πολύ δυνατά με τάκλιν πάνω στον Παπάζογλου.
33' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Παμλίδης αντί Τουράμ.
Αλλάζει συνεχώς πλευρές όταν επιτίθεται ο Απόλλωνας. Στα πρώτα 15-20 λεπτά έπαιζε κυρίως από τα δεξιά και πλέον φορτώνει αρκετά την αριστερή του πλευρά και επιτίθεται από εκεί.
38' Έξαλλος ο Παράσχος και με το δίκιο του καθώς ο Αλμπάνης προτίμησε την ατομική προσπάθεια αντί να γυρίσει την μπάλα στην απέναντι πλευρά όπου περίμεναν δύο συμπαίκτες του.
39' Φάουλ σε καλό σημείο για την Κέρκυρα.
40' ΓΚΟΟΟΛ για την Κέρκυρα!
Φανταστική εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, που στέλνει την μπάλα στη συμβολή των δοκών ωστόσο στη συνέχεια χτυπάει στην πλάτη του Τσόβιτς και καταλήγει στα δίχτυα της εστίας!
Πολύ ωραία η εκτέλεση από τον Αργεντινό, ωστόσο τον... ήθελε εδώ η μπάλα καθώς χτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Δεύτερη φορά που μέσα στη σεζόν δέχεται τέτοιο τέρμα η Ελαφρά Ταξιαρχία, το άλλο ήταν από τον Μασούρα με τον Πανιώνιο.
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Κέρκυρα προηγείται 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη στο γκολ του Ρόλε με εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Τσόβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος ωστόσο δέχτηκαν γκολ ως συνήθως στην μοναδική φάση των αντιπάλων τους κόντρα στη ροή του ματς και κυνηγάνε το σκορ.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
47' Ο Επστάιν έστρωσε στον Ρόλε αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Κοντοέ.
50' Κίτρινη κάρτα στον Λέκοβιτς που έκοψε αντικανονικά τον Αλμπάνη, ο οποίος προσπάθησε να φύγει στην κόντρα.
54' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εξαιρετικό ένα-δύο του Ναδάλες με τον Ντεβέσα, με τον δεύτερο να ανοίγει στον Κοντοέ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.
Εξαιρετικός ο Απόλλων στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, έχει τον έλεγχο του ματς και πιέζει αρκετά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.
57' Κίτρινη κάρτα στον Σπίνουλα που δεν επέτρεψε στον Τσόβιτς να δώσει γρήγορα συνέχεια στο ματς.
58' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Η άμυνα του Απόλλωνα πιάστηκε στον ύπνο, ο Παμλίδης έκανε το πλασέ προλαβαίνοντας την έξοδο του Τσόβιτς και στη συνέχεια η προβολή του Γεωργίου υπό την πίεση του Κοντοέ, πέρασε πάνω από την αφύλακτη εστία,
59' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα οι Κονέ και Ανιέτε, έξω οι Ντεβέσα και Ναδάλες.
Συμπληρώθηκε μια ώρα στο ματς, παραμένει το 1-0 υπέρ της Κέρκυρας κόντρα στον Απόλλωνα.
64' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι που έκοψε τον Παμλίδη, ο οποίος έφευγε ταχύτατα στην αντεπίθεση. Σωστή η κάρτα.
Έχει καταφέρει να παγώσει τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα.
68' ΓΚΟΟΟΛ για την Κέρκυρα!
Τραγικό transition από τον Απόλλωνα. Από εκεί που βρισκόταν στην επίθεση, άφησε ανοιχτή την άμυνά του και ο Επστάιν που είχε «τρυπώσει» ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ βγήκε απέναντι από τον Τσόβιτς, πλασάροντας εύστοχα για το 2-0.
69' Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν που έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό.
70' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Αρτυματάς αντί Επστάιν.
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Καστιγέχος αντί Μπαρτολίνι.
Όλα για όλα από τον Παράσχο, δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς καθώς η ομάδα του βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0
78' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
82' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μυτίδης αντί Ρόλε.
83' Σουτ του Ανιέτε έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
85' Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Τσόβιτς βγαίνει ταχύτατα και... βγάζει το τετ-α-τετ του Μυτίδη.
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις!
Λήξη της αναμέτρησης
Η Κέρκυρα παίρνει πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα, τον οποίο και ρίχνει στη ζώνη του υποβιβασμού