Ξάνθη-Απόλλων

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Απόλλων, για την 23η αγωνιστική της Super League
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Απόλλων, για την 23η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Λισγάρας, Σιλά, Μπαξεβανίδης, Μπρίτο, Μεχία, Κίκε, Καμαρά, Ντουρίτσοβιτς και Γέντρισεκ.
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Παπάζογλου, Στάθης, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Μενδρινός και Στόουκς.
Στον πάγκο των γηπεδούχων Γκαραβέλης, Τριάδης, Κάστρο, Φλίσκας, Μελιόπουλος, Κασάδο και Φασίδης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων Χουάντερσον, Σιατραβάνης, Ανιέτε, Χουάρες, Μπαρτολίνι, Αλιβόντιτς και Ντεβέσα.
Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας. Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρέβενης, Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ Τέταρτος Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 9η θέση της Super League και προέρχονται από την κάκιστη εμφάνιση στην ήττα με 4-0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην προτελευταία θέση με 16 βαθμούς και προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κέρκυρα
Η Ξάνθη 3 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες στην έδρα της
Πάντως, τα αποτελέσματα των φιλοξενούμενων είναι κάκιστα εκτός Ριζούπολης, όπου έχουν 0 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες

Έναρξη στο ματς!

Πιο δυνατά μπήκε ο Απόλλων στο ματς και έχει την κατοχή της μπάλας. Έχει παθητικό ρόλο η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά
12' Απειλεί ο Απόλλων. Ο Αλμπάνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε γύρισμα για τον Στόουκς στην καρδιά της άμυνας, αλλά ο δεύτερος δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα. Ίσως είχε πάρει κάτι καλύτερο η ομάδα του Παράσχου, αν εκτελούσε σε αυτήν την περίπτωση ο νεαρός μεσοεπιθετικός της
14' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Ζησόπουλος παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά-ψαράκι που έκανε από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά παραχώρησε κόρνερ
18' Κίτρινη για τον Απόλλωνα, την είδε ο Στόουκς για θέατρο. Πράγματι δεν υπήρχε κάτι αντικανονικό στο μαρκάρισμα του Σβάρνα
Οι δύο ομάδες έχουν από μια καλή ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο του πρώτου μέρους, αλλά ο Απόλλων είναι ανώτερος. Έχει μεγαλύτερη ανάγκη το ματς και αυτό φαίνεται έως τώρα στον αγωνιστικό χώρο
Η κατοχή της μπάλας είναι 69%-31% υπέρ του Απόλλωνα!
Γκέλα του Ζίβκοβιτς έπειτα από γύρισμα που του έγινε από τα αριστερά. Γλίστρησε και έδιωξε άσχημα την μπάλα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, αλλά δεν το πλήρωσε
Το γνωστό πανό των φίλων του Απόλλωνα έκανε την εμφάνισή του και στα Πηγάδια
Αρκετά τα νεύρα των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο πρώτο μισάωρο
31' Τρομερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Έπειτα από σέντρα του Κονέ που έγινε από τα δεξιά, ο Ζίβκοβιτς έκανε κάκιστη έξοδο, αλλά ο Στόουκς αστόχησε σε ανυπεράσπιστη εστία, ολοκληρώνοντας πολύ άτσαλα τη φάση.
32' Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε ο Ντουρίτσκοβιτς
Ελάχιστα έχει απειλήσει η Ξάνθη στα πρώτα 40 λεπτά. Η μοναδική απειλή προέκυψε από το λάθος διώξιμο ενός αντιπάλου (κακό διώξιμο Ζησόπουλου).
41' Πρώτη τελική για την Ξάνθη. Μακρινό-δυνατό σουτ του Λισγάρα, χωρίς τύχη.
43' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Κονέ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεξιά, αλλά έπιασε δυνατό σουτ που έστειλε την μπάλα σε πλάγιο.

Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Απόλλων 0-0

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 45 λεπτά (παρότι οι δύο ομάδες έχουν από ένα σουτ μόλις), όπου δείχνουν πιο αποφασισμένοι για κάτι θετικό κόντρα σε μια ομάδα που έχει αρκετά παθητικό ρόλο.
Αλλαγή για την Ξάνθη. Τριάδης αντί Κίκε στο ματς

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

47' Ξεκίνημα με τελική για την Ξάνθη. Σουτ του Μπρίτο μέσα από την περιοχή και λίγο αριστερά, μπλόκαρε ο Τσόβιτς
51' Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε ο Μπαξεβανίδης
53' Κίτρινη για τον Απόλλωνα, την είδε ο Μενδρινός.
54' Εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, η μπάλα σε κόρνερ.

55' Γκολ η Ξάνθη, 1-0!

Σκαστή κεφαλιά του Λισγάρα έπειτα από κόρνερ του Τριάδη, η μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Τσόβιτς
56' Αλλαγή για την Ξάνθη. Κάστρο αντί του Μπρίτο
57' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Κεφαλιά του Παπάζογλου, η μπάλα εκτός
58' Τελική με τον Μεχία, η μπάλα έξω σε κόρνερ
61' Κίτρινη στον Λισγάρα για την Ξάνθη
64' Απειλεί ο Απόλλων. Ύστερα από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Κοντοέ που έπιασε κακό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα ψηλά έξω
67' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σιατραβάνης αντί Κοντόε στο ματς
69' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ναδάλες βρέθηκε από τα αριστερά, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έστρωσε για τον αμαρκάριστο Στόουκς που έκανε και πάλι (όπως και στο 31') κακό τελείωμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, παρότι υπήρχαν καλές προϋποθέσεις

78' Γκολ η Ξάνθη, 2-0!

Εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς από τα δεξιά, ο Αλμπάνης πήγε να διώξει άτσαλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
79' Ανιέτε αντί του Μενδρινού στο ματς για τον Απόλλωνα
83' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Κεφαλιά του Στόουκς, που αυτήν τη φορά βρήκε εστία, αλλά ο Ζίβκοβιτς του είπε "όχι"
83' Νέα καλή απόκρουση του Ζίβκοβιτς, αυτήν τη φορά σε κεφαλιά του Παπάζογλου
84' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μελιόπουλος αντί Ντουρίτσκοβιτς στο παιχνίδι για την Ξάνθη.
85' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντίντακ αντί του Κονέ.