Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ, για την 24η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ, για την 24η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00
Ραδιοφωνικά μπορείτε να ενημερώνεστε από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Ο δικέφαλος του Βορρά καλείται να αφήσει στην άκρη τα δικαστικά ώστε να συνεχίσει το σερί του -μη υπολογίζοντας το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό- στο πρωτάθλημα. Πριν το ματς στην Τούμπα, η ομάδα του Λουτσέσκου είχε 10 συνεχόμενες νίκες στη Super League. Συνολικά (μαζί με το Κύπελλο), έχει 16 σερί νίκες.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Κυριακόπουλος, Τσιλιανίδης, Μανίας
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα-Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Πέλκας, Μακ, Κάμπος, Πρίγιοβιτς.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Τσίφτσης, Σελίν, Κώτσιρας, Ντουντού, Μαντίντα, Δουβίκας και Καλτσάς.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ρέι, Μαλεζάς, Λημνιός, Κουλούρης, Μπίσεσβαρ, Αζεβέντο και Κάνιας.
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος. Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς, Ανδρέας Μεϊντάνας Τέταρτος Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιαράς
Αυτήν τη στιγμή και δίχως να υπολογίζεται η ποινή του Ολυμπιακού, διότι εκκρεμεί η έφεση, αλλά και αναμένοντας την τύχη του ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ είναι πρώτος με 52 βαθμούς (σε 22 ματς), ακολουθεί η ΑΕΚ με 51, ο Ατρόμητος έχει 46. Όσους και οι «ερυθρόλευκοι».
O Αστέρας, ο οποίος προέρχεται από το 0-0 με τον Πανιώνιο, είναι ένατος με 29 βαθμούς.
Έξι ματς χωρίς νίκη (3 ήττες/3 ισοπαλίες) έχει ο Αστέρας, ο οποίος στην έδρα του νίκησε 2-0 την ΑΕΚ και ήρθε ισοπαλία (1-1) με τον Ολυμπιακό και νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό. Από τις ομάδες των πρώτων θέσεων έχει χάσει με 1-0 από τον Ατρόμητο.
Ξεκινάει εντός ολίγου το ματς, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Έναρξη στο ματς!

2' Απειλεί ο Αστέρας. Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, έσκασε η μπάλα και ο Πασχάλακης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.
Ύστερα από ένα καλό ξεκίνημα του Αστέρα, ο ΠΑΟΚ έχει αποκτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων
6' Τελική για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ υποδέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, μπήκε σε αυτή, αλλά το σουτ του -όντας αρκετά πλάγια- ήταν αρκετά άστοχο.
11' H δεύτερη τελική του ΠΑΟΚ είναι και πάλι από τον Μακ. Ο Μάτος έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Σλοβάκος δεν είχε καλή ισορροπία και η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
14' Σουτ του Μανιά εκτός περιοχής, ήταν αδύναμο, ωστόσο, με αποτέλεσμα να μην ανησυχήσει ο Πασχαλάκης
14' Απειλεί ο Αστέρας. Κεφαλιά του Μανιά, που τον ξέχασε εντελώς η άμυνα του ΠΑΟΚ, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

18' Γκολ ο Αστέρας, 1-0!

Οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση από τα δεξιά με τον Τσιλιανίδη που έδωσε για τον Τόνσο, ο οποίος άφησε έξυπνα για τον Κυριακόπουλο, που με συρτό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη.
23' Σουτ του Κάμπος εκτός περιοχής, καμία ανησυχία για τον Αθανασιάδη, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Αστέρας πιέζοντάς τον κοντά στη σέντρα και έχοντας κοντά τις γραμμές του, έχει καταφέρει να τον βραχυκυκλώσει
32' Σουτ του Πέλκα εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Αθανασιάδη
32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Κυριακόπουλο να τροφοδοτεί τον Μανιά και τον Πασχαλάκη να χάνει την ισορροπία του. Ο επιθετικός των Αρκάδων έφυγε λίγο αριστερά και πλάσαρε τον αντίπαλο πορτιέρο προσπαθώντας να βρει την αντίθετη γωνία και έστειλε την μπάλα εκτός
Η φάση του γκολ του Κυριακόπουλου

37' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 1-1!

Ο Μακ έκανε εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά, αδειάζοντας τον προσωπικό του αντίπαλο και γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Κάμπος που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Πρόκειται για γκολ που θα δώσει ψυχολογία στον ΠΑΟΚ, καθώς έρχεται σε ένα σημείο που δεν έπαιζε καλά
39' Απειλεί ο Αστέρας. O Τόνσο έκανε σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Βαρέλα με σωτήριο τάκλιν γλίτωσε την ομάδα του
Με άλλον... αέρα ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ του
42' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα Τσιλιανίδη από τα δεξιά και σουτ του Μανιά με τη μια, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

Ημίχρονο στην Τρίπολη. Αστέρας-ΠΑΟΚ 1-1!

Ο Κυριακόπουλος άνοιξε το σκορ στο 18' και ο Βαρέλα ισοφάρισε στο 37' για τους φιλοξενούμενους. Στα μέτρα των γηπεδούχων ήταν ραμμένο το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0 στο 32', αλλά ο δικέφαλος κατάφερε να φέρει την κατάσταση στα ίσα και στα τελευταία λεπτά έπαιξε με άλλον αέρα. Οι Αρκάδες προσπαθήσουν να τον "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση. 67%-33% υπέρ του ΠΑΟΚ η κατοχή της μπάλας
Ο Κώτσιρας θα μπει στο ματς για τον Αστέρα, αντί του Μπέρτου
Αλλαγή για τον Αστέρα. Κώτσιρας αντί Μπέρτου.

Έναρξη δεύτερου μέρους

51' Κίτρινη για τον Τριανταφυλλόπουλο

53' Γκολ ο Αστέρας, 2-1!

Έπειτα από κλέψιμο που έγινε από τα αριστερά, ο Κυριακόπουλος έκανε ωραία σέντρα και έγινε λάθος απομάκρυνση, στρώθηκε η μπάλα στον Τόνσο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Θα μπει ο Μπίσεσβαρ σε λίγο στο ματς
57' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπίσεσβαρ αντί Μακ στο ματς
62' Κίτρινη στον Ιγκλέσιας.
Χωρίς τελική ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος
65' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ τροφοδότησε τον Πρίγιοβιτς και αυτός τον Πέλκα που με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
67' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ντούντου αντί του Κυριακόπουλου.
68' Κάθετη προς τον Ντούρντου, βγήκε και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης που συγκρούστηκε με τον αντίπαλό του. Κίτρινη στον παίκτη του Αστέρα
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ασεβέδο αντί του Σάκχοφ
71' Πολύ καλή στιγμή για τον Αστέρα. Κεφαλιά του Τσιλιανίδη μετά τη σέντρα του Μουνάφο, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
72' Κίτρινη στον Ασεβέδο
74' Εκτέλεση φάουλ του Τόνσο, η μπάλα λίγο έξω.
75' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ντούντου -μετά από γύρισμα του Τσιλιανίδη- έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Πασχαλάκης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.
76' Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ασεβέδο, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και διώχνει ο Αθανασιάδης
76' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βαρέλα έπιασε σκαστή κεφαλιά και ο Αθανασιάδης έκανε (κολλητή) εξαιρετική απόκρουση.
78' Η μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον ΠΑΟΚ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο -εκτεθειμένος- Μαουρίσιο βρήκε ελάχιστα την μπάλα (και να μην την έβρισκε είχε συμμετοχή) και ο Βαρέλα την έστειλε στα δίχτυα. Σωστή η υπόδειξη του βοηθού, που ασπάστηκε ο Σιδηρόπουλος
80' Κίτρινη για τον Μαλεζά.
82' Κίτρινη στον Πρίγιοβιτς
82' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κουλούρης αντί Τζάλμα Κάμπος
85' Καλτσάς αντί Μανιά στο ματς για τον Αστέρα
86' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Καλτσάς κινήθηκε ωραία και με συρτό σουτ έβαλε δύσκολα στον Πασχαλάκη που μπλόκαρε.
87' Δυνατό σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Αθανασιάδης
88' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Κρέσπο, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις!
90'+4' Κεφαλιά του Κουλούρη, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
Δύο λεπτά ακόμα

90+5' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

Σε μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας στον Πρίγιοβιτς, ο Σιδηρόπουλος έδειξε πέναλτι

90+'6 Γκολ ο ΠΑΟΚ, 2-2!

Ο Πρίγιοβιτς νίκησε τον Αθανασιάδη, που έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά η μπάλα πέρασε κάτω από το αριστερό του πόδι.

90+8' Γκολ ο Αστέρας at the... buzzer, 3-2!

Ύστερα από αντεπίθεση, ο Τσιλιανίδης βρήκε τον Ιγκλέσιας που από θέση βολής εκτέλεσε τον Πασχαλάκη, που είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυά του έπειτα από κόντρα στον Βαρέλα.