Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι της Ισπανίας ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.
Κι αυτό γιατί οι μπλαουγκράνα βρίσκονται μόλις στο +5 από τους ροχιμπλάνκος και αντιλαμβάνεται κανείς πως αν τυχόν έχουμε... διπλό απόψε στο "Καμπ Νου", τότε παίρνει φωτιά η La Liga!
Ερνέστο Βαλβέρδε και Τσόλο Σιμεόνε κατεβάζουν ό,τι καλύτερο διαθέτουν στον αγωνιστικό χώρο, αφού δεν έκρυβαν εκπλήξεις στον καταρτισμό των ενδεκάδων τους.
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Κουτίνιο, Μέσι, Σουάρες
Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Βρσάλικο, Χιμένεθ, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Παρτέι, Κόκε, Ντιέγκο Κόστα, Γκριεζμάν
Στον πάγκο της Μπάρτσα: Σίλεσεν, Ντεμπελέ, Παουλίνιο, Αλκάθερ, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Βερμάελεν
Στον πάγκο της Ατλέτικο: Βέρνερ, Λούκας, Χουανφράν, Βιτόλο, Τόρες, Κορέα, Γκαμεϊρό
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, οι καθιερωμένες χειραψίες αυτή την ώρα.
Ενός λεπτού σιγή στο "Καμπ Νου".
Σέντρα στην αναμέτρηση
Το πανό των οπαδών της Μπαρτσελόνα στη μνήμη του εκλιπόντα Κίνι.
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κερδίζει η Μπαρτσελόνα μετά από μακρινό σουτ του Ινιέστα που κόντραρε σε σώματα.
Αναμενόμενη η εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Στο μισό της Ατλέτικο παίζεται το παιχνίδι, με τους Μαδριλένους να... περιμένουν κάποια αντεπίθεση για να απειλήσουν.
6' Φάση για την Μπαρτσελόνα
Παράλληλο γύρισμα από κοντά για τους μπλαουγκράνα, η μπάλα χτυπάει στον Γκοντίν και παίρνει κατεύθυνση προς την εστία της ομάδας του, αλλά ο Όμπλακ είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.
Χωρίς φάσεις ως τώρα στο «Καμπ Νου», προσπαθεί η Μπαρτσελόνα, απλώς αμύνεται η Ατλέτικο...
12' Φάουλ κερδίζει η Μπαρτσελόνα από τα αριστερά και πάνω στη συμβολή των γραμμών.
Πέρασε ανεκμετάλλευτο, ήταν κακή η εκτέλεση του Μέσι.
18' Βγήκε μία κάθετη μπαλιά για τον Ντιέγκο Κόστα στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο φορ της Ατλέτικο. Έστω και οριακά, φάνηκε ελαφρώς πιο μπροστά ο Ισπανός φορ.
Κακό το θέαμα, όπως καταλαβαίνετε, ως τώρα στο ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα έχει την υπεροχή, προσπαθεί να βρει διαδρόμους, αλλά η Ατλέτικο είναι... κλασικά σφιχτή πίσω και δεν επιτρέπει σχεδόν τίποτα..
21' Ο Μέσι μένει όρθιος από το μαρκάρισμα των αντιπάλων του, πιάνει και ένα ευθύβολο σουτ από την κορυφή, αλλά δεν είναι δυνατό και μπλοκάρει εύκολα ο Όμπλακ.
22' Πρώτη απειλή από πλευράς Ατλέτικο. Μακρινό σουτ του Παρτέι, η μπάλα φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.
23' Έχει τραυματιστεί ο Ινιέστα, πιάνει τον προσαγωγό του και ζητάει αλλαγή...
Τελικά συνεχίζει ο Ινιέστα και βλέπουμε...
25' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει η Μπαρτσελόνα. Λίγο έξω από την περιοχή της Ατλέτικο θα στηθεί η μπάλα, "λουκούμι" για τον Μέσι...
26' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 1-0!
Τρομερή γκολάρα του Μέσι!
Αψεγάδιαστή εκτέλεση του "Λέο", έστειλε τη μπάλα... συστημένη σχεδόν στο "παραθυράκι" του Όμπλακ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Φοβερός!
30' Κίτρινη κάρτα στον Μέσι για σκληρό φάουλ στον Φιλίπε Λουίς
Η φαουλάρα του Μέσι...
31' Κίτρινη και στον Βρσάλικο που σταμάτησε αντικανονικά τον Σουάρες
32’ Φάση για την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι ελίσσονται ωραία μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο, ο Σουάρες βρίσκει χώρο για να σουτάρει από κοντά, αλλά η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Χιμένεθ που έκανε σωτήριο τάκλιν.
34' Σουάρες και Κουτίνιο παίζουν υπέροχα το 1-2, ο Βραζιλιάνος κάνει το φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Όμπλακ μπλοκάρει εύκολα.
35' Τελικώς δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ινιέστα. Ο αρχηγός της Μπάρτσα αποχωρεί (με standing ovation) και τη θέση του παίρνει ο Αντρέ Γκόμες.
Η Ατλέτικο μοιάζει ανήμπορη να βγάλει αντίδραση ως τώρα... Δεν έχει κάνει το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο του "Καμπ Νου".
43' Κεφαλιά του Πικέ μετά από εκτέλεση κόρνερ για την Μπάρτσα, πάνω από τα δοκάρια του Όμπλακ η μπάλα
Το σημερινό γκολ του Μέσι ήταν το υπ αριθμόν 600 στην καριέρα του (σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο).
Ημίχρονο στο "Καμπ Νου". Η Μπαρτσελόνα προηγείται της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη στη... φαουλάρα του Μέσι. Κακή εμφάνιση από τους ροχιμπλάνκος, δεν δείχνουν ομάδα που θέλει τη νίκη... εδώ και τώρα.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...
Τίποτα ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, η Ατλέτικο δείχνει μία διάθεση να πάρει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.
52' Πολύ κακό σουτ του Σαούλ έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα, δεν το έπιασε όπως θα ήθελε
57' Κίτρινη κάρτα στον Χιμένεθ που σταμάτησε αντικανονικά τον Ράκιτιτς. Φάουλ έχει κερδίσει η Μπάρτσα από τα αριστερά, ένα... τσικ έξω από την περιοχή της Ατλέτικο..
Εκτέλεσε ο Μέσι, η μπάλα βρήκε στο τείχος.
Στο έδαφος ο Πικέ που έχει τραυματιστεί, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
59' Αλλαγή για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Έξω ο Βρσάλικο, μέσα ο Κορέα.
61' Ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Σαούλ, δεν απειλείται ιδιαίτερα ο Τερ Στέγκεν που ήλεγχε τη φάση.
62' Φάουλ κερδίζει η Ατλέτικο Μαδρίτης από τα αριστερά και λίγο έξω από την περιοχή της Μπάρτσα. Σαν... κοντινό κόρνερ
Έχει "κάτσει" στο δεύτερο η Μπαρτσελόνα, έχει ρίξει ρυθμό (έχοντας και το υπέρ της 1-0), αλλά ακόμα και έτσι η Ατλέτικο δεν απειλεί καθόλου, αφού το μόνο που έχει καταφέρει είναι να κρατά περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της.
Έχουμε φτάσει στο 68', δεν υπάρχει κάποια μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος, πάντα στο 1-0 η Μπαρτσελόνα με τη φαουλάρα του Μέσι.
Φάουλ μεταξύ κέντρου και περιοχής κερδίζει η Ατλέτικο, αρκετός κόσμος μπροστά από την εστία του Τερ Στέγκεν.
70' Πήρε και κίτρινη κάρτα ο Ράκιτιτς.
Εκτελείται το φάουλ, αλλά ο Γκοντίν κάνει επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του για την κεφαλιά.
Ο Σιμεόνε έριξε στο ματς και τον Γκαμεϊρό αντί του Γκάμπι. Τα παίζει όλα για όλα προκειμένου να πάρει έστω το βαθμό και η Ατλέτικο να μείνει ζωντανή στο κόλπο του πρωταθλήματος.
74' Ο Γκαμεϊρό έστρωσε στον Γκριζμάν, αυτός όμως έπιασε... τραγικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα.
75' Τελευταία αλλαγή από τον Σιμεόνε. Ο Λούκας παίρνει τη θέση του Φιλίπε Λουίς.
77' Ο Σουάρες σκόραρε με γυριστό σουτ από κοντά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με τον Ουρουγουανό φορ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Σωστή η απόφαση.
78' Κατά μέτωπο επίθεση του Μέσι, σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά τελευταία στιγμή η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο κι έφυγε κόρνερ.
78' Μεγάλη φάση για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς έκανε από κοντά δυνατό σουτ, αλλά ο Όμπλακ το έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο στη κλειστή γωνία του και κράτησε το 1-0.
Εντυπωσιακή προσπάθεια του Κουτίνιο, περνά δύο αντιπάλους, μπαίνει στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά στη συνέχεια πέφτει από "τζαρτζάρισμα". Δεν υπήρχε καμία παράβαση.
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να δούμε αν κρύβει... συγκινήσεις το ματς.
Προσπάθησε να "χτυπήσει" στην κόντρα η Μπαρτσελόνα, αλλά τελευταία στιγμή οι Σουάρες-Κουτίνιο κόπηκαν από τους αντιπάλους τους.
84' Έξω ο Κουτίνιο, μέσα ο Παουλίνιο για να αποκτήσει περισσότερη φρεσκάδα η ομάδα του Βαλβέρδε.
86' Η Ατλέτικο σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μετράει!
Σωστή η απόφαση, ο Ντιέγκο Κόστα ήταν εκτεθειμένος στην περιοχή της Μπάρτσα όταν έπιασε την κεφαλιά-πάσα για τον Γκαμεϊρό ( ο οποίος βρήκε δίχτυα από κοντά).
Προσπαθεί να βρει ένα γκολ η Ατλέτικο, αλλά αντέχει... άνετα η Μπαρτσελόνα.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο Καμπ Νου.
91' Παραλίγο γκολάρα από τον Σουάρες.... Ο Μέσι έσπασε αριστερά για τον Ουρουγουανό, αυτός έπιασε εντυπωσιακό τεχνικό και φαλτσαριστό πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ.
Λήξη του αγώνα. Χάρη στη… φαουλάρα του Μέσι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της κακής Ατλέτικο Μαδρίτης και πλέον είναι στο +8 από τους «ροχιμπλάνκος» και… αγκαλιά με το πρωτάθλημα.