Τότεναμ-Γιουβέντους

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Τότεναμ και την Γιουβέντους για την φάση των «16» του Champions League. Το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 2-2.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Τότεναμ και την Γιουβέντους για την φάση των «16» του Champions League.
Υπενθυμίζεται πως το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο με σκορ 2-2. Κάπως έτσι, η Τότεναμ έχει αποκτήσει μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της σημερινής ρεβάνς με τη Γιουβέντους.
Πρόκειται για το σπουδαιότερο ματς της βραδιάς καθώς το άλλο έχει κριθεί καθώς η Σίτι είχε επικρατήσει 4-0 μέσα στην έδρα της Βασιλείας.
Υπενθυμίζεται πως η Ρεάλ Μαδρίτης και η Λίβερπουλ είναι οι δύο ομάδες που πήραν τα πρώτα εισιτήρια για τα προημιτελικά.
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρικσεν, Ντέλε Άλι, Σον, Κέιν.
Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία).
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τους διαιτητές.
Ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του αρχηγού της Φιορεντίνα, Νταβίντε Αστόρι.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
3' Ευκαιρία για την Τότεναμ! Ο Σον μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα στον Μπαρτζάλι και το διαγώνιο σουτ αλλά ο Μπουφόν έπεσε και έδιωξε.
7' Ωραία σέντρα του Ντάγκλας Κόστα, ωστόσο ήταν λίγο πιο δυνατή και ο Ιγκουαΐν δεν κατάφερε να την βρει με το κεφάλι!
10' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την Τότεναμ. Περνάει ανεκμετάλλευτο.
Καλός ο ρυθμός του αγώνα, με την Τότεναμ να πατάει καλύτερα προς το παρόν και να δείχνει πιο επιθετική.
13' Ο Έρικσεν τροφοδότησε τον Κέιν μέσα στην περιοχή, με τον Σάντσες να τον κόβει τελευταία στιγμή. Νωρίτερα, η μπάλα είχε χτυπήσει στο χέρι του πεσμένου Κιελίνι ωστόσο ήταν ακουσιο.
15' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ. Μετά από κάθετη του Ντέλε Άλι, ο Κέιν ξεπέρασε τον Κιελίνι στο σπριντ, έκανε και την ντρίμπλα στον Μπουφόν αλλά το σουτ του από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο!
17' Πέναλτι που δεν δίνεται στην Γιουβέντους! Ο Ντάγκλας Κόστα πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Βερτόνχεν, ο οποίος με τάκλιν τον ανέτρεψε αλλά ούτε ο διαιτητής, ούτε ο β' βοηθός αλλά ούτε και ο βοηθός γραμμής έδειξαν κάτι!
20' Διπλή ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Έρικσεν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Άλεξ Σάντρο να διώχνει με το κεφάλι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Σον έκανε την κεφαλιά με τον Μπουφόν να διώχνει με τις γροθιές.
28' Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνχεν για σκληρό φάουλ στον Ντιμπάλα.
Εμφανώς ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισάωρο που αξίζουν ένα γκολ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπορούν να έχουν δικαιολογημένα παράπονα για το πεντακάθαρο πέναλτι που δεν τους δόθηκε.
32' Η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Σον, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
34' Σέντρα-σουτ του Κέιν, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
35' Κίτρινη κάρτα στον Άλεξ Σάντρο για ένα απλό φάουλ στον Τρίπιερ.
38' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ! Ο Σον έφυγε στην κόντρα, έκανε την ντρίμπλα στον Μπενατιά και στη συνέχεια το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
39' ΓΚΟΟΟΛ για την Τότεναμ!
Ο Τρίπιερ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Σον έκανε κακό τελείωμα αλλά η μπάλα ξεγέλασε τον Μπουφόν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!
41' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους! Ο Κεντίρα έσπασε στον Πιάνιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει εστία από την γραμμή της μεγάλης περιοχής! Κακό τελείωμα από τον Βόσνιο και χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα ίσα.
44' Κίτρινη κάρτα στον Πιάνιτς για φάουλ στον Ντέλε Άλι.
11-3 οι τελικές στο πρώτο μέρος.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Τότεναμ έχει κάνει μεγαλο βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League καθώς προηγείται με 1-0 της Γιουβέντους χάρη σε γκολ του Σον.
«Φωνάζουν» σωστά για πέναλτι του Βερτόνχεν στον Ντάγκλας Κόστα οι φιλοξενούμενοι, ενώ θα μπορούσε να έχει αποβληθεί και ο Μπαρτζάλι για πάτημα στον Σον εκτός φάσης!
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
Εφόσον παραμείνει το σκορ ως έχει μέχρι το φινάλε, η Τότεναμ θα πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά. Για να είναι η Γιουβέντους αυτή που θα προκριθεί πρέπει να φέρει... τούμπα το ματς και να πάρει τη νίκη.
49' Κίτρινη κάρτα στον Μπενατιά για φάουλ στον Ντέλε Άλι.
53' Kιτρινη κάρτα στον Κιελίνι για φάουλ στον Ντέλε Άλι. Έχει φάει μπόλικο... ξύλο ο μέσος της Τότεναμ!
54' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ιγκουαΐν.
Τρομερό προσέλευση στο «Γούμπλεϊ». 84.010 οι φίλαθλοι που βρίσκονται στις κερκίδες!
56' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλε Άλι για φάουλ στον Κεντίρα.
Έχει χαλάσει ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Πολλά φάουλ και κάρτες, ενώ και η Γιουβέντους δυσκοελύεται να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.
58' Διαγώνια κίνηση και σουτ του Σον, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά άουτ.
60' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ασαμόα αντί Ματουιντί.
61' Δεύτερη αλλαγή για τη Γιουβέντους. Λιχτστάινερ αντί Μπενατιά.
63' Καλή στιγμή για την Γιουβέντους. Μετά από κακό διώξιμο του Σάντσες, η μπάλα στρώθηκε στον Ντιμπάλα αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο Αργεντινός πέρασε μακριά από την εστία.
64' ΓΚΟΟΟΛ για την Γιουβέντους!
Μετά από σέντρα του Λιχτστάινερ, ο Κεντίρα έκανε την κεφαλιά-πάσα με τον Ιγκουαΐν να βάζει την προβολή και να νικάει από κοντά τον Γιορίς, ισοφαρίζοντας σε 1-1! Και πλέον, έχουμε ξανά παιχνίδι!
67' ΓΚΟΟΟΛ για τη Γιουβέντους!
Ο Κιελίνι τροφοδότησε τον Ιγκουαΐν, ο οποίος έκανε εξαιρετική κάθετη, κόβοντας στα δύο την αντίπαλη άμυνα, στον Ντιμπάλα και αυτός με άψογο τελείωμα έφερε τούμπα το ματς!
Πλέον, η Γιουβέντους έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση!
Απίθανα πράγματα από την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που χτυπάει σαν... κόμπρα! Φτιάχνει δύο φάσεις στο δεύτερο μέρος, σκοράρει και στις δύο και πλέον είναι καβάλα στ' άλογο αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση!
74' Αλλαγή για την Τότεναμ. Λαμέλα αντί Ντάιερ.
78' Ο Κιελίνι με σωτήριο τάκλιν δεν επιτρέπει στον Κέιν να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Σον. Λίγο έλειψε, βέβαια, και να σκοράρει στην εστία της ομάδας του αλλά για καλή του τύχη η μπάλα έφυγε κόρνερ.
82' Ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Σον έστρωσε στον Έρικσεν, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Ασαμόα έβαλε το κεφάλι του και έδιωξε σε κόρνερ.
83' Νέα ευκαιρία για την Τότεναμ! Φαλτσαριστό σουτ του Σον, η μπάλα περνάει... σύριζα από το δεξί δοκάρι της εστίας! Πανηγυρίζει λες και μπήκε γκολ ο Μπουφόν!!
84' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Στουράρο αντί Ιγκουαΐν.
86' Αλλαγή για την Τότεναμ. Γιορέντε αντί Ντέλε Άλι.
88' Κίτρινη κάρτα στον Ντεμπελέ για φάουλ στον Ντιμπάλα.
90' Απίθανη ευκαιρία για την Τότεναμ! Μετά από σέντρα του Ντέιβις, ο Κέιν (που ήταν σε θέση οφσάιντ) έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Κιελίνι την έδιωξε πριν περάσει την γραμμή του τέρματος!
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος!
90'+2' Σουτ του Στουράρο μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γιορίς.
Τέλος στην αναμέτρηση!
Η Γιουβέντους παίρνει απίθανο διπλό στο «Γουέμπλεϊ» με 2-1 επί της Τότεναμ και με το 2-2 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League!