Ξάνθη-Παναιτωλικός

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Παναιτωλικό για την 25η αγωνιστική της Super League.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Παναιτωλικό για την 25η αγωνιστική της Super League
H αναμέτρηση αναμένεται να κρίνει πολλά στην υπόθεση της 5ης θέσης, καθώς η Ξάνθη είναι στους 32 βαθμούς και μπορεί με νίκη να βρεθεί μόνη στην προνομιούχο θέση
Επιπλέον, ο Παναιτωλικός είναι στους 29 βαθμούς και θέλει με νίκη να βρεθεί στο -1 από τον Πανιώνιο και τον Αστέρα Τρίπολης που ισοβαθμούν στην 5η θέση
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά – Μεχία, Ντε Λούκας – Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο - Κάστρο
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης – Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο – Ντίας, Ρόσα, Ιταμπέλ - Μοράρ
Στον πάγκο της Ξάνθης: Γκαραβέλης, Λουσέρο, Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Κασάδο, Φασίδης, Καμαρά
Στον πάγκο του Παναιτωλικού: Κουσιάδης, Χαντάκιας, Μπράβο, Γιαννιώτης, Βασιλούδης, Κλέσιο, Γουίλιαν Μπαρμπόσα
Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης Α’ βοηθός: Δημήτρης Τάτσης Β’ βοηθός: Γεώργιος Πασχάλης 4ος: Αθανάσιος Σέζος
1' Έναρξη του ματς
3' Σουτ του Ιταμπέλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
8' Φάουλ του Ιταμπέλ στον Μεχία που σήκωνε και κάρτα. Παρατηρήσεις από τον ρέφερι
12' Καίρια παρέμβαση του Μάρκος Πάουλο στον Ντουρίτσκοβιτς
14' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Γύρισμα του Μπαξεβανίδη από δεξιά που βρίσκει τον Κάστρο αμαρκάριστο στην περιοχή, αλλά στο σουτ που επιχείρησε του είπε «όχι» ο Κυριακίδης!
18' Χέρι μέσα στην περιοχή από τον Μάρκος Πάουλο! Ο παίκτης του Παναιτωλικού έκανε κακό κοντρόλ και η μπάλα βρήκε στο υπερβολικά απλωμένο χέρι του μέσα στην περιοχή και σταματά την πορεία της. Μπορούσε να δοθεί πέναλτι
23' ΓΚΟΛ Η ΞΑΝΘΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΣΤΡΟ ΚΑΙ 1-0! Άψογη εκτέλεση φάουλ του Τριάδη και πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής ο Κάστρο, που με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Δίκαιη εξέλιξη βάσει της εικόνας του ματς
Στο 22' είδε κίτρινη κάρτα ο Μάρκος Πάουλο για φάουλ που έκανε
30' Νέο φάουλ υπέρ της Ξάνθης κοντά στην περιοχή του Παναιτωλικού
30' Με αρκετό κόπο απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού
37' Προσπαθεί να ισορροπήσουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά είναι φανερό ότι η Ξάνθη πατάει καλύτερα
39' Κίτρινη κάρτα στον Ιταμπέλ
44' Κίτρινη κάρτα στον Άργκους για φάουλ στον Τριάδη
45' Ευκαιρία για την Ξάνθη!. Φάση-καρμπόν με αυτή του γκολ, αλλά από την άλλη πλευρά, με τον Κάστρο να παίρνει εκ νέου την κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης κατάφερε να αποκρούσει
Λήξη του α' ημιχρόνου με την Ξάνθη να προηγείται δίκαια του Παναιτωικού 1-0 με το γκολ του Κάστρο
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
46' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Ιταμπέλ, μέσα ο Κλέσιο
52' Πολύ καλύτερη η παρουσία των φιλοξενούμενων στο β' ημίχρονο
59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Λουσέρο, εκτός ο Ντουρίτσκοβιτς
60' Έχει αφήσει την πρωτοβουλία στον Παναιτωλικό η Ξάνθη, αλλά η ομάδα του Δέλλα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει
66' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, που επιτίθεται πιο ζωηρά
67' Φάουλ για τον Παναιτωλικό από εξαιρετικό σημείο
68' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, η πρώτη του στο ματς! Εκτέλεσε ο Μοράρ, απέκρουσε δύσκολα ο Ζίβκοβιτς
70' Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη για φάουλ προκειμένου να σταματήσει την αντεπίθεση
73' Αλλαγή για Παναιτωλικό. Εκτός ο Τσοκάνης, μέσα ο Γιαννιώτης
74' Αλλαγή και για την Ξάνθη. Μέσα ο Γέντρισεκ, εκτός ο Μπρίτο
77' Κεφαλιά του Μπεχαράνο, η μπάλα άουτ. Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.
78' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Καμαρά, εκτός ο Ντε Λούκας
79' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Μπεχαράνα, μέσα ο Γουίλιαν Μπαρμπόσα
80' Σουτ του Τριάδη, μπλόκαρε ο Κυριακίδης
83' Ο Παναιτωλικός θα συνεχίσει με 10, αφού ο Άργκους είναι εκτός με σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού. Δεν μπορεί να πατήσει το πόδι του ο παίκτης των φιλοξενούμενων
Κατευθείαν για το νοσοκομείο ο Άργκους
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
92' Πολύ καλή επέμβαση του Κυριακίδη σε σουτ του Τριάδη
Λήξη της αναμέτρησης
Η Ξάνθη σκαρφαλώνει μόνη στην 5η θέση και ταυτόχρονα ο Παναιτωλικός μένει εκτός διεκδίκησης