Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη των δεύτερων αναμετρήσεων του Europa League για τη φάση των «16».

Καλησπέρα σας!
19:49
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αποψινών αναμετρήσεων του Europa League για τη φάση των «16».
19:51
Η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική οκτάδα είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία πέρασε με το εμφατικό 5-1 από τη Μόσχα κόντρα στη Λοκομοτίβ και διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στη ρωσική ομάδα.
19:51
Τέσσερις αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες να ξεκινήσουν στις 20:00. Πάμε να δούμε αναλυτικά.
19:53
Ντιναμό Κιέβου-Λάτσιο, Αθλ. Μπιλμπάο-Μαρσέιγ, Βικτόρια Πλζεν-Σπόρτινγκ Λισ., Ζενίτ-Λειψία
19:53
Ας θυμηθούμε τα αποτελέσματα των πρώτων παιχνιδιών.
19:55
Λάτσιο-Ντιναμό Κιέβου 2-2, Μαρσέιγ-Αθλ. Μπιλμπάο 3-1, Σπόρτινγκ Λισ.-Βικτόρια Πλζεν 2-0, Λειψία-Ζενίτ 2-1
20:01
Ξεκίνησαν τα παιχνίδια!
20:07
6' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Βικτόρια Πλζεν! Οι Τσέχοι παίρνουν το προβάδισμα με τον Μπάκος κόντρα στην Σπόρτινγκ (1-0) και πλέον χρειάζονται ένα ακόμα τέρμα για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς.
20:11
Δείτε πως η Βικτόρια Πλζεν άνοιξε το σκορ:
20:23
21' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Λειψία! Ο Ογκουστέν κάνει το 0-1 κόντρα στη Ζενίτ
20:24
22' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Λάτσιο! Ο Λούκας Λέιβα με κεφαλιά εκμεταλλεύεται την τραγική έξοδο του τερματοφύλακα της Ντινάμο και κάνει το 0-1
20:39
37' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Μαρσέιγ! Ο Παγέ είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα και κάνει το Μπιλμπάο-Μαρσέιγ 0-1
20:47
45' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ η Ζενίτ με τον Ντριούσι να φέρνει στα ίσια το παιχνίδι με την Λειψία (1-1).
21:02
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος σε όλες τις αναμετρήσεις.
21:10
52' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Μαρσέιγ! Οι Γάλλοι κάνουν το 0-2 με τον Οκάμπος κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και επί της ουσίας τελείωνει την υπόθεση πρόκριση!
21:21
64' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Πλζεν! Ο Μπάκος κάνει δύο τα τέρματα των Τσέχων (2-0) οι οποίοι ισοφαρίζουν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης
21:32
74' ΓΚΟΟΟΟΛ η Μπιλμπάο! Ο Ινιάκι με προβολή από κοντά μειώνει το σκορ σε 1-2
21:33
Όλες οι αναμετρήσεις έχουν μπει πλέον στο τελευταίο τέταρτο.
21:34
Βάσει των έως τώρα αποτελεσμάτων προκρίνονται οι Μαρσέιγ, Λειψία και Λάτσιο
21:34
Τέλος στην Τσεχία παραμένει το 2-0 κάτι που σημαίνει πως θα έχουμε και παράταση
21:41
82' Αστοχεί σε πέναλτι ο Βέρνερ για τη Λειψία!
21:42
83' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τη Λάτσιο! Ο Λουίς Αλμπέρτο με προβολή από κοντά κάνει το 0-2 για την ιταλική ομάδα και καθαρίζει την πρόκριση
21:47
Πέναλτι στο 90' για την Σπόρτινγκ!
21:48
Αστοχεί ο Ντοστ με τον Μπρούνο Φερνάντες να χάνει απίστευτη ευκαιρία στο ριμπάουντ!
21:52
Τελικό στην Ισπανία. Μπιλμπάο-Μαρσέιγ 1-2. Οι Γάλλοι προκρίνονται στην επόμενη φάση
21:53
Τελικό και στην Τσεχία. Βικτόρια Πλζεν-Σπόρτινγκ 2-0. Στην παράταση θα κριθεί το ποια ομάδα θα περάσει
21:53
Προκρίθηκε και η Λειψία! Η γερμανική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στη Ρωσία με τη Ζενίτ
21:54
Τελείωσε το παιχνίδι και στο Κίεβο. Ντιναμό-Λάτσιο 0-2 με τους Ιταλούς να σφραγίζουν το εισιτήριο
21:54
Πάμε να δούμε ποιες ομάδες έχουν προκριθεί έως τώρα.
21:55
Ατλέτικο, Λάτσιο, Μαρσέιγ, Λειψία
21:55
Σε περίπου μισή ώρα θα μάθουμε και την πέμπτη ομάδα, η οποία θα προκύψει από το ζευγάρι Βικτόρια Πλζεν-Σπόρτινγκ
22:16
105'+2' Βικτόρια Πλζεν-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1! Γκολ ο Μπατάλια με κεφαλιά δίνει γκολ-πρόκρισης στους Πορτογάλους.
22:34
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Πλζεν και τη Σπόρτινγκ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη (2-1), αλλά τους Πορτογάλους να πανηγυρίζουν την πρόκριση, αφού στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει 2-0.
22:40
36' Άρσεναλ-Μίλαν 0-1! Εκπληκτικό γκολ του Τσαλχάνογλου με σουτ από μακρινή απόσταση και οι Ιταλοί ανοίγουν το σκορ!
22:43
38' Πέναλτι για την Άρσεναλ! Αστεία υπόδειξη για παράβαση του Ροντρίγκες στον Γουέλμπεκ
22:44
39' Άρσεναλ-Μίλαν 1-1 με πέναλτι του Γουέλμπεκ
22:44
39' Λιόν-ΤΣΣΚΑ 0-1! Ακόμα ένα εκπληκτικό γκολ στη βραδιά, με τον Γκολόβιν να ανοίγει το σκορ
22:54
Λήξη α' ημιχρόνων
22:55
Σάλτσμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-0 (2-1) Άρσεναλ-Μίλαν 1-1 (2-0) Λιόν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1 (1-0) * Σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων
23:08
Έναρξη β' ημιχρόνων
23:20
58' Λιόν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-1! Σκόρερ για τους Γάλλους ο Κορνέ που δίνει εκ νέου προβάδισμα πρόκρισης στους «λιονέ»
23:23
61' Λιόν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2! Με προβολή ο Μούσα δίνει προβάδισμα στους Ρώσους που με αυτό το σκορ περνούν στην επόμενη φάση
23:28
65' Λιόν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-3! Γκολ ο Βερνμπλουμ με την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ κοντά
23:33
71' Άρσεναλ-Μίλαν 2-1! Γκολ ο Τσάκα από τραγικό λάθος του Ντοναρούμα
23:34
71' Λιόν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-3! Γκολ ο Μαριάνο Ντίαζ! Νέο ενδιαφέρον στο ζευγάρι
23:48
86' Άρσεναλ-Μίλαν 3-1! Σκόρερ και πάλι ο Γουέλμπεκ που πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση