Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time την κρίσιμη αναμέτρηση του Εξάστερου στο Ισραήλ. Ραδιοφωνική περιγραφή στον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού Superfoods με την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.
Οι πράσινοι προέρχονται από το διπλό στη Μάλαγα και την εμφατική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης μετά από ένα... περίεργο δίμηνο.
Αυτή τη στιγμή, η ομάδα του Πασκουάλ βρίσκεται στο 16-11 και έχει ελπίδες ακόμα για τετράδα.
Αρκεί να κάνει το 3/3 ως το τέλος της κανονικής περιόδου (Μακάμπι εκτός, Βαλένθια εντός, Αρμάνι εκτός) και παράλληλα να χάσει τουλάχιστον μία φορά η Ρεάλ, η οποία, βέβαια, έχει θεωρητικά εύκολο έργο..
Εκτός 12άδας για τον Εξάστερο έχει μείνει ο τραυματίας Ντένμον.
Στο 13-14 βρίσκεται η Μακάμπι που... καίγεται για τη νίκη, καθώς δίνει μάχη με την Μπασκόνια για την είσοδό της στα φετινά πλέι οφ της Ευρωλίγκας.
Ο Νικ Καλάθης με δύο ασίστ απόψε προσπερνά τον Βασίλη Σπανούλη και κάνει δικό του το ρεκόρ με τις περισσότερες σε μία σεζόν στην Ευρωλίγκα.
Λιγότερα από 15' απομένουν για το τζάμπολ του αγώνα.
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων, ολοταχώς για τζάμπολ.
Με Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ θα ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός.
Με Τζάκσον, Κέιν, Ρολ, Μπόλντεν και Παραχούσκι η αρχική πεντάδα των γηπεδούχων.
Τζάμπολ στο ματς, πρώτη κατοχή για τον Εξάστερο
0-3 τρίποντο Σίνγκλετον!
2-3 ωραία συνεργασία Τζάκσον-Μπόλντεν.
2-5 με πολύ όμορφη προσπάθεια του Τζέιμς.
Άστοχος σε τρίποντο ο Μπόλντεν, ανανεώνει την επίθεση ο Παραχούσκι
5-5 τρίποντο Ρολ
Επιθετικό φάουλ του Γκιστ πάνω στο σκρριν.
7-5 με τον Παραχούσκι από κοντά.
Στο ματς ο Βουγιούκας αντί του Γκιστ, επειδή είναι πιο κοντά στα... κυβικά του Παραχούσκι
7-7 επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάριση από τον Βουγιούκα.
7-9 με floater Καλάθη και τάιμ-άουτ, 6:47' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
Αστοχος ξανά από τα 6,75 ο Μπόλντεν.
Άστοχος και ο Θανάσης από τη γωνία
7-11 κλέψιμο Καλάθη, ασίστ στον Βουγιούκα κι αυτός μετά από προσποίηση σκοράρει ξανά.
Καλή άμυνα των Τζέιμς-Βουγιούκα, αναγκάζουν τον Τόμας σε λάθος.
7-14 τρίποντο Τζέιμς.
5' για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Νέο λάθος για την Μακάμπι, νέα πράσινη κατοχή.
Λάθος και του Τζέιμς τώρα
9-14 από τον Κέιν.
Λάθος του Καλάθη από την πίεση του Κέιν και νέα κατοχή για την Μακάμπι Τελ Αβίβ.
9-16 πολύ ωραία προσπάθεια του Τζέιμς
Επιθετικό φάουλ του Παραχούσκι στον... παθιασμένο Αντετοκούνμπο.
Έγραψε ιστορία στην Ευρωλίγκα ο Καλάθης, ξεπερνώντας τον Σπανούλη. Διαβάστε αναλυτικά ΕΔΩ
11-18 από καλάθια των Κόουλ και Γκιστ.
13-18 αεροπλανική προσπάθεια του Τόμας.
15-18 λάθος του Παναθηναϊκού, αιφνιδιασμός για την Μακάμπι και γκολ-φάουλ από τον Κέιν.
Χάνει τη συμπληρωματική βολή ο Κέιν.
Κακή επιλογή του Σίνγκλετον, δεν βρίσκει στόχο.
Ούτε ο Τάιους βρίσκει στόχο, παραμένειτο 15-18.
Χαμηλό το τρίποντο του Ρίβερς από τη γωνία.
Μπαίνει και βγαίνει η μπάλα σε τρίποντο του Κόουλ.
18-18 τώρα το βάζει ο Κόουλ, τάιμ-άουτ από τον Πασκουά, περίπου 1' για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Έχασε την ισορροπία του σε επίθεση και άμυνα στις τελευταίες φάσεις ο Εξάστερος.
Δύο βολές για τον Ρίβερς.
Έχασε και τις δύο βολές ο Ρίβερς, παρέμεινε το 18-18.
20-18 σκοράρει κάτω από την πράσινη ρακέτα ο Τάιους.
Στο 9-0 το σερί των Ισραηλινών.
Λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, στο -2 ο Εξάστερος.
20-20 παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Παππά μετά από δικό του κλέψιμο.
Χάνει τη συμπληρωματική βολή.
23-20 ξεχάστηκε ο ΝτιΜπαρτολομέο από τα 6,75 και "εκτέλεσε".
23-22 μειώνει από τα 5.5 μέτρα ο Παππάς.
Εντυπωσιακό στοπ του Κέιν στον Παππά που πήγε... μέχρι μέσα.
Άστοχος σε τρίποντο ο ΝτιΜπαρτολομέο.
Χρεώνεται με 5'' ο Παναθηναϊκός στην επαναφορά και κάνει "δώρο" την κατοχή.
Με Παππά, Λεκαβίτσιους, Πέιν, Γκάμπριελ και Λοτζέσκι στο παρκέ τώρα ο Παναθηναϊκός.
Άστοχος για τρεις ο Κόουλ, λάθος όμως του Παππά στον αιφνιδιασμό
25-22 εντυπωσιακό κάρφωμα του Τόμας στο ανοιχτό γήπεδο και μπροστά στον Πέιν.
Κι άλλο λάθος στην επαναφορά, έχει χάσει το ρυθμό του ο Παναθηναϊκός..
Σα να ΄χει σταματήσει να παίζει από το 6' και μετά το τριφύλλι...
26-22 με 1/2 βολές του Κόουλ, στο +4 η Μακάμπι (13').
Άστοχος για τρεις ο Λεκαβίτσιους.
Τρεις βολές για τον ΝτιΜπαρτολομέο που κέρδισε το φάουλ από τον Λοτζέσκι, πίσω από τα 6,75
Σηκώνει ξανά τον Καλάθη ο Πασκουάλ..
29-22 βάζει και τις τρεις βολές ο ΝτιΜπαρτολομέο. Καλείται να βγάλει αντίδραση το τριφύλλι.
29-24 φόλοου του Γκάμπριελ που σώζει μία χαμένη επίθεση.
31-24 έμεινε με τον Καλάθη ο Τάιους και σκοράρει εύκολα.
Ελίσσεται ο Παππάς, αλλά αστοχεί από κοντά. Ο Πέιν μαζεύει το ριμπάουντ, προσπαθεί να σκοράρει, αλλά δέχεται το στοπ (αν και του έγινε φάουλ που δεν δόθηκε).
5' για ημίχρονο, κατοχή για την ελληνική ομάδα που είναι στο -7.
Κι άλλο λάθος του Παναθηναϊκού...
Αστοχεί σε λέι απ στον αιφνιδιασμό ο Κόουλ, γλίτωσε εδώ το τριφύλλι.
Φάουλ κερδίζει ο Καλάθης που έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Βολές για τον ηγέτη του Εξάστερου.
6 λάθη και 4 ασίστ ως τώρα ο Παναθηναϊκός που... κάτι δείχνει.
Χάνει και τις δύο βολές ο Καλάθης, μαζεύει το ριμπάουντ ο Γκιστ.
Δύσκολη προσπάθεια του Παππά, δεν βρίσκει στόχο...
33-24 κάρφωμα του Τάιους.
0/5 βολές ως τώρα ο Παναθηναϊκός.
Βολές για τον Γκιστ από φάουλ του Μπόλντεν.
33-25 1/2 βολές του Γκιστ, 1/7 πλέον το τριφύλλι.
4' για ημίχρονο στο Τελ Αβίβ.
35-25 εξαιρετική alley oop πάσα του Ρολ για τον Τάιους και δικό του κάρφωμα.
35-27 δύσκολο καλάθι του Τζέιμς χωρίς ισορροπία.
38-27 τρίποντο από τον ΝτιΜπαρτολομέο, στο +11 η Μακάμπι.
Δεν μπορεί να σκοράρει ο Τζέιμς.
38-29 με drive του Καλάθη στον αιφνιδιασμό
Βολές κερδίζει ο Βουγιούκας που πόσταρε τον Κοέν.
38-31 βάζει και τις δύο ο Έλληνας σέντερ (18').
38-33 υπέροχη προσπάθεια του Βουγιούκα που δίνει νέα λύση.
Επιθετικό φάουλ του Κοέν στον Τζέιμς και νέα κατοχή για το τριφύλλι που έχει την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο.
Με επιθετικό φάουλ χρεώνεται τώρα ο Βουγιούκας.
53'' για τη λήξη του πρώτου μέρους.
Βολές για τον Παραχούσκι από φάουλ του Λοτζέσκι που δεν ήθελε να επιτρέψει στον αντίπαλό του ένα εύκολο καλάθι.
39-33 με 1/2 του Ρώσου σέντερ.
Βολές για τον Τζέιμς.
39-35 βάζει και τις δύο ο Αμερικανός γκαρντ. Μία επίθεση, για την Μακάμπι, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.
41-35 ευστοχεί από μέση απόσταση ο Τζάκσον (που ήταν άποντος ως τώρα) παρά την πίεση Λοτζέσκι.
Τάιμ-άουτ από τον Πασκουάλ, 4'' πριν το ημίχρονο.
Άστοχος ο Λεκαβίτσιους στην εκπνοή του πρώτου μέρους.
Ημίχρονο στο Τελ Αβίβ, ο Παναθηναϊκός χάνει με έξι πόντους από την Μακάμπι, 41-35.
Πρώτος σκόρερ για τον Εξάστερο ο Τζέιμς με 11 πόντους, ενώ 8 έχει ο Βουγιούκας. 2/8 βολές το τριφύλλι στο πρώτο μέρος, 7 λάθη και 5 ασίστ.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...
Άστοχος σε τρίποντο ο Ρίβερς, ανανεώνει την κατοχή ο Σίνγκλέτον που έσπρωξε τη μπάλα προς τον Καλάθη
0/5 σουτ, 0/2 βολές ως τώρα ο Ρίβερς που θέλει να αλλάξει... τσιπ στο δεύτερο μέρος και να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό
Βρίσκει σίδερο από τα 6,75 ο Τζέιμς.
41-37 κλέψιμο του Τζέιμς (μετά από προσπάθεια του Καλάθη), έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε εντυπωσιακά.
43-37 δια χειρός Κέιν.
43-39 αστοχεί ξανά ο Ρίβερς, αλλά ο Βουγιούκας είναι πάλι "εδώ" και σκοράρει με φόλοου.
Λάθος των γηπεδούχων στην επαναφορά και ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει κι άλλο
Άστοχος ξανά από μακριά ο Ρίβερς, δεν του βγαίνει τίποτα ως τώρα.
Άστοχος και ο Τόμας.
Σίδερο σπό τη γωνία για τον Τζέιμς.
45-39 στο +6 με Κόουλ η Μακάμπι (23')
45-42 τρίποντο Σίνγκλετον!
Δύο βολές για τον Κόουλ, τέταρτο φάουλ του Βουγιούκα. Μπαίνει στο ματς αντί του Έλληνα σέντερ ο Γκιστόπουλος.
46-42 με 1/2 βολές του Κόουλ.
Άστοχος σε ελεύθερο τρίποντο ο Ρίβερς! Απίστευτο αυτό που συμβαίνει σήμερα με τον Αμερικανό...
Άστοχος και ο Τζέιμς από τα 6,75
Στον πάγκο ο Ρίβερς που δείχνει απογοητευμένος από την... κακοδαιμονία του.
Κλέψιμο του Τζέιμς, ξεχύνεται στον αιφνιδιασμό και δύο βολές το κέρδος.
Χάνει και τις δύο βολές ο Τζέιμς!
Ευτυχώς, όμως, ο Σίνγκλετον... χώθηκε για το επιθετικό ριμπάουντ και κατάφερε να σώσει την κατοχή.
46-45 ΤΡΕΛΟ τρίποντο του... καυτού Τζέιμς!
Στους 16 ο Αμερικανός γκαρντ.
46-47 ΜΠΡΟΣΤΑ ο Παναθηναϊκός!
Airball του Κόουλ από τη γωνία, νέος αιφνιδιασμός για το τριφύλλι με Τζέιμς-Καλάθη και καλάθι του δεύτερου
49-47 τρίποντο του Κέιν
4' για το τέλος της τρίτης περιόδου.
Δεν μπορεί τώρα να ευστοχήσει από τα 6 μέτρα ο Τζέιμς.
51-47 "τρελό" γκολ-φάουλ του Κέιν που σκόραρε ενώ... έπεφτε!
Ο άσος της Μακάμπι γλίστρησε μόνος του, δεν υπήρχε φάουλ από τον Καλάθη
52-47 μέσα και η συμπληρωματική βολή.
52-49 δια χειρός Καλάθη
54-49 απαντάει ο Τόμας.
54-51 νέο καλάθι από τον Καλάθη
Βήματα του Τάιους από την καλή άμυνα του Σίνγκλετον, κατοχή για τον Παναθηναϊκό.
54-54 τρίποντο Λότζο από τη γωνία!
Βγάζει νέα άμυνα ο Παναθηναϊκός και έχει την ευκαιρία να περάσει ξανά μπροστά.
54-56 Στους 18 ο Τζέιμς που... δεν κρατιέται.
Αστοχούν οι Ισραηλινοί, αλλά δεν μπορούν οι παίκτες του Πασκουάλ να κρατήσουν τη μπάλα εντός παρκέ.
56-56 φόλοου του Κέιν.
Λάθος του Καλάθη που γλίστρησε και δεν μπόρεσε να βρει κάποιο συμπαίκτη του
Τρομερό μπλοκ του Σίνγκλετον στον Κόουλ, δεν του επέτρεψε ένα εύκολο καλάθι
58-56 δύσκολο καλάθι του Κέιν που κράτησε όρθια την Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο.
Λήξη της γ' περιόδου, στο -2 ο Εξάστερος. Όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Έναρξη 4ης περιόδου
Καλή άμυνα του Παναθηναϊκού, κλέψιμο στον Τάιους
Φάουλ στον Καλάθη που δέχθηκε ακούσια αγκωνιά.
63-58 με δίποντο του Κόουλ από τα 6 μέτρα
63-60 με εκπληκτικό καλάθι και φάουλ του Τζέιμς!
63-61 με τη βολή του Τζέιμς που φτάνει στους 23 πόντους
65-61 εκπληκτικό κάρφωμα του Τάιους που κερδίζει και το φάουλ
Άστοχος ο Τάιους στη βολή
7'10'' για τη λήξη
Χαμένη επίθεση για τον Παναθηναϊκό, αστοχεί σε τρίποντο ο Ρολ
Στο παρκέ ο Κέιν που έχει χτυπήσει στο κεφάλι
Επανέναρξη του ματς
Τραβηγμένο τρίποντο του Τζέιμς, άστοχος.
Τάιμ-άουτ από τον Πασκουάλ ενώ απομένουν 6'42'' για τη λήξη
Κατοχή Μακάμπι
Καλή άμυνα από τον Παναθηναϊκό, η μπάλα έμεινε στα χέρια της Μακάμπι
Αστοχεί ο Τζέιμς από μακριά αφού αναγκάστηκε να σουτάρει στα 3''
5'40'' για τη λήξη
Άστοχος και ο Κόουλ
65-63 με καλάθι του Βουγιούκα που ξεκολλάει τον Παναθηναϊκό
Φάουλ στον Σίνγκλετον και δύο βολές. Ευκαιρία για το «τριφύλλι» να ισοφαρίσει
4'45'' για τη λήξη
65-64 με 1/2 από τον Σίνγκλετον
Φάουλ του Παππά στον Κέιν
Βολές για τη Μακάμπι αφού είναι το 5ο ομαδικό. 4'28'' για τη λήξη
67-64 με 2/2 από τον Κέιν αφού φτάνει στους 18
Άστοχος ο Ρίβερς σε αμαρκάριστο σουτ
Άστοχος από κοντά και ο Παραχούσκι
3'41'' για την ολοκλήρωση του ματς
Τάιμ-άουτ
1'32'' για την ολοκλήρωση του ματς
75-74 με τρίποντο του Ρολ
Απίστευτο λάθος του Παππά! Η Μακάμπι αστοχεί, ο Παππάς παίρνει το ριμπάουντ, αλλά του έκλεψαν την μπάλα και αυτή έφτασε στον Ρολ που σκόραρε για τρεις
Τάιμ-άουτ
Απομένουν 25'' για τη λήξη
75-76 με ατομική ενέργεια του Μάικ Τζέιμς!
Τάιμ-άουτ και 5'' για τη λήξη
Παραλίγο να κλέψει την μπάλα ο Σίνγκλετον και νέα επαναφορά
Νίκησε ο Παναθηναϊκός!
Αστόχησε ο Τόμας στο τελευταίο σουτ και ο Παναθηναϊκός επικρατεί 76-75!
Μαγικός ο Τζέιμς που μίλησε στα δύσκολα και κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό σε όλη τη διάρκεια του ματς