LIVE: Αίγυπτος-Ελλάδα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα στην Αίγυπτο και την Ελλάδα
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης της Εθνικής κόντρα στην Αίγυπτο
Στο φιλικό που είχε προηγηθεί την Παρασκευή, η Ελλάδα ηττήθηκε 1-0 από την Ελβετία
Η Αίγυπτος επίσης ηττήθηκε, έχοντας όμως εξαιρετική παρουσία, από την Πορτογαλία με 2-1
Η ενδεκάδα της Εθνικής: Γιαννιώτης – Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης – Τζιόλης, Ταχτσίδης – Χριστοδουλόπουλος, Πέλκας, Καρέλης - Δώνης
Το ματς γίνεται στη Ζυρίχη
Η ενδεκάδα της Αιγύπτου: Αουάντ, Ελμοχαμαντί, Γκαμπρ, Σαμίρ, Γκαμπέρ, Ασούρ, Ελνενί, Σομπί, Μαγντί, Ζακαρέγια, Μοσέν.
Εκτός και ο Σαλάχ, εκτός και ο δικός μας, Αμρ Ουάρντα
Ντεμπούτο για τον Ανδρέα Γιαννιώτη με τη φανέλα της Εθνικής
Ο Ανδρέας Γιαννιώτης είναι ο τέταρτος που χρίζεται διεθνής ως παίκτης του Ατρόμητου, αφού είχαν προηγηθεί οι Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, Κώστας Γιαννούλης και Ελίνι Δημούτσος
Αυτή τη στιγμή ακούγονται οι ύμνοι των δύο ομάδων
Δευτερόλεπτα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης
1' Έναρξη της αναμέτρησης
2' Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη
6' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Αίγυπτο! Πρώτο σουτ του Ζακάρια σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία, εκπληκτική επέμβαση του Γιαννιώτη και στη συνέχεια στο σουτ του Μαγκντί ο Παπαδόπουλος έβαλε την προβολή για να αποσοβήσει το γκολ
13' Καλή σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, έδιωξαν σε κόρνερ οι παίκτες της Αιγύπτου
20' Χωρίς κάτι το σπουδαίο μέχρι τώρα στην αναμέτρηση, αφού και οι δύο ομάδες αγωνίζονται με πολλές αλλαγές και δεν έχουν χημεία
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΕΛΗ! Ο Χριστοδουλόπουλος είδε πολύ σωστά το overlap του Μιχάλη Μπακάκη στα δεξιά, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Καρέλης με κεφαλιά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0! Πολύ ωραία επιθετική ανάπτυξη της Ελλάδας
34' Συνεχίζει η Εθνική να έχει απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να ανοίξει την άμυνα της Αιγύπτου από τα δύο άκρα
36' Ακυρώνεται λανθασμένα μια εκπληκτική γκολάρα του Σταφυλίδη! Υποδείχθηκε ως οφσάιντ, αλλά ο μπακ της Στόουκ καλυπτόταν
45' Λήξη του ημιχρόνου
Πολύ καλή εμφάνιση η Ελλάδα κόντρα στην Αίγυπτο. Η ομάδα του Σκίμπε επικρατεί 1-0 με το γκολ του Καρέλη από ασίστ του Μπακάκη. Μια φορά χρειάστηκε να επέμβει ο Γιαννιώτης και το έκανε με επιτυχία
11 λεπτά η κατοχή της μπάλας από την Αίγυπτο, στα 19 η Ελλάδα
46' Ο Μπάρκας στη θέση του Γιαννιώτη. Ντεμπούτο για τον γκολκίπερ της ΑΕΚ
Και ο Μπακασέτας στην ενδεκάδα, εκτός ο Δώνης
Από πλευράς Αιγύπτου μπήκε στο ματς ο Αμρ Ουάρντα
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
48' Ωραίο σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αουάντ
52' Θα κάνει αναγκαστική αλλαγή η Αίγυπτος, καθώς ο Γκαμπρ θα αντικατασταθεί από τον Αχράφ
54' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα
59' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μπακασέτας ευνοήθηκε από τις κόντρες, έβγαλε μόνο του τον Σταφυλίδη από τα αριστερά, αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.
62' Πίεση της Ελλάδας στα τελευταία λεπτά για να πετύχει δεύτερο γκολ
63' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Κεφαλιά του Τζαβέλλα, απέκρουσε ο Αουάντ
64' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Χριστοδουλόπουλος, μέσα ο Γιαννιώτας
65' Σουτ του Ταχτσίδη από μακρινή απόσταση, νέα επέμβαση του Αουάντ
69' Ευκαιρία για την Αίγυπτο και ωραία επέμβαση του Μπάρκα! Ο Μπεχράμπα βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε με τα πόδια
71' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Σταφυλίδης, μέσα ο Λυκογιάννης
74' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Ταχτσίδης, μέσα ο Κουρμπέλης
82' Στιγμή έντασης ανάμεσα στον Ελνενί και τον Μπακασέτα.
Από μία κίτρινη στους δύο παίκτες
83' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Φάουλ του Μπακασέτα με αρκετή δύναμη, με υπερένταση απέκρουσε ο Αουάντ
89' Εκτός ο Μπακάκης, μέσα ο Τοροσίδης. 96 συμμετοχές για τον αρχηγό που φτάνει τον Αποστολάκη