Πανιώνιος-Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πανιώνιος-Ξάνθη, για την 26η αγωνιστική της Super League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πανιώνιος-Ξάνθη, για την 26η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00
Πρόκειται για "μάχη" με στόχο την 5η θέση. Οι γηπεδούχοι είναι στην έκτη θέση με 33 βαθμούς και έχουν να πάρουν νίκη στο πρωτάθλημα από τις 10/02, όταν και επικράτησαν 1-0 της Λαμίας. Από τότε μετρούν δύο ισοπαλίες και άλλες τόσες ήττες
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 5η θέση με 35 βαθμούς και προέρχονται από το 1-0 επί του Παναιτωλικού
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης, Ντουρμισάι.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ζβάρνας, Βαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Σιλά, Μπρίτο, Γέντρισεκ.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Μπαντής, Πινιώτης, Γεσίλ, Βουκελάτος, Οικονομίδης, Μακρύλλος, Νόβακ.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Γκαραβέλης, Λουσέρο, Μελιόπουλος, Κασάδο, Καμαρά, Κάστρο, Κίκε.
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου. Βοηθοί: Βασίλειος Καμπούρης, Ιορδάνης Απτόσογλου Τέταρτος Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος
Πολύ καλός ο καιρός για ποδόσφαιρο στην ηλιόλουστη Νέα Σμύρνη
Ξεκινάει το ματς εντός ολίγου, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Έναρξη στο ματς!

Χωρίς φάση το παιχνίδι έως τώρα. Ο Πανιώνιος είναι πιο ορεξάτος, πιο επιθετικός στο ξεκίνημα
7' Μεγάλη ευκαιρία του Πανιώνιου για το 1-0! Κεφαλιά του Μπανανά και εξαιρετική απόκρουση του Ζίβκοβιτς που έπεσε ωραία στη δεξιά του γωνία και έδιωξε, ενώ στη συνέχεια ο Σταυρόπουλος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης, καθώς βρήκε σε σώματα.
9' Κι άλλη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ύστερα από συνεργασία με τον Παπαγεωργίου, ο Μασούρας βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
Πιέζει πολύ ο Πανιώνιος. Έχει πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ έχει καταφέρει να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα από τα πλάγια
11' Σουτ του Σπιριντόνοβιτς εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Ξάνθης
Έχει ισορροπήσει την κατάσταση η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά
28' Πρώτη τελική της Ξάνθης. Συρτό σουτ του Τριάδη εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κότνικ
44' Τελική μετά από αρκετή ώρα για τον Πανιώνιο. Ο Κόρμπος βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μασούρα, αλλά αυτός δεν ολοκλήρωσε καλά τη φάση, άουτ.
44' Σουτ του Ντουρίτσκοβιτς, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο γκολκίπερ του Πανιώνιου, καθώς η μπάλα κατέληξε (λίγο) πάνω από την αντίπαλη εστία.
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις...

Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη! Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0

Ανώτεροι οι κυανέρυθροι συνολικά, αλλά κυρίως στο πρώτο 20λεπτό. Μετά από εκείνο το σημείο η Ξάνθη ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση

Σέντρα για το δεύτερο μέρος!

46' Καλή κίνηση του Μασούρα παράλληλα της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του με το αριστερό δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε.
57' Κάστρο αντί Μπρίτο στο ματς για την Ξάνθη
Πολύ κακό το θέαμα στο στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους. Καμία σχέση με το αντίστοιχο του πρώτου ημιχρόνου
64' Τελική με τον Μασούρα, που τσίμπησε την μπάλα μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά, η μπάλα εκτός
69' Κεφαλιά του Μπανανά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα αρκετά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς
70' Λουσέρο αντί Γέντρισεκ στο ματς για την Ξάνθη
70' Γεσίλ αντί Σαββίδη στο ματς για τον Πανιώνιο
73' Σουτ του Μεχία εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κότνικ. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στο ματς
74' Κίτρινη στον Σταυρόπουλο για σκληρό φάουλ στον Λουσέρο
76' Κίτρινη στον Μπαξεβανίδη
81' Μακρύλλος αντί Μασούρα στο ματς για τον Πανιώνιο
Πραγματικά... απίστευτα κακό το δεύτερο μέρος
86' Τελευταία αλλαγή για τον Πανιώνιο. Οικονομίδης αντί Κόρμπου στο ματς
86' Κίτρινη στον Κάστρο
90' Μελιόπουλος αντί Τριάδη, για την τελευταία αλλαγή της Ξάνθης