Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με την ΑΕΛ για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνική περιγραφή στον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς ανάμεσα σε Απόλλωνα Σμύρνης και ΑΕΛ, στη Ριζούπολη.
Η «ελαφρά ταξιαρχία» καίγεται για το τρίποντο, δεδομένου πως αυτή τη στιγμή είναι μέσα στη ζώνη υποβιβασμού και στο -1 από την Κέρκυρα. Την ίδια στιγμή, οι βυσσινί είναι στο +7 από τη σωτηρία και, ουσιαστικά, δεν κινδυνεύουν.
Μένει να δούμε και σε τι κατάσταση θα εμφανιστούν οι δύο ομάδες, μετά την διακοπή του πρωταθλήματος και των όσων συνέβησαν στο ελληνικό ποδόσφαιρο...
Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Κοντοές, Κύργιας, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Ελμπάζ, Παπάζογλου, Στάθης
ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Ζίζιτς, Λαγός, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Ντέλετιτς, Μλαντένοβιτς
Στον πάγκο του Απόλλωνα: Ταΐρης, Σιατραβάνης, Μενδρινός, Ανιέτε, Καστιγέχος, Κούρος, Χουάρες
Στον πάγκο της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Ναζλίδης, Γκόλιας, Ρέντζας, Χούμπτσεφ, Λεοζίνιο
Διαιτητής του αγώνα ο Καραντώνης, με βοηθούς τους Δημητριάδη, Νικολακάκη.
Λίγος κόσμος στη Ριζούπολη αυτή την ώρα...
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
Τίποτα ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο, πιο κινητική η Λάρισα.
11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 1-0!
Με πολύ περιπέτεια, αλλά το γκολ είναι γκολ για τους γηπεδούχους!
Εξαιρετική ενέργεια του Αλμπάνη από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή της Λάρισας, δίνει έτοιμο γκολ στον Ελμπάζ, ωστόσο αυτός από κοντά σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι! Ο Κονέ, όμως, παίρνει το... ριμπάουντ και εξ επαφής από πλάγια θέση σκοράρει με τη... βοήθεια του Γιοβάνοβιτς, αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα!
16' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για "άτσαλο" μαρκάρισμα στον Ελμπάζ.
18' Δυνατό σουτ του Κονέ από διαγώνια θέση, πάνω από τα δοκάρια του Μπόζοβιτς η μπάλα.
23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα!
Ο Κριζμάν γυρίζει το σώμα του μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, ελευθερώνεται από το μαρκάρισμα του αντιπάλου του, εκτελεί από κοντά, αλλά ο Χουάντερσον του λέει "όχι"!
27' Σουτ του Αλμπάνη έξω από την περιοχή, με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.
28' Δύσκολη κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος του πέναλτι, δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Απόλλωνα.
29' Κίτρινη κάρτα στον Κύργια για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κρίζμαν
32' Φάση για τη Λάρισα!
Ωραία προσπάθεια του Μιλοσάβλιεβιτς που περνά όποιον βρει μπροστά του (εκμεταλλευόμενος και 1-2 κόντρες), σουτάρει δυνατά ελάχιστα έξω από την περιοχή του Απόλλωνα, αλλά ο Χουάντερσον διώχνει με δυσκολία!
35' Καρφωτή κεφαλιά του Κύργια στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, στην εξωτερική πλευρά της εστίας η μπάλα
37' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες για δυνατό μαρκάρισμα στον Μασούρα (του πάτησε το πόδι).
42' Απίστευτη τριπλή χαμένη ευκαιρία για τη Λάρισα!
Ο Μασούρας σουτάρει δυνατά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Χουάντερσον του λέει "όχι", στο... καπάκι η μπάλα φτάνει στον Κριζμάν που σουτάρει, αλλά ο Κοντοές σχεδόν πάνω στη γραμμή βάζει σωτήρια το σώμα του, ενώ ο Μασούρας παίρνει το... ριμπάουντ, αλλά σημαδεύει το δοκάρι του Απόλλωνα και το 1-0 δεν αλλάζει!
45' Από μία κίτρινη κάρτα σε Γιοβάνοβιτς και Ζησόπουλο.
Ημίχρονο στη Ριζούπολη, ο Απόλλων προηγείται 1-0, με τη Λάρισα να έχει χάσει αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
Ο Ναζλίδης πήρε τη θέση του Λαγού για τη Λάρισα, με τον Αντωνίου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.
48' Κάθετη πάσα στον κενό χώρο από τον Ναζλίδη για τον Ντέλετιτς, αυτός βγήκε απέναντι από τον Χουάντερσον, αλλά ο πορτιέρε του Απόλλωνα είπε πάλι "όχι".
55' Λάθος του Μπόζοβιτς που είχε βγει μακριά από την εστία του, "χάρισε" την κατοχή στον Απόλλωνα, ο Παπάζογλου προσπάθησε να τον κρεμάσει, ωστόσο το τελείωμά του ήταν πολύ κακό
Συμπληρώσαμε μία ώρα αγώνα, πάντα στο 1-0 υπέρ του Απόλλωνα Σμύρνης.
62' Λάθος του Ζησόπουλου, ο Κρίζμαν του κλέβει, μπαίνει στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά ο αμυντικός των γηπεδούχων... διορθώνει το λάθος του με εντυπωσιακό τάκλιν, διώχνοντας σε κόρνερ.
63' Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Μόρας έπιασε από κοντά την κεφαλιά, με τον Χουάντερσον να διώχνει. Ως μη γενόμενη η φάση, καθώς η μπάλα είχε περάσει άουτ κατά την εκτέλεση.
63' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Λεοζίνιο πήρε τη θέση του Γιοβάνοβιτς για τη Λάρισα και ο Χουάρες αυτή του Κύργια στον Απόλλωνα.
66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 2-0!
Γέμισμα του Ναδάλες από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Αλμπάνης "αδειάζει" εντυπωσιακά τον Μόρα, στη συνέχεια πιάνει ένα... τζούφιο σουτ από κοντά και καταφέρνει να σκοράρει (κι ενώ η μπάλα πέρασε... βασανιστικά κάτω από τα πόδια Φατιόν που ήταν πάνω στη γραμμή).
69' Λάθος γύρισμα του Ναδάλες προς τα πίσω, ο Κρίζμαν προσπάθησε να κάνει την προβολή και να ξετυλίξει το... δώρο, αλλά δεν έφτασε ποτέ στη μπάλα.
70' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς.
72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 3-0!
Ασθενής απόκρουση της άμυνας της Λάρισας, η μπάλα φτάνει στον Αλμπάνη, ο οποίος πιάνει... φωτοβολίδα από διαγώνια θέση και εκτελεί τον Μπόζοβιτς για το... επιβλητικό 3-0!
74' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ελμπάζ αφήνει τη θέση του στον Καστιγέχος.
75' Κίτρινη κάρτα στον Μόρα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.
78' Αλλαγή για τη Λάρισα. Έξω ο Κρίζμαν, μέσα ο Γκόλιας.
Έχει... σβήσει στα τελευταία λεπτά το ματς. Ο Απόλλων προηγείται 3-0 και... φυσιολογικά οι παίκτες της Λάρισας δεν έχουν πλέον τις δυνάμεις να κυνηγήσουν κάτι.
88' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο σκόρερ δύο τερμάτων, Χρήστος Αλμπάνης, αφήνει τη θέση του στον Ανιέτε.
Μπήκαμε στο έξτρα τρίλεπτο των καθυστερήσεων.
Λήξη του αγώνα. Ο Απόλλων Σμύρνης πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί της Λάρισας με σκορ 3-0. Ο Κονέ (με τη… βοήθεια του Γιοβάνοβιτς) άνοιξε το σκορ για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από τον εξαιρετικό Αλμπάνη. Βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη η ελαφρά ταξιαρχία, μετά και το «Χ» της Κέρκυρας με τη Λαμία. «Αδικούνται» από το εύρος της ήττας τους οι βυσσινί που είχαν κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, ενώ δεν τους δόθηκε και πέναλτι στο 14’.