ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων

Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Super League ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Απόλλων
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Για τον γηπεδούχο ΠΑΣ ο Γιάννης Πετράκης έχει επιλέξει τους: Βελλίδη, Βιντάλ, Τζημόπουλο, Γιάκο, Μανθάτη, Χαλκιαδάκη, Λίλα, Μιχαήλ, Καρανίκα, Μπουκουβάλα, Κόντε
Στον πάγκο θα είναι οι: Περιστερίδης, Γώγος, Τσικάρσκι, Σκόνδρας, Χέλκβιστ, Νικολιάς, Ζαχαρός
Από την άλλη μεριά ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε τους: Χουάντερσον, Κύργια, Τσουκαλά, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλο, Αλμπάνη, Ελμπάζ, Παπάζογλου, Στάθη, Χουάρες
Αφήνοντας παράλληλα στον πάγκο τους: Ταΐρη, Στόουκς, Σιατραβάνη, Μενδρινό, Ανιέτε, Κούρο, Ντεβέσα
Στην 11η θέση με 30 βαθμούς βρίσκονται οι γηπεδούχοι, στη 14η με 22 πόντους και μόλις έναν παραπάνω από την 15η Κέρκυρα η «ελαφρά ταξιαρχία»
Σε περίπου πέντε λεπτά η σέντρα της αναμέτρησης.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα με τις δύο ομάδες να έχουν παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο
1' Άρχισε το παιχνίδι
Για ξεχωριστούς λόγους θέλουν τους τρεις βαθμούς οι δύο ομάδες
Οι μεν Γιαννιώτες θέλουν το τρίποντο ώστε να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρώτης πεντάδας και την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν βαθμό ή βαθμούς που θα τους επιτρέψει να αυξήσουν τη διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη και την 15η Κέρκυρα
Τίποτα ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς εκτός από ένα σουτ του Χουάρες με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
10' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αλμπάνης -σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ- κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, ωστόσο δεν πρόλαβε να πλασάρει με τον Καρανίκα να αποσοβεί σε κόρνερ
12' Νέα απειλή από τον Απόλλωνα! Ο Ελμπάζ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας των γηπεδούχων, ωστόσο ο Τζημόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα κόρνερ
13' Σουτ του Ναδάλες το οποίο περνά αρκετά άουτ
17' Δοκιμάζει το πόδι του ο Λίλα. Δεν ανησυχεί ο Χουάντερσον
0-3 τα κόρνερ υπέρ του Απόλλωνα ως τώρα.
Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού με τον Απόλλωνα να έχει μία μικρή υπεροχή και έχει τις πιο σημαντικές στιγμές στο ματς ως τώρα
25' Νέο σουτ του Λίλα και αυτό δεν απειλεί την εστία του Χουάντερσον
29' Πέναλτι για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Ο Κύργιας τράβηξε τον Μιχαήλ. Σωστή υπόδειξη
30' Αποκρούει ο Χουάντερσον το πέναλτι του Κόντε!
Ο Ισπανός επιθετικός έστειλε τη μπάλα συρτά στο κέντρο, με τον τερματοφύλα των γηπεδούχων να έχει απάντηση και να κρατά το μηδέν!
Νωρίτερα ο Κύργιας αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα για το τράβηγμα στο Μιχαήλ
33' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Απόλλων!
Ο Στάθης εκτέλεσε ένα πλάγιο σαν... κόρνερ με τον Ναδάλες να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ από την μικρή περιοχή να κάνει το 0-1!
Ο Ναδάλες ο οποίος μετακινήθηκε τον χειμώνα από τον ΠΑΣ στον Απόλλωνα δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε σεβόμενος την πρώην ομάδα του
39' Κίτρινη για τον Ελμπάζ για σπρώξιμο εκτός φάσης στον Μιχαήλ
44' Μακρινό σουτ του Τζημόπουλου, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ με 0-1 από το 33' με το τέρμα του Ναδάλες!
Στο 30' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν αυτοί το προβάδισμα με τον Κόντε να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι.
Επιστρέφουμε σε περίπου 15 λεπτά.
Αλλαγή για τον ΠΑΣ στη θέση του τραυματία Βιντάλ περνά ο Νικολιάς
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
Περισσότερο ορεξάτος επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο ΠΑΣ, έχοντας την κατοχή της μπάλας
50' Ωραία συνεργασία του Κόντε με τον Μανθάτη, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να δοκιμάζει το πλασέ. Είχε απάντηση ο Χουάντερσον
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κύργιας έπιασε την κεφαλιά με τον Βελλίδη να μπλοκάρει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή!
Διπλό χοντρό λάθος του βοηθού!
Αρχικά ο Κύργιας ξεκινά από θέση οφσάιντ, ενώ στη συνέχεια μετά την κεφαλιά του η μπάλα φαίνεται να έχει περάσει την γραμμή του τέρματος.
58' Σουτ του Κόντε στην κίνηση, η μπάλα περνά αρκετά άουτ
63' Συρτό σουτ του Κόντε σε εκτέλεση φάουλ μαζεύει ο Χουάντερσον
65' Ευκαιρία για τον Απόλλων! Ο Αλμπάνης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΣ, ωστόσο το γύρισμά του δεν είναι καλό με την άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει τον κίνδυνο
67' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Νικολιάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μιχαήλ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματά στο σώμα του Παπάζογλου
69' Φάουλ του Καρανίκα, ο Χουάντερσον βγαίνει με τις γροθιές και καθαρίζει τη φάση
72' Γκολ για τον ΠΑΣ το οποίο ωστόσο δεν μετράει. Ο Μανθάτης έπιασε την κεφαλιά, με τον ρέφερι να μην μετρά το τέρμα θεωρώντας πως ο Χαλκιαδάκης έκανε φάουλ στον αμυντικό του Απόλλωνα
75' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Χέλβιστ περνά στο ματς αντί του Γιάκου
75' Αλλαγή και για τον Απόλλων. Ο Κούρος αντικαθιστά τον Ελμπάζ
78' Σουτ του Λίλα από απόσταση. Η μπάλα περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.
79' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΣ. Ο Τσικάρσκι περνά στη θέση του Καρανίκα
80' Αλλαγή και για τον Απόλλωνα με τον Μενδρινό να αντικαθιστά τον Χουάρες
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού
83' Κλείνει τις αλλαγές του και ο Παράσχος. Ο Στόουκς περνά στο ματς στη θέση του Αλμπάνη.
Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου
Ο Απόλλων πιέζει ψηλά και δεν αφήνει τον ΠΑΣ να κατεβάσει εύκολα τη μπάλα.
Ο Κονέ έβγαλε την μπάλα από την περιοχή του Απόλλωνα και κέρδισε ένα φάουλ το οποίο δίνει ανάσες στους συμπαίκτες του.
90+5' Τέλος στο ματς
Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα με σκορ 1-0 στους Ζωσιμάδες.
Το γκολ για την ομάδα του Παράσχου σημείωσε στο 33ο λεπτό ο Ναδάλες. Έπιασε πέναλτι στο 30' (0-0) ο Χουάντερσον.