ΠΑΟΚ-Πλατανιάς

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-Πλατανιάς, για την 30ή αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-Πλατανιάς, για την 30η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 19:00 όπως και τα υπόλοιπα ματς της ημέρας.
Ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον μετά και την απόφαση του Διαιτητικού για το ντέρμπι με την ΑΕΚ και αφού δεν έχει κίνδυνο να πέσει και από τη δεύτερη θέση, στόχος είναι απλά μια καλή εμφάνιση. Αλλά και να διατηρηθεί σε ετοιμότητα εν όψει του τελικού Κυπέλλου κόντρα στην Ένωση.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Μάτος, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Μακ, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.
Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Ντικαμονά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Ουές, Ζίκο, Μαλσά, Ντουαλά, Ενσικουλού, Κασάλιστα, Ουντόζι.
Στον πάγκο του Δικεφάλου: Ρέι, Ασεβέδο, Κάνιας, Ελ Καντουρί, Κάμπος, Λημνιός και Κουλούρης
Στον πάγκο των Κρητικών: Κασωτάκης, Φούφλια, Σίνγκ και Κοκκαλάς.
Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας, Γεώργιος Χατζηνάκος Τέταρτος Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας
Οι φιλοξενούμενοι δίνουν το τελευταίο τους παιχνίδι στην πρώτη κατηγορία, καθώς έχουν υποβιβαστεί εδώ και καιρό

Έναρξη στο ματς!

Το παιχνίδι είναι κάτι σαν φιέστα και για τον ΠΑΟΚ, με τους οπαδούς του να φωνάζουν: «Να 'τοι, Να 'τοι οι πρωταθλητές»
Αλλά και «Με το έτσι, με το θέλω, το πρωτάθλημα το έχουν στημένο, γι’αυτό ΠΑΟΚ παίξε τόπι να παραμιλάει όλη η Ευρώπη»
Ο ΠΑΟΚ έχει κάνει δύο ημιτελείς προσπάθειες στο 3' και στο 5', με σέντρες των Μπίσεσβαρ και Πέλκα, που δεν βρήκαν αποδέκτη
6' Μακρινό σουτ του Μάλσα, η μπάλα εκτός, δεν ανησυχεί ο Πασχαλάκης

9' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 1-0!

Ο Μάτος έχτισε την επίθεση από τα δεξιά, έκανε σέντρα πάνω σε αντίπαλο αρχικά και με το... ριμπάουντ έστρωσε για τον Πέλκα που με ωραίο σουτ νίκησε τον Κλιάγιτς
11' Κίτρινη στον Πέλκα, που σταμάτησε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.
14' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κλάγιτς πρόλαβε την ύστατη στιγμή τον Πρίγιοβιτς και γλίτωσε τα χειρότερα

15' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 2-0!

Έξυπνη μπαλιά για τον Μάτος του Μακ, που έκανε κίνηση στον άξονα, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας και ο Πρίγιοβιτς με μια επαφή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 18ο τέρμα του Σέρβου στο φετινό πρωτάθλημα.
Μπήκε φουριόζος ο ΠΑΟΚ, όσο και να θέλει, είναι ολοφάνερο ότι δεν μπορεί να αντισταθεί ο Πλατανιάς
Πολύ καλή επίθεση του ΠΑΟΚ και με αριθμητικό πλεονέκτημα, τα χάλασε στην τελική πάσα ο Μπίσεσβαρ
Με δέκα προσωρινά ο Πλατανιάς, καθώς έχει τραυματιστεί ο Ουές. Μένει να φανεί αν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
26' Συρτό σουτ του Πέλκα από... θέση βολής, η μπάλα σε κόρνερ.
Δεν ρίχνει στροφές ο ΠΑΟΚ και πιέζει αρκετά ψηλά
33' Σκαφτό σουτ του Μπίσεσβαρ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Κλάγιτς ήλεγχε την κατάσταση και άφησε την μπάλα να περάσει πάνω από την εστία του.
39' Κεφαλιά του Μιχόγεβιτς έπειτα από στημένη φάση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό του Κλάγιτς, που, πάντως, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.
42' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Συνεργασία Πρίγιοβιτς-Μαουρίσιο, ο δεύτερος δεν έπιασε γεμάτο σουτ και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απομακρύνουν.
45' Σουτ από τον Πέλκα μετά από ωραία κίνηση από τα αριστερά, άουτ η μπάλα
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

Ημίχρονο στην Τούμπα! ΠΑΟΚ-Πλατανιάς 2-0

Ο δικέφαλος πέτυχε δύο σχετικά γρήγορα γκολ με Πέλκα (9') και Πρίγιοβιτς (15'). Στη συνέχεια είχε καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και αν δεν ήταν τόσο φλύαρος, θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ. Οκτώ οι τελικές (τέσσερις εντός εστίας) των γηπεδούχων, μόλις μια για τους Κρητικούς.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

50' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ελ Καντουρί αντί Πέλκα
Ο Τζάλμα Κάμπος θα μπει σε λίγο στο παιχνίδι
62' Ο Ελ Καντουρί βρέθηκε σε... θέση βολής και έστειλε την μπάλα εκτός. Η φάση είναι ως μη γενόμενη, καθώς υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε αντικανονική θέση.
63' Στην θέση του Μακ πέρασε ο Κάμπος
65' Ωραία επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να τροφοδοτεί τον Μπίσεσβαρ, που έκανε δυνατό γύρισμα
66' Δυνατό σουτ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα έξω σε κόρνερ
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Κασάλιτσα, μετά από προσπάθεια του Ουντζότζι, βγήκε σε τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Πασχαλάκη.
69' Σινγκ αντί Ενσικουλού για τον Πλατανιά.
73' Πολύ ωραίο σουτ του Μαουρίσιο εκτός περιοχής, ο Κλάγιτς βρήκε την μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ.
75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Λημνιός αντί Σάκχοφ στο ματς
76' Σέντρα-σουτ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα εκτός
82' Ο Τζάλμπα Κάμπος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά λίγο πριν δόθηκε φάουλ κατά του Πρίγιοβιτς.
Έχουν ρίξει στροφές οι δύο ομάδες εδώ και αρκετά λεπτά
89' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, η μπάλα εκτός σε κόρνερ από τον Κλάγιτς
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

Γκολ ο ΠΑΟΚ, 3-0!

Ωραία γέμισμα του Βιεϊρίνια, ο Πρίγιοβιτς έκανε εξαιρετική κίνηση και έγραψε το τελικό σκορ με κεφαλιά για το 19ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.