ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός, για την 30ή αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός, για την 30ή και τελευταία αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένο για τις 19:00. Όπως και τα υπόλοιπα ματς της ημέρας.
Το παιχνίδι είναι εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» (57 βαθμοί) είναι οριστικά τρίτοι (31 βαθμοί) και οι Ηπειρώτες δεν έχουν ελπίδες για Ευρώπη.
Οπότε, οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για να κλείσουν καλά τη σεζόν.
Με αρκετά νέα πρόσωπα η αποστολή της ομάδας του Πειραιά.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης - Ιγκόρ, Ένγκελς, Σισέ, Χατζισαφί - Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς- Ανσαριφάρντ.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντόλοβατς, Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Γαρουφαλιάς, Μιχαήλ, Νικολιάς, Χαλκιαδάκης, Κόντε.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Αγγελόπουλος, Βέργος, Μαρτίνς, Νικολάου, Κωστανάσιος, Λάμπρου, Ξενιτίδης
Στον πάγκο των Ηπειρωτών: Περιστερίδης, Βιντάλ, Μπουκουβάλας, Μανθάτης, Χέλκβιστ, Μπέριος, Καρανίκας.
Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης Βοηθοί: Βασίλειος Καραβασίλης, Αϊχάν Χούσκογλου Τέταρτος Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος
Μεγάλο κίνητρο έχει από πλευράς Ολυμπιακού ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος θέλει να βγει πρώτος σκόρερ και αυτήν στιγμή έχει 17 και δύο λιγότερα από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, που είναι στην κορυφή της σχετικής λίστας.
Έτοιμοι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για την αναμέτρηση, βρίσκονται πλέον στον αγωνιστικό χώρο.

Έναρξη στο ματς!

Έντονη η βροχόπτωση στα Γιάννενα και ενώ υπήρχε ηλιοφάνεια μέχρι πριν μισή ώρα περίπου
3' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κάθετη του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι -και λίγο πλάγια- από τον Βελλίδη που βγήκε γρήγορα και έδιωξε σε κόρνερ
5' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καλή σέντρα του Ιγκόρ και κακή αντίδραση της άμυνας του ΠΑΣ (κακό άλμα από τον Τζημόπουλο), ο Ανσαριφάρντ πλάσαρε πάνω στον Βελλίδη που έδιωξε
Υπενθυμίζεται ότι ο Ιρανός θέλει πολύ να σκοράρει σήμερα, αναζητώντας τουλάχιστον δύο γκολ για να πιάσει τον Πρίγιοβιτς στην πρώτη θέση και τρία για να τον ξεπεράσει
11' Σώζει τον ΠΑΣ με τάκλιν ο Αποστολόπουλος και ενώ ο Σισέ ήταν έτοιμος να εκτελέσει
12' Εκτός εστίας η κεφαλιά του Σισέ μετά το κόρνερ του Φορτούνη
17' Λάθος του Χατζισαφί, ο Σισέ σταμάτησε τον Χαλκιαδάκη, γλιτώνοντας την ομάδα του από τα... χειρότερα
24' Επικίνδυνη επίθεση του ΠΑΣ. Ο Κόντε δεν μπόρεσε να κάνει πολλά λόγω και του δύσκολου αγωνιστικού χώρου, απομάκρυνε ο Σισέ και πάλι.
25' Ωραία κίνηση του Ιγκόρ από τα δεξιά και σέντρα-σουτ, η μπάλα "έξυσε" το δοκάρι. Πολύ καλός ο Βραζιλιάνος έως τώρα
27' Επικίνδυνη επίθεση του ΠΑΣ, με κάθετη του Νικολιά για τον Κόντε. Μπήκε στη μέση και έδιωξε ο Σισέ
30' Επικίνδυνη επίθεση του ΠΑΣ, υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση και ενώ ήταν έτοιμος να βγει απέναντι από τον Χουτεσιώτη (που γλίστρησε). Οριακή η φάση, πρέπει να είναι σωστή η απόφαση.
30' Κίτρινη για τον Αποστολόπουλο
32' Σέντρα του Ταχτσίδη από τα αριστερά, σκαστό σουτ του Φορτούνη από πλάγια θέση και κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
33' Κεφαλιά του Σισέ, δεν ανησύχησε ο Βελλίδης
36' Ωραία κίνηση του Κόντε, κόβει η άμυνα του Ολυμπιακού και παραχωρεί σε κόρνερ.
36' Τακουνάκι του Σκόνδρα μετά το κόρνερ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
39' Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Σέντρα του Νικολιά από τα δεξιά, αιφνιδιάστηκε ο Χουτεσιώτης και έδιωξε όπως-όπως, ο Κόντε πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα εκτός και ενώ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού ήταν εξουδετερωμένος
43' Δυνατό σουτ του Κόντε εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη που έλεγχε την κατάσταση

Ημίχρονο στα Γιάννενα. ΠΑΣ-Ολυμπιακός 0-0

Ύστερα από ένα κακό θέαμα λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου, οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πολύ καλή στιγμή με τον Ανσαριφάρντ στο 5' και οι γηπεδούχοι με τον Κόντε στο 39'
Σαφώς καλύτερα τα δεδομένα λίγο πριν το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Δεν βρέχει αυτήν τη στιγμή και ο αγωνιστικός χώρος είναι σε αρκετά καλή κατάσταση

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

48' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Νικολιάς βγήκε στην κόντρα και προσπάθησε να νικήσει τον Χουτεσιώτη με κάπως αδύναμο σουτ, που μπλόκαρε με δεύτερη ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.
54' Καλή επίθεση του ΠΑΣ, έδιωξε σε κόρνερ ο Ιγκόρ Σίλβα με κάπως παρακινδυνευμένο τρόπο

54' Γκολ ο ΠΑΣ, 1-0!

Κεφαλιά του Τζημόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ, λόγω και της κακής αντίδρασης του Ένχελς, η μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.
58' Σουτ του Σισέ από μακρινή απόσταση, έφυγε πολύ ψηλά η μπάλα.

62' Γκολ ο ΠΑΣ, 2-0!

Πανέμορφο γκολ του Κόντε, που έκανε ωραίο στοπάρισμα αρχικά με το στήθος -έπειτα από σέντρα του Νικολιά- και στη συνέχεια εκτέλεσε με άψογο τρόπο τον Χουτεσιώτη
64' Κίτρινη για τον Ταχτσίδη
67' Βέργος αντί Τζούρτζεβιτς στο ματς
72' Γέμισμα του Φορτούνη, ξεγελάει τον Βελλίδη η πορεία της μπάλας που στη συνέχεια κατέληξε εκτός
76' Εκτέλεση φάουλ του Κόντε, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
79' Κίτρινη στον Τζημόπουλο
83' Αλλαγές για τον ΠΑΣ. Μπέριος αντί Τζημόπουλου Βιντάλ αντί Χαλκιαδάκη.
84' Φαλτσαριστό σουτ του Κόντε, η μπάλα αρκετά δίπλα από το αριστερό του Χουτεσιώτη
86' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Μετά την κεφαλιά του Μιχαήλ και την παρέμβαση του Σισέ (που πήγε ατσούμπαλα στη φάση), η μπάλα χτύπησε δις στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη.
88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κωστανάσιος αντί Βρουσάι
89' Μπουκουβάλας αντί Νικολιά για τον ΠΑΣ
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90 + 2' Γκολ ο ΠΑΣ, 3-0!

Ο Κόντε βρήκε τον Μπουκουβάλα στην κόντρα και ο Βιντάλ από κοντά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων

Τέλος στο ματς. ΠΑΣ-Ολυμπιακός 3-0