Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πέμπτο τελικό της Handball Premier ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ
Οι δύο ομάδες οδήγησαν τη σειρά των τελικών σε πέμπτο ματς, μετά από συναρπαστικά παιχνίδια.
Η ΑΕΚ επικράτησε στα δύο πρώτα παιχνίδια (25-23 και 25-11), με τον Ολυμπιακό να κάνει επικό come back (22-16 και 22-21) και και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 2-2.
Ο τελικός των τελικών θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη, με πρώτο σφύριγμα στις 17:30
Η ομάδα που θα πάρει το σημερινό ματς θα στεφθεί πρωταθλήτρια της φετινής Handball Premier, με τους «ερυθρόλευκους», μάλιστα, να διεκδικούν το νταμπλ, αφού ήδη έχουν κατακτήσει το Κύπελλο. Η ΑΕΚ, από τη μεριά της, κυνηγάει το τρίτο της πρωτάθλημα.
Η σύνθεση του Ολυμπιακού (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, , Κανδύλας, Σανίκης, Τσακνής Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Η σύνθεση της ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς.
Κώστας Κατσίκης και Μιχάλης Μιχαηλίδης το δίδυμο των διαιτητών του ματς
Ξεκίνησε το ματς
Άστοχες οι πρώτες επιθέσεις των δύο ομάδων
Ο Μυλωνάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε λόγω βημάτων
Κι άλλη χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό
Αποκρούει ο Τσιλιμπάρης για τους ερυθρόλευκους, χαμένη η επίθεση και για τον Ολυμπιακό. Παραμένει το 0-0
Γκολ για την ΑΕΚ:Αυτή τη φορά ευστοχεί ο Μυλωνάς και κάνει το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους» (4:14)
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Βρασάλιτζα από κοντά διπλασιάζει το προβάδισμα της ΑΕΚ (0-2 στο 5:30)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Μειώνει για τους ερυθρόλευκους ο Κανδύλας (1-2 στο 6:14)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ωραία ενέργεια του Τζήρα ισοφαρίζουν οι ερυθρόλευκοι (2-2 στο 7:00)
Γκολ για την ΑΕΚ: Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Μυλωνάς δίνει ξανά τα ηνία στους κιτρινόμαυρους (2-3 στο 7.50)
Δίλεπτη αποβολή στον Καραμπουρνιώτη
Επιθετικό του Λόκεν για την ΑΕΚ
Λάθος του Σανίκη για τον Ολυμπιακό
Αποκρούει ο Τσιλίμπαρης σουτ του Βρασάλιτζα
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ισοφαρίζει ο Τζήρας (3-3 στο 9.15)
Μπλοκάρει ξανά ο Τσιλίμπαρης σουτ του Χόγκας
Χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό
Κατεβάζει ξανά τα ρολά ο Τσιλιμπάρης και κρατάει το 3-3
Μπλοκάρει ο Ραντούλοβιτς
Νέα φοβερή απόκρουση του Τσιλιμπάρη σε τετ α τετ
Μπλοκάρει ξανά, έκτη απόκρουση του γκολκίπερ των ερυθρόλευκων σε 12 λεπτά παιχνιδιού
Δίλεπτη αποβολή στον Ζαμπούνη, πέναλτι για τον Ολυμπιακό
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Τζήρας νικάει τον Συγγάρη από τα επτά μέτρα και δίνει για πρώτη φορά στο ματς τα ηνία του σκορ στους ερυθρόλευκους (4-3 στο 13:20)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Στουμπής κάνει το 5-3 υπέρ των ερυθρόλευκων (15:00)
Τάιμ άουτ ο Γραμματικός
Με επιθετικό φάουλ σταματάει η προσπάθεια της ΑΕΚ
Αποκρούει ο Τσιλιμπάρης και ακούει το όνομά του να γίνετια σύνθημα από τους φίλους του Ολυμπιακού
Δίλεπτη αποβολή στον Πέρρο της ΑΕΚ
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Σκοράρει ο Τζηράς (6-3 - 19:00)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Αλβανός σκόραρε σε κενή εστία, σε γρήγορη επίθεση των ερυθρόλευκων (7-3 στο 19:50)
Πέναλτι για την ΑΕΚ
Ο Τσιλιμπάρης λέει ξανά «όχι» και κρατάει το ισχυρό προβάδισμα του Ολυμπιακού
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Σκοράρει ξανά ο Σανίκης (8-3 στο 21:03)
Ο Τσιλιμπάρης έχει κρατήσει χωρίς τέρμα την ΑΕΚ από το 8ο λεπτό του ματς
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Στουμπης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 9-3
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Στην κόντρα ο Τζήρας κάνει το 10-3
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Λόκεν ξεκολλάει επιθετικά την ΑΕΚ μετά από 15 λεπτά ματς (10-4 - 23:00)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: ο Σανίκης αυξάνει ξανά τη διαφορά υπέρ των ερυθρόλευκων (11-4 στο 23:55)
Γκολ για την ΑΕΚ: Ξανά ο Λόκεν μειώνει στο 11-5 (24:50)
Τάιμ άουτ ζήτησε ο Ολυμπιακός
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Δουμπρής μειώνει σε 11-6 (26:50)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Αλβανός βάζει ξανά τους ερυθρόλευκους στο +6 (12-6)
Λάθος επίθεση και για την ΑΕΚ
Γκολ για την ΑΕΚ με τον Βρασάλιτζα (12-7 στο 28:55)
Γκολ για τον Ολυμπιακό:Ο Στουμπής με το τρίτο του προσωπικό τέρμα κάνει το 13-7 στην εκπνοή του ημιχρόνου
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Τσιλιμπάρη, ο Ολυμπιακός προηγείται 13-7 της ΑΕΚ στο ημίχρονο του πέμπτου τελικού της Handball Premier
Αρχίζει το δεύτερο μισό του ματς
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Αργυρού ευστοχεί σε πέναλτι για το 13-8 (30:50)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Λιάπης ο σκόρερ (14-8 στο 31:44)
Δίλεπτη αποβολή για τον Σανίκη του Ολυμπιακού
Γκολ για την ΑΕΚ με σκόρερ τον Ζαμπούνη (14-9 στο 33:23)
Γκολ για την ΑΕΚ με τον Χόγκας να μειώνει σε 14-10 (34:00)
Πέναλτι για τον Ολυμπιακό κερδίζει ο Λιάπης
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Τζηράς πετυχαίνει το έκτο προσωπικό του τέρμα (15-10 στο 35:00)
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Αργυρού στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (15-11 στο 35:50)
Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Σανίκη (16-11 στο 36:10)
Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Τζηρά (17-11 στο 36:48)
Γκολ για την ΑΕΚ με τον Βρασάλιτζα (17-12 στο 37:20)
Γκολ για τον Ολυμπιακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά (18-12)
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Χόγκας μειώνει ξανά σε 18-13 (39:00)
Δίλεπτη αποβολή ο Ζαμπούνης
Μπλοκάρει εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά ο Ραντούλοβιτς
Τάιμ άουτ η ΑΕΚ
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Δομπρής μειώνει σε 18-14 για την ΑΕΚ (41:50)
Δίλεπτη αποβολή για τον Πετρίσεβιτς
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Λιάπης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 19-14
Γκολ για την ΑΕΚ: Απαντούν αμέσως οι κιτρινόμαυροι με τον Χόγκας για το 19-15
Γκολ για τον Ολυμπιακό:με τον Αλβανό για το 20-15
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Χόγκας μειώνει ξανά στα τέσσερα γκολ (20-16)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Κανδύλας στην κόντρα κάνει το 21-16 για τους ερυθρόλευκους
Δίλεπτη αποβολή στον Λόκεν, πέναλτι για τον Ολυμπιακό
Μπλοκάρει ξανά ο Ραντούλοβιτς την εκτέλεση του Αλβανού
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Χόγκας μειώνει σε 21-17 (46:10)
Γκολ για την ΑΕΚ: Πλησιάζει στα τρία γκολ μετά από αρκετή ώρα η ΑΕΚ με τον Αργυροπύ (21-18 στο 47:40)
Φοβερές αποκρούσεις από Ραντούλοβιτς και Τσιλιμπάρη
Μικρή διακοπή στο ματς, ο διαιτητής ζητάει να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα στον κόσμο του Ολυμπιακό
Μπλοκάρει σουτ του Αλβανού ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ
Δέκα λεπτά απομένουν για το φινάλε
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Λόκεν μειώνει σε δύο τέρματα τη διαφορά (21-19 στο 50:44)
Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό
Λάθος επίθεση για τον Ολυμπιακό
Δεν μετράει γκολ του Ολυμπιακού για παράβαση στη γραμμή
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Βρασάλιτζα μειώνει στο γκολ και μετατρέπει σε θρίλερ τα επτά τελευταία λεπτά του ματς (21-20)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ξανά στο +2 (22-20) μετά γκολ του Στουμπη οι ερυθρόλευκοι
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Μυλωνάς κάνει το 22-21
Πεντέμισι λεπτά για το φινάλε το ματς
Χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό, ευκαιρία για την ισοφάριση η ΑΕΚ
Άουτ το γκολ του Αργυρού, παραμένει το 22-21 για τον Ολυμπιακό (55:10)
Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ευστοχεί ο Τζηράς και δίνει ξανά προβάδισμα δύο γκολ στους ερυθρόλευκους (23-21 στο 56:05)
Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ματς
Επιθετικό χρεώνεται ο Λόκεν και γίνεται έξαλλος
Δλεπτη ο Αργυρού της ΑΕΚ για διαμαρτυρία
Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Τζηρά για το 24-21 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε
Δύο λεπτά για το τέλος
Αποκρούει ο Τσιλιμπάρεις και κρατάει το +3 για τον Ολυμπιακό (24-21)
Έχει αρχίσει το πάρτι για τους ερυθρόλευκους, που καταχειροκροτούνται από τον κόσμο τους, ένα λεπτό πριν το φινάλε του ματς
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Βαμβακάς μειώνει σε 24-22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
Ένταση στον αγωνιστικό χώρο
Παίκτες έχουν πιαστεί στα χέρια
Οι ψυχραιμότεροι έσπευσαν να τους χωρίσουν
Ένα σκληρό μαρκάρισμα του Βαμβακά πάνω στον Τζηρά ήταν η κίνηση που άναψε τα αίματα στο παιχνίδι
Κόκκινη κάρτα βλέπει ο Βαμβακάς και ο Κρητικός
Τα πνεύματα ηρέμησαν, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος
Αρχίζει ξανά το παιχνίδι, με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη
Άουτ το σουτ του Σανίκη
Γκολ για την ΑΕΚ: Ο Γεωργιάδης μειώνει σε 24-23
Τέλος το ματς
Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 24-23 της ΑΕΚ στον πέμπτο τελικό και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Handball Premier