Σουηδία-Νότια Κορέα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Σουηδία-Νότια Κορέα, στο 2ο παιχνίδι του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Ενημέρωση από το ΣΠΟΡ FM 94,6!

14:29
Καλησπέρα σε όλους.
14:31
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Σουηδίας με τη Νότια Κορέα...
14:32
Η ομάδα του Γιάνε Άντερσον, που επιστρέφει σε Μουντιάλ μετά το 2006 έχοντας κάνει την έκπληξη απέναντι στην Ιταλία στα μπαράζ, δεν αντιμετωπίζει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα. Το μόλις ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς έχει προκαλέσει συζητήσεις για το αν θα ήταν χρήσιμη η παρουσία του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στα τελικά.
14:33
Η Νότιος Κορέα εμφανίζεται σε ένατο σερί Μουντιάλ και ψάχνει την υπέρβαση, αν και μοιάζει να βρίσκεται σε αγωνιστική ύφεση. Ο Σον Χέουνγκ Μιν της Τότεναμ είναι το μεγάλο αστέρι της ομάδας, από το οποίο το ασιατικό συγκρότημα περιμένει να κάνει τη διαφορά.
14:35
Η Σουηδία θα κερδίσει τη μάχη της κερκίδας έχοντας στο πλευρό της πάνω από 20.000 φιλάθλους, ενώ οι Κορεάτες θα έχουν μόλις το 1/10.
14:36
Οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στα τελικά Μουντιάλ, αλλά σε τέσσερις συναντήσεις η Σουηδία έχει δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Μάλιστα το 1948 είχε συντρίψει τους Κορεάτες με 12-0 για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
14:37
Αξίζει να σημειωθεί πως η Σουηδία είναι αήττητη στα εννιά τελευταία ματς σε φάση ομίλων του Μουντιάλ (μετρά 3 νίκες και 6 ισοπαλίες), ωστόσο δεν έχει κερδίσει σε καμία από τις επτά τελευταίες πρεμιέρες της στη διοργάνωση (5 ισοπαλίες, 2 ήττες). Η δε Κορέα είναι αήττητη στις τέσσερις τελευταίες πρεμιέρες της (3 νίκες, 1 ισοπαλία).
14:38
Θυμηθείτε εδώ το αφιέρωμα στη Σουηδία.
14:38
Κι εδώ το αφιέρωμα στη Νότια Κορέα.
14:40
Η αρχική 11άδα της Σουηδίας: Όλσεν, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Γιάνσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ, Τοϊβόνεν.
14:41
Η αρχική 11άδα της Νότιας Κορέας: Γιο, Γιονγκ Λι, Παρκ, Γιουνγκ-Γκγουόν Κιμ, Γιανγκ, Κου, Κι, Γιάε-Σουνγκ Λι, Σον, Σιν-Γουκ Κιμ, Γουάνγκ.
14:44
Διαιτητής του ματς θα είναι ο Τζόελ Αγκιλάρ από το Σαλβαδόρ.
14:45
14:45
Το Μουντιάλ φέρνει όλο τον κόσμο... πιο κοντά!
14:49
14:49
Όλος ο πλανήτης με... αυτήν ασχολείται!
14:51
Στον πάγκο για την Σουυηδία κάθονται οι: Όλσον, Γκουιντέτι, Γιόνσον, Σβένσον, Ελάντερ, Χίλιεμαρκ, Κραφθ, Ρόντεν, Ντουρμάζ, Τελίν, Νορντφελντ και Λίντελεφ.
14:52
Στον πάγκο για την Νότια Κόρεα κάθονται οι: Κιμ, Γιούνγκ, Ο, Γιουν, Γιου, Λι, Κιμ, Χονγκ, Γιουνγκ, Μουν, Κι, Γκοου
14:53
14:54
Μια... γεύση από τις κερκίδες
14:54
Οι δυο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο
14:55
Ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Σουηδίας...
14:59
Όλα έτοιμα στη Νόβγκοροντ Αρένα για την έναρξη του αγώνα!
15:00
1' Σέντρα στο ματς
15:04
5' Πρώτο κόρνερ για τη Νότια Κορέα, περνάει ανεκμετάλλευτο...
15:06
6' Κεφαλιά του Κιμ, η μπάλα περνάει άουτ.
15:11
15:12
Οξύμωρο; Τρολάρισμα; Ότι κι αν ισχύει, η Νότια Κορέα επιχειρεί να επιτεθεί με γεμίσματα και σέντρες...
15:13
13' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, στον Κιμ.
15:15
15' Χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι τώρα το παιχνίδι, με τη Νότια Κορέα να δείχνει πιο... κινητική πάντως!
15:18
18' Τακουνάκι του Μπεργκ, ο Γκάνκβιστ μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Λι τον κόβει με τάκλιν, την τελευταία στιγμή.
15:21
21' Μεγάλη φάση για τη Σουηδία. Μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή της Νότιας Κορέας, ο Μπεργκ έρχεται από πίσω, πλασάρει αλλά ο Γιο καταφέρνει και διώχνει!
15:22
22' Κεφαλιά του Γιάνσον, η μπάλα περνάει άουτ.
15:29
28' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τη Νότια Κορέα, με τον Κιμ να αντικαθιστά τον Παρκ.
15:30
29' Νέα ευκαιρία για την Σουηδία και τον Μπεργκ, ο οποίος σουταρε από κοντά, αλλά ο Κιμ έπεσε στα πόδια του κι έστειλε την μπάλα κόρνερ.
15:33
15:33
Παράπλευρη απώλεια ο Παρκ!
15:36
34' Ο Σον έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, αλλά η σέντρα του πέρασε ανεκμετάλλευτη
15:40
15:40
Μοιραίος, μέχρι τώρα, για την Σουηδία ο Μπεργκ!
15:42
41' Η Νότια Κορέα ζητάει πέναλτι σε ένα πέσιμο του Σον στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο διαιτητής σωστά ζητάει να συνεχιστεί το ματς...
15:44
42' Νέα καλή στιγμή για τη Σουηδία με τον Μπερκ να σουτάρει από πλάγια θέση από τα αριστερά, αλλά να μην υπάρχει συμπαίκτης του να μπει στη φάση και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα
15:45
43' Μαρκάρισμα πάνω στον Τοϊβόνεν, αλλά πάλι δεν καταλογίζεται η εσχάτη των ποινών από τον Αγκιλάρ
15:45
45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων...
15:47
45'+1' Καλή κεφαλιά του Λούστιγκ, η μπάλα βρίσκει στον Γιανγκ και καταλήγει κόρνερ.
15:47
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς σκορ.
16:02
46' Αρχίζει ξανά το παιχνίδι με τη Σουηδία στη σέντρα.
16:05
48' Σέντρα σουτ του Κιμ, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Όλσεν.
16:06
49' Μετά από αντεπίθεση, ο Φόρσμπεργκ γίνεται κάτοχος της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νότιας Κορέας αλλά το σουτ του είναι αρκετά άστοχο.
16:09
52' Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για τη Νότια Κορέα, με την κεφαλιά του Κου να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Όλσεν!
16:12
55' Κίτρινη κάρτα στον Γουάνγκ, για φάουλ πάνω στον Αουγκούστινσον.
16:14
56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Γιό διώχνει με δυσκολία την κεφαλιά του Τοϊβόνεν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κλάεσον!
16:18
61' Κίτρινη κάρτα στον Κλάεσον.
16:20
64' Φωνάζουν για πέναλτι στη Σoυηδία και ο διαιτητής θα δει το VAR
16:24
65' Γκοοοολ! 1-0 η Σουηδία, μετά τον καταλογισμό του πέναλτι πάνω στον Κλάεσον και την εύστοχη εκτέλεση από τον Γκράνκβιστ
16:27
16:27
Η φάση της ανατροπής
16:28
66' Αλλαγή για την Νότια Κορέα. Μέσα ο Γιουνγκ, έξω ο Κιμ.
16:28
69' Σουτ του Φόρσμπεργκ εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει.
16:29
71' Ο Χίλιεμαρκ παίρνει τη θέση του Έκνταλ.
16:30
73' Κλείνει τις αλλαγές της η Νότια Κορέα. Μέσα ο Λι, έξω ο Κου.
16:32
74' Στο έδαφος ο Μπεργκ, λαμβάνει τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου και σηκώνεται.
16:34
77' Έξω ο Τοϊβόνεν μέσα ο Τέλιν, στη δεύτερη αλλαγή της Σουηδίας.
16:39
81' Αλλαγή για τη Σουηδία. Ο Σβένσον στη θέση του Λάρσον.
16:45
82' Κόρνερ για τη Νότια Κορέα, περνάει χωρίς όφελος...
16:48
90' Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
16:49
90'+1' Η Νότια Κορέα αγγίζει το 1-1 αλλά η κεφαλιά του Χουανγκ περνάει άουτ!
16:51
90'+4' Λήξη του ματς με τη Σουηδία να παίρνει το υπερπολύτιμο "τρίποντο" με 1-0.