Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ουρουγουάη και τη Σαουδική Αραβία για τη 2η αγωνιστική της Α' ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ουρουγουάη και τη Σαουδική Αραβία
Ουρουγουάη: Μουσλέρα – Βαρέλα, Χιμένες, Γοδίν, Κάσερες – Σάντσες, Βεσίνο, Μπεντανκούρ, Ροντρίγκες – Σουάρες, Καβάνι
Σαουδική Αραβία: Αλοβάις – Αλμπουράικ, Οσάμα, Αλί, Γιασέρ – Οταΐφ, Σαλμάν, Ταϊσέρ – Χατάν, Σαλέμ, Φαχάντ
Η νίκη της Ουρουγουάης στην πρεμιέρα επί της Αιγύπτου (1-0)
Και η βαριά ήττα της Σαουδικής Αραβίας με 5-0 από τη Ρωσία:
Διαιτητής είναι ο Κλεμέν Τουρπάν από τη Γαλλία
Ακούστηκαν οι εθνικοί ύμνοι των δύο ομάδων
Η σημερινή είναι η 100ή εμφάνιση του Λουίς Σουάρες με τη φανέλα της εθνικής Ουρουγουάης
1' Έναρξη του ματς
Πέρασαν πέντε λεπτά στην αναμέτρηση. Το 0-0 παραμένει και το μοναδικό αξιοσημείωτο του παιχνιδιού είναι ένα σουτ του Σουάρες που κόντραρε στα σώματα
8' Φάουλ για τη Σαουδική Αραβία από καλή θέση
8' Κόρνερ για τους Σαουδάραβες
8' Τελειώνει την επιθετική προσπάθεια ο Μουσλέρα
13΄Σέντρα του Κάσερες από τα αριστερά, με τη μία το σουτ του Καβάνι, η μπάλα άουτ
18' Δεν φαίνεται η Ουρουγουάη να έχει μπει με τη σωστή νοοτροπία στο παιχνίδι
23' ΓΚΟΛ Ο ΣΟΥΑΡΕΣ, 1-0 Η ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ! O Σάντσες εκτέλεσε το κόρνερ, ο τερματοφύλακας της Σαουδικής Αραβίας έκανε τραγική έξοδο και ο Σουάρες βρήκε την μπάλα στο... πιάτο, κάνοντας με ένα απλό πλασέ το 1-0
26' Σουτ του Χατάν, απέκρουσε ο Μουσλέτα σε κόρνερ
29' Νέα προσπάθεια του Χατάν, η μπάλα άουτ. Τον έχασε η άμυνα της Ουρουγουάης μέσα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής
35' Δεν αλλάζει κάτι στο ματς, με το 1-0 να παραμένει υπέρ των Ουρουγουανών.
Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε το 52ο γκολ του με τη φανέλα της εθνικής Ουρουγουάης και γίνεται ο πρώτος παίκτης της χώρας που σκοράρει σε τρεις διοργανώσεις Παγκοσμίων Κυπέλλων
44' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Εκτός ο Ταϊσέρ, μέσα ο Χουσεΐν. Αναγκαστική αλλαγή
Λήξη α' ημιχρόνου. Ο Λουίς Σουάρες γράφει την ιστορία του α' ημιχρόνου, καθώς με το δικό του γκολ, η Ουρουγουάη προηγείται 1-0 της Σαουδικής Αραβίας
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
49' Παρά το προβάδισμά της, η Ουρουγουάη προτιμάει να έχει παθητικό ρόλο στο ματς
51' Εκτέλεση φάουλ του Λουίς Σουάρες, απέκρουσε ο γκολκίπερ των Σαουδαράβων.
59' Διπλή αλλαγή για την Ουρουγουάη. Εκτός οι Κρίστιαν Ροντρίγκες και Βεσίνο, μέσα οι Λαξάλ και Τορέιρα
62' Κεφαλιά του Κάρλος Σάντσες από σέντρα του Καβάνι. Η μπάλα άουτ
68' Φάουλ για την Ουρουγουάη από καλή θέση
69' Περνά ανεκμετάλλευτο και το φτωχό και ταυτόχρονα εύθραυστο 1-0 παραμένει
75' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Εκτός ο Χατάν, μέσα ο Κανό
78' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Εκτός ο Φαχάντ, μέσα ο Αλ Σαλάουι
80' Σουτ του Τορέιρα, η μπάλα κόντραρε και στον Καβάνι και αυτή τελικά κατέληξε άουτ
82' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Εκτός ο Σάντσες, μέσα ο Νάντες
86' Ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Ο Καβάνι κέρδισε τις κόντρες, αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ στο τετ-α-τετ
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης. Η Ουρουγουάη μπορεί να έκανε μία τραγική εμφάνιση κόντρα στην αδύναμη Σαουδική Αραβία, αλλά επικράτησε 1-0 και έτσι περνά στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου