Σερβία-Βραζιλία 0-2

Παρακολουθήστε σε real time από το conrtrol room του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα της Σερβίας με τη Βραζιλία για τον 5ο όμιλο του Μουντιάλ.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Σερβίας με τη Βραζιλία για τον 5ο όμιλο του Μουντιάλ...
Λίγη ώρα αφότου η Γερμανία αποχαιρέτησε πρόωρα το Παγκόσμιο Κύπελλο, ένα άλλο φαβορί της διοργάνωσης καλείται να αποφύγει αντίστοιχες εκπλήξεις.
Καταφέρνοντας έστω και στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Κόστα Ρίκα να πάρει το υπερπολύτιμο τρίποντο, η Βραζιλία έχει την πολυτέλεια απόψε να προκρίνεται ακόμα και με ισοπαλία.
Αντίθετα, η "αυτοκτονία" των Σέρβων απέναντι στην Ελβετία (και η ανατροπή που υπέστησαν) τους αναγκάζει να ψάξουν απόψε τη νίκη αν θέλουν να προκριθούν (ή την ισοπαλία αν παράλληλα χάσει η Ελβετία από την Κόστα Ρίκα και υπερκαλυφθεί η διαφορά τερμάτων).
Η βαθμολογία του 5ου ομίλου: Βραζιλία 4 (3-1), Ελβετία 4 (3-2), Σερβία 3 (2-2), Κόστα Ρίκα 0 (0-3)
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν απόψε οι δυο ομάδες...
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τιτέ): Άλισον, Φάγκνερ, Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Παουλίνιο, Γουίλιαν, Κουτίνιο, Νεϊμάρ, Ζεσούς
ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρίσταϊτς): Στόικοβιτς, Ρουκάβινα, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Κολάροφ, Μάτιτς, Σεργκέι, Τάντιτς, Λιάγιτς, Κόστιτς, Μίτροβιτς
1': Έναρξη του αγώνα.
4': Ο Ζεσούς βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γκόικοβιτς και βλέπει το πλασέ του να αποκρούεται από τον Σέρβο γκολκίπερ, αλλά υποδεικνύεται (καθυστερημένα) οφσάιντ.
10': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τη Βραζιλία να επιδιώκει να πάρει από νωρίς τον έλεγχο.
10' - Αλλαγή για τη Βραζιλία
Ο Μαρσέλο ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο και κρίθηκε απαραίτητο να αντικατασταθεί. Στη θέση του μπαίνει ο Φελίπε Λουίς.
14': Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα βολέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα κι έφυγε κόρνερ.
20': Πολύ επιφυλακτικό παιχνίδι από τις δυο ομάδες μέχρι τώρα. Δεν υπάρχει σχεδόν καμία αξιοσημείωτη φάση.
25': Ευκαιρία για τη Βραζιλία!
Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Νεϊμάρ επωφελήθηκε και πλάσαρε -από πλάγια θέση στη μικρή περιοχή- τον Στόικοβιτς, αλλά εκείνος αντέδρασε σωστά και απέκρουσε δύσκολα στην απέναντι γωνία!
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ελβετία ανοίγει το σκορ επί της Κόστα Ρίκα με σκόρερ τον Τζεμαϊλί. Με τα υπάρχοντα δεδομένα, οι Ελβετοί είναι πρώτοι στον όμιλο και η Βραζιλία θέλει νίκη για να τους προσπεράσει.
32' - Κίτρινη κάρτα για τη Σερβία
Τη βλέπει ο Λιάγιτς για ένα δυνατό τάκλιν στον Νεϊμάρ.
36' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!
Ο Κουτίνιο κάνει μια εξαιρετική μπαλιά για τον Παουλίνιο, που φεύγει στην πλάτη της άμυνας, κι εκείνος με ωραίο "τσίμπημα" της μπάλας προλαβαίνει την έξοδο του Στόικοβιτς και ανοίγει το σκορ για τη "σελεσάο"!
42': Προσπαθεί ν' αντιδράσει η Σερβία μετά το γκολ, αλλά δεν καταφέρνει τίποτα παραπάνω από το να κερδίσει κάποια κόρνερ.
45': Ο Νεϊμάρ δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ -έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Στόικοβιτς.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
49' - Κίτρινη κάρτα για τη Σερβία
Τη βλέπει ο Μάτιτς για ένα δυνατό τάκλιν στον Ζεσούς.
55': Προσπαθεί να απειλήσει η Σερβία, αλλά δυσκολεύεται χαρακτηριστικά να βρει διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα της Βραζιλίας.
57': Ευκαιρία για τη Βραζιλία!
Σε υποδειγματική αντεπίθεση της "σελεσάο" ο Κουτίνιο έβγαλε μόνο τον Νεϊμάρ, αλλά εκείνος καθυστέρησε να πλασάρει και όταν το έκανε, η μπάλα αποκρούστηκε από τον Στόικοβιτς σε κόρνερ!
61': Μεγάλη ευκαιρία για τη Σερβία!
Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά ο Άλισον έκανε ασταθή απόκρουση, ωστόσο η απευθείας κεφαλιά που έκανε ο Μίτροβιτς αποκρούστηκε σωτήρια προ της γραμμής από τον Τιάγκο Σίλβα!
65': Καλή φάση για τη Σερβία!
Σε καλή σέντρα που έγινε από δεξιά ο Μίτροβιτς νίκησε τους πάντες στον αέρα, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Άλισον.
66' - Αλλαγή για τη Βραζιλία
Στη θέση του Παουλίνιο μπαίνει ο Φερναντίνιο.
68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ από αριστερά, ο Τιάγκο Σίλβα πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
75' - Αλλαγή για τη Σερβία
Ο Ζίφκοβιτς στη θέση του Λιάγιτς.
80' - Αλλαγή για τη Βραζιλία
Ο Αουγκούστο αντικαθιστά τον Κουτίνιο.
83' - Αλλαγή για τη Σερβία
Στη θέση του Κόστιτς μπαίνει ο Ράντονιτς.
85': Διαδικαστικά μοιάζουν τα τελευταία λεπτά, με τη Σερβία να δείχνει ότι έχει παρατήσει τα όπλα.
89' - Αλλαγή για τη Σερβία
Ο Γιόβιτς αντικαθιστά τον Μίτροβιτς.
90'+3': Ο Νεϊμάρ μπαίνει μόνος στην περιοχή και επιχειρεί να ξεπεράσει τον Στόικοβιτς, αλλά εκείνος πέφτει στα πόδια του και αποκρούει.
90'+4': Λήξη του αγώνα.