Σενεγάλη-Κολομβία

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Σενεγάλη-Κολομβία, για την τρίτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μέσω του sport-fm.gr
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Σενεγάλη-Κολοβία, για την τρίτη αγωνιστική του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Πρόκειται για ματς με μεγάλο ενδιαφέρον. Αφενός, η ομάδα του Αλιού Σισέ βολεύεται και με ισοπαλία, ενώ στην αντίπερα όχθη αυτή του Πέκερμαν, θα πρέπει να πάρει τη νίκη για να είναι σίγουρη για τους "16". Διαφορετικά, θα ελπίζει σε ήττα της Ιαπωνίας, ώστε να την αφήσει εκτός λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, αν φέρει η ίδια ισοπαλία. Σε περίπτωση ήττας, οι Λατίνοι είναι σίγουρα εκτός.
Πάμε να θυμηθούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...
Σενεγάλη (Αλιού Σισέ/ 4-4-2): Εντιαγέ - Σαμπάλι, Κουλιμπαλί, Σανέ, Γκασάμα - Γκάνα, Κουγιατέ, Ισμαίλα, Μανέ - Μπαλντέ, Νιάνγκ
Κολομβία (Πέκερμαν/4-2-3-1): Οσπίνα - Μοχίκα, Μίνα, Ντάβινσον Σάντσες, Αρίας - Κ. Σάντσες, Ουρίμπε- Χάμες, Κουαδράδο, Κιντέρο - Φαλκάο
Ο Μίλοραντ Μάζιτς από τη Σερβία είναι ο διαιτητής της αναμέτρησης
Υπενθυμίζεται ότι η Σενεγάλη επικράτησε 2-1 της Πολωνίας στην πρώτη αγωνιστική και ήρθε 2-2 με την Ιαπωνία στη δεύτερη
Η Κολομβία ηττήθηκε 2-1 από την Ιαπωνία στην πρώτη αγωνιστική, παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα από το «καλημέρα» και επικράτησε 3-0 της Πολωνίας πριν λίγα 24ωρα.
Στον αγωνιστικό χώρος οι δύο ομάδες, ξεκινάει εντός ολίγου το ματς
Γίνεται η ανάκρουση των ύμνων των δύο χωρών
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς

Έναρξη στο ματς!

1' Πολύ κακό σουτ του Ισμαίλα λίγο έξω από την περιοχή. Η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
Γεμάτη η Samara Arena
Η Κολομβία έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή με αξιώσεις. Σε θέση άμυνας η Σενεγάλη, που υπενθυμίζεται ότι περνάει και με ισοπαλία. Χωρίς καλή φάση το ματς έως τώρα
Κερδισμένο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή για τη Σενεγάλη
Μάζεψε χωρίς πίεση ο Οσπίνα
11' Φάουλ σε καλή θέση για την Κολομβία
12' Το εκτέλεσε ο Κιντέρο με το αριστερό και ο Εντιαγέ, έπεσε χαμηλά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Δύσκολη επέμβαση, καθώς έκασε ακριβώς μπροστά του η μπάλα
16' Πέναλτι για τη Σενεγάλη! Η άμυνα της Κολομβίας έχασε τον Μανέ και ο Ντάβινσον Σάντσες έκανε το μαρκάρισμα
Θα γίνει χρήση VAR! Δεν φαίνεται να είναι πέναλτι
Δεν υπάρχει πέναλτι, λέει ο Μάζιτς. Πολύ σωστή η απόφαση, ήταν εξαιρετικό το τάκλιν του αμυντικού της Τότεναμ
23' Σέντρα-σουτ του Σαμπάλι για τη Σενεγάλη, η μπάλα πέρασε κατευθείαν εκτός
Κερδισμένο φάουλ για την Κολομβία, σε καλή θέση για γέμισμα στο 24ο λεπτό. Ρίχνουν "ξύλο" οι παίκτες της Σενεγάλης
25' Κεφαλιά του Φαλκάο από το φάουλ του Κιντέρο, η μπάλα πέρασε εκτός, αλλά ο φορ της Κολομβίας ήταν και σε θέση οφσάιντ
27' Καλή στιγμή για τη Σενεγάλη. Ο Μανέ άδειασε τον Μίνα και μπήκε στην περιοχή, δεν μπόρεσε να απειλήσει, αλλά το έκανε λίγο μετά ο Μπαλντέ με φαλτσαριστό-αδύναμο σουτ.
28' Απειλεί και πάλι η Σενεγάλη. Κίνηση του Σαρ από τα δεξιά και συρτό σουτ που μπλόκαρε ο Οσπίνα
Έχει θέμα με την ταχύτητα του Μανέ η άμυνα της Κολομβίας
31' Αλλαγή για την Κολομβία! Ο Χάμες εκτός, μέσα ο Μουριέλ. Προφανώς έχει να κάνει με τον μυϊκό τραυματισμό που αντιμετωπίζει εδώ και ημέρες
37' Εκτέλεση φάουλ του Σανέ, δεν ανησυχεί ο Οσπίνα, αφού η μπάλα έφυγε ψηλά
Πιο ακίνδυνη η Κολομβία και πιο άτολμη μετά την αντικατάσταση του Χάμες
45' Κίτρινη για την Κολομβία, την είδε ο Μοχίκα
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

Ημίχρονο στη Samara Arena. Σενεγάλη-Κολομβία 0-0

Το παιχνίδι είναι πιο κοντά στα μέτρα της Σενεγάλης που βολεύεται και με ισοπαλία για την υπόθεση πρόκριση. Λιγοστές οι καλές φάσεις στο πρώτο μέρος. Ένα φάουλ του Κιντέρο (12’) είχε η Κολομβία, δύο κολλητές φάσεις στα μέσα του πρώτου μέρους για τους Αφρικανούς. Η ομάδα του Πέκερμαν παίζει δίχως τον Χάμες από το 31’, λόγω αναγκαστικής αλλαγής όπως φαίνεται
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Έναρξη δεύτερου μέρους

51' Κίτρινη για τη Σενεγάλη, την είδε ο Νιάνγκ, ο οποίος θα χάσει το επόμενο ματς της ομάδας του
Πιέζει η Κολομβία στα τελευταία λεπτά, έχει καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι της, αλλά δεν μπορεί να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή
56' Καλή, αλλά... ημιτελής φάση για τη Σενεγάλη. Ο Σαρ πλαγιοκόπησε από τα δεξιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει κάποιον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή
Γκολ στο άλλο ματς του ομίλου! Η Πολωνία προηγείται 1-0 της Ιαπωνίας και με αυτά τα δεδομένα την αφήνει εκτός συνέχειας
62' Κερδισμένο φάουλ για τη Σενεγάλη, λίγο κάτω από το ημικύλιο της μεγάλης περιοχής
Γλίστρησε ο Μανέ και έκανε κάκιστη εκτέλεση φάουλ
Το γκολ που στέλνει με αυτά τα δεδομένα τις δύο ομάδες στην επόμενη φάση
66' Κεφαλιά του Μίνα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κιντέρο (που προήλθε μετά από δικό του σουτ), η μπάλα εκτός.
67' Καλή στιγμή για την Κολομβία. Ο Εντιαγέ βγήκε και μάζεψε λίγο πριν γίνει πολύ επικίνδυνος ο Μουριέλ από τα αριστερά.
Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Σαμπάλι από πλευράς Σενεγάλης
74' Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Βαγκ αντί Σαμπάλι

74' Γκολ η Κολομβία, 0-1!

Κεφαλιά Μίνα από κόρνερ του Κιντέρο, κακή εκτίμηση της φάσης από Ενταγιέ, με αποτέλεσμα να του πάρει... μέσα η μπάλα τα χέρια
77' Πολύ καλή στιγμή για τη Σενεγάλη. Σουτ του Νιάνγκ από πλάγια θέση και διώχνει ο Οσπίνα σε κόρνερ
Με αυτά τα δεδομένα, περνάνε Κολομβία και Ιαπωνία. Υπάρχει απόλυτη ισορροπία στα πρώτα κριτήρια ανάμεσα στους Ασιάτες και τους Αφρικανούς, που, ωστόσο, έχουν δύο περισσότερες κάρτες αυτήν τη στιγμή.
78' Κεφαλιά του Μίνα προς τα πίσω, έπεσε και μπλόκαρε ο Οσπίνα. Από το ριπλέι φάνηκε ότι έχει βρει και στο χέρι του αμυντικού της Κολομβίας
Έχει ανάψει για τα καλά το παιχνίδι
80' Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Κονάτε αντί Μπαλντέ
83' Λέρμα στη θέση του Ουρίμπε για την Κολομβία
86' Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Σακό αντί Νιάνγκ
89' Αλλαγή για την Κολομβία. Μπόρχα αντί του Φαλκάο

Τέλος στο ματς. Σενεγάλη-Κολομβία 0-1