Γαλλία (4-2-3-1): Γιορίς – Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ – Πογκμπά, Καντέ - Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ματουιντί - Ζιρού
Βέλγιο (3-4-3): Κουρτουά – Βερτόγχεν, Κομπανί, Αλντερβέιρελντ - Ντεμπελέ, Φελαϊνί, Βίτσελ, Τσαντλί – Ντε Μπρούιν, Αζάρ, Λουκάκου
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αντρές Κούνια
Η Γαλλία πέρασε ως 1η από τον όμιλο με Αυστραλία, Περού και Δανία και στη συνέχεια απέκλεισε Αργεντινή και Ουρουγουάη
Το Βέλγιο πέρασε ως 1ο από τον όμιλο με Αγγλία, Παναμά και Τυνησία, ενώ στα νοκ-άουτ απέκλεισε Ιαπωνία και Βραζιλία
Σε περίπου 10 λεπτά η σέντρα της αναμέτρησης
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Θερμή χειραψία του Τιερί Ανρί (βοηθού του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ) με όλο τον πάγκο της εθνικής Γαλλίας
Ολοκληρώθηκε και η διαδικασία των εθνικών ύμνων
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Σέντρα για τη Γαλλία
5' Συμπληρωμένα πέντε λεπτά. Τίποτα το αξιόλογο μέχρι τώρα
6' Γύρισμα του Αζάρ από αριστερά, καίρια παρέμβαση του Ουμτιτί
10' Μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες για το ποιος θα κυριαρχήσει στο κέντρο του γηπέδου
12' Έχει κερδίσει μέτρα το Βέλγιο και έχει τη Γαλλία να αμύνεται πίσω από τη μεσαία γραμμή
13' Προσπάθησε ο Εμπαπέ να μπει «σφήνα» στην καρδιά της άμυνας του Βελγίου, βγήκε γρήγορα ο Κουρτουά και μπλόκαρε
16' Ο Ντε Μπρούιν με ωραία επαφή βρίσκει τον Αζάρ, αλλά πλασέ του τελευταίου είναι άστοχο και η μπάλα περνά άουτ
18' Δυνατό σουτ του Ματουιντί, η μπάλα στα χέρια του Γιορίς που ήταν προετοιμασμένος
19' Σουτ του Αζάρ, βάζει το κεφάλι του ο Βαράν και απομακρύνει σε κόρνερ
22' Εκπληκτική επέμβαση του Γιορίς! Σουτ του Αλντερβάιρελντ ενώ είχε γυρισμένη την πλάτη στην εστία και υποχρεώνει τον Γιορίς σε τρομερή επέμβαση
24' Στο 58% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Βελγίου
28' Ο Ντε Μπρούιν γύρισε την μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής της Γαλλίας, αλλά απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Ουμτιτί
31' Γυριστή κεφαλιά του Ζιρού από σέντρα του Παβάρ, η μπάλα κατέληξε άουτ
34' Γύρισμα του Εμπαπέ στον Ζιρού, πολύ κακό τελείωμα του τελευταίου στέλνει την μπάλα άουτ
37' Πρόβλημα με τον Ζιρού
Μπλέχτηκαν τα πόδια του με αυτά του Ντεμπελέ και πονάει στη γάμπα
Είναι εκτός αγωνιστικού χώρου, μάλλον θα συνεχίσει κανονικά
39' ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ! Ο Εμπαπέ βλέπει την κίνηση του Παβάρ μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ ο τελευταίος, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε με το δεξί του πόδι.
Λήξη του α' ημιχρόνου
Γαλλία και Βέλγιο στο 0-0
Αρκετά μοιρασμένο το ματς, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το Βέλγιο είχε την εδαφική υπεροχή, ήταν πιο επικίνδυνο μπροστά από την αντίπαλη εστία, ωστόσο η Γαλλία είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία με το πλασέ του Παβάρ.
46' Έναρξη β' ημιχρόνου χωρίς αλλαγές
48' Κεφαλιά του Λουκάκου, άουτ η μπάλα
51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΟΥΜΤΙΤΙ! Εκτέλεση κόρνερ του Γκριζμάν, κεφαλιά του Ουμτιτί (τον έχασε ο Αλντερβάιρελντ) στο πρώτο δοκάρι και 1-0 για τους «τρικολόρ».
57' ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΕΜΠΑΠΕ! Με εκπληκτικό τακουνάκι άφησε... άγαλμα όλη την άμυνα του Βελγίου βγάζοντας τετ-α-τετ τον Ζιρού, μεγάλο τάκλιν του Ντεμπελέ που απομάκρυνε
60' Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Ντεμπελέ, μέσα ο Μέρτενς
Το γκολ του Ουμτιτί:
63' Κίτρινη κάρτα στον Αζάρ
65' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Σέντρα του Μέρτενς από δεξιά, κεφαλιά του Φελαϊνί, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Γιορίς
Απλά ΕΜΠΑΠΕ!
71' Κίτρινη κάρτα στον Αλντερβάιρελντ
76' Κακό σουτ του Ντε Μπρούιν, άουτ η μπάλα
79' Στο 61% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Βελγίου
80' Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Φελαϊνί, μέσα ο Καράσκο
81' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Μακρινό σουτ του Βίτσελ και ο Γιορίς με εκπληκτική αντίδραση λέει «όχι»
Αλάνθαστος ο Γάλλος γκολκίπερ
85' Αλλαγή για τη Γαλλία. Εκτός ο Ζιρού, μέσα ο Ενζονζί
86' Αλλαγή για τη Γαλλία. Εκτός ο Ματουιντί, μέσα ο Τολισό
87' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ
88' Κίνδυνος στη γαλλική άμυνα από στατική φάση, απομάκρυναν τελικά οι αμυνόμενοι
Έξι λεπτά καθυστερήσεων
90'+1' Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Τσαντλί, μέσα ο Μπατσουαγί
90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Εμπαπέ
93' Πλασέ του Γκριζμάν από πάσα του Πογκμπά, μπλόκαρε σωτήρια ο Κουρτουά
94' Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνγκεν
96' Ευκαιρία για τη Γαλλία με τον Τολισό να νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Κουρτουά
Λήξη της αναμέτρησης
Η Γαλλία είναι για τρίτη φορά στα χρονικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στον τελικό και για πρώτη φορά χωρίς να υπάρχει Ζινεντίν Ζιντάν στο ρόστερ της!