Ολυμπιακός - Τεσέντερλο 3-0

Παρακολουθήστε σε real time τη φιλική αναμέτρηση (πρώτη επί βελγικού εδάφους για φέτος) του Ολυμπιακού κόντρα στη Τεσέντερλο, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Τεσεντερλο.
Η ενδεκάδα που διάλεξε ο Πέδρο Μαρτίνς είναι οι: Χουτεσιώτης, Μασούρας, Ένγκελς, Ευαγγέλου, Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Μάριν, Πάρντο, Φετφατζίδης, Τζούρτζεβιτς.
Αυτή είναι η 1η αναμέτρηση για τον δεύτερο γύρο της προετοιμασίας των "ερυθρολεύκων". Αύριο ενσωματώνονται στην αποστολή και οι δύο Ιρανοί.
1' Σέντρα αγώνα
5' Ωραίος συνδυασμός Μάριν-Πάρντο, ο Κολομβιανός έκανε τη σέντρα πέρασε η μπάλα
10' Πρώτη μεγάλη φάση με τον Μάριν να σουτάρει και την μπάλα να χτυπά και στα δύο δοκάρια!
11' Προσπαθεί να κλέψει μπάλα ψηλά ο Ολυμπιακός.
12' Κόρνερ για την Τεσέντερλο
Ο Μαρτίνς έχει ήδη σηκώσει, Ποντένσε, Μάνο και Ανδρούτσο
15' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
18' Γύρισε ο Γιούνεν, έδιωξε ο Μασούρας σε κόρνερ.
19' Σουτ του Τζούρτζεβιτς, κόντρα και κόρνερ.
22' Καλή παρουσία από τον Μασούρα
22' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΡΝΤΟ
Ο Καμαρά σούταρε, ο πορτιέρε απέκρουσε, ο Τζούρτζεβιτς έκανε σουτ στο δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στον Πάρντο που με δεξί σουτ έκανε το 1-0
25' Nέο σουτ του Καμαρά, η μπάλα άουτ.
27' Νέα επέμβαση του Μπρούκμανς σε κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς από σέντρα του Μάριν.
32' Τάιμ-άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες
33': Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ποντένσε, Μάνος και Ανδρούτσος, πέρασαν στις θέσεις των Πάρντο, Τζούρτζεβιτς και Ευαγγέλου
35' Πρώτο σουτ του Ποντένσε στο ματς. Το έπιασε καλά ο Πορτογάλος, λίγο άουτ η μπάλα.
38' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με Μάνο!
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους ερυθρολεύκους, γυριστό του Μάνου από μακριά, διώχνει με δυσκολία ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
Από τα δεξιά κινείται ο Ποντένσε.
Δεξί μπακ αγωνίζεται τώρα ο Ανδρούτσος, αριστερό ο Μασούρας.
Αναμενόμενα μονόλογος του Ολυμπιακού το παιχνίδι ως τώρα.
41' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Άνοιγμα στα δεξιά για τον Ανδρούτσο, γέμισμα αυτού στην περιοχή, ο Μάνος πιάνει ωραία κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ.
Πολλούς βραχύσωμους τώρα στο χορτάρι ο Ολυμπιακός. Και Μάριν και Ποντένσε και Φέτφα.
46' Δυνατό διαγώνιο σουτ του Ποντένσε από τα δεξιά, πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει ο πορτιέρε της Τεσεντέρλο.
Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 χάρη στο γκολ του Πάρντο. Θα μπορούσε φυσικά να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έχει κάνει μεγάλες επεμβάσεις. Δεν έχει απειληθεί η άμυνα των ερυθρολεύκων, πέρα από 1-2 στιγμές...
Θετικοί ως τώρα οι Μάριν, Μασούρας, Πάρντο, Καμαρά. Δεν... βγήκε πολύ το ματς σε Τζούρτζεβιτς-Φετφατζίδη, καλά ανεβάσματα από Ανδρούτσο που μπήκε σαν αλλαγή και σε ρόλο δεξιού μπακ, μέσα στις φάσεις ο Μάνος, καλά τελειώματα, αλλά είχε... superman απέναντί του.
Έναρξη του δεύτερου μέρους
47' Ωραίο γέμισμα του Φετφατζίδη από τα δεξιά, ο Μάνος μπαίνει στη φάση και πιάνει κεφαλιά, αλλά δεν βρίσκει στόχο.
48' Ωραία φάση για τον Ολυμπιακό
Φετφατζίδης-Μάνος αλλάζουν ωραία τη μπάλα από τα δεξιά, αυτή φτάνει στον Μάριν που γύρισε κάθετα για τον "Φέτφα", ο οποίος κράτησε τη μπάλα ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, αλλά το τελείωμα ήταν αδύναμο.
Με τους 11 που τελείωσε το πρώτο μέρος, συνεχίζει και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός.
Παίρνει περισσότερες μπάλες ως τώρα ο Φετφατζίδης σε σχέση με το πρώτο μέρος. Είναι αλήθεια, βέβαια, πως στο πρώτο 45λεπτο έκανε αρκετά εύκολα λάθη είτε σε μεταβιβάσεις, είτε και σε κοντρόλ.
54' Δύο συνεχόμενα κόρνερ από πλευράς Ολυμπιακού, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0!
Υπέροχο γκολ από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.
Παίζουν πολύ ωραία το 1-2 οι Ποντένσε-Φετφατζίδης, ο τελευταίος τσιμπάει τη μπάλα και μπαίνει από τα δεξιά και παρά το ότι βρίσκεται σε αρκετά πλάγια θέση, πιάνει δυνατό σουτ, εκτελώντας τον τερματοφύλακα για το 2-0.
Κυρίως από τα δεξιά γίνονται οι επιθέσεις του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος.
60' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό
Ο Ποντένσε άνοιξε ωραία για τα δεξιά στον Φετφατζίδη, αυτός πέρασε στο ένας με έναν τον αντίπαλό του, έκανε σέντρα-σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
Μαζεμένες αλλαγές τώρα από τον Ολυμπιακό...
Στο χορτάρι τώρα για τον Ολυμπιακό: Χουτεσιώτης – Βούκοβιτς, Μιράντα, Σισέ – Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Τσιμίκας, Ομάρ –Λάζαρος, Βρουσάι, Γκερέρο
64' Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κόρνερ από τα δεξιά για την ελληνική ομάδα, η μπάλα δεν απομακρύνεται, με τον Βούκοβιτς να πιάνει από κοντά το σουτ, αλλά να καταλήγει κόρνερ. Εκτελέστηκε κι αυτό, με τον Σέρβο να κάνει προβολή από κοντά και να σημαδεύει άουτ
66' Ωραία ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό και καλή ευκαιρία!
Ο Λάζαρος πήρε τη μπάλα στον άξονα, είδε την κίνηση του Ομάρ στην πλάτη της άμυνας, του έδωσε κάθετα τη μπάλα, αυτός γύρισε παράλληλα, με τον Βρουσάι να σουτάρει στην κίνηση, αλλά να σημαδεύει λίγο άουτ.
Ωραίο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνδυασμοί ως τώρα.
70' Πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Λάζαρος-Φορτούνης συνεργάζονται από τα αριστερά, με τον δεύτερο να γυρίζει παράλληλα με το εξωτερικό, ωστόσο ο Γκερέρο με κοντινή προβολή σημάδεψε άουτ!
71' Σκαφίδας αντί Χουτεσιώτη για τον Ολυμπιακό.
Παραλίγο γκολάρα από τον Γκερέρο!
Ο Μιράντα προωθήθηκε, έβγαλε "σκαφτή" μπαλιά για τον Γκερέρο, ο οποίος επιχείρησε το ανάποδο ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα έφυγε για λίγο άουτ.
73' Νέα μεγάλη φάση από τον Ολυμπιακό Φορτούνης και Γκερέρο κάνουν γιο-γιο την αντίπαλη άμυνα, ο τερματοφύλακας ήταν εκτός θέσης, ωστόσο τελευταία στιγμή ένας αμυνόμενος σώζει από βέβαιη παραβίαση στο σουτ του Φορτούνη.
75' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!
Ο Βρουσάι πατάει υπέροχα τη μπάλα για τον Φορτούνη, αυτός σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και σταματά στο δοκάρι.
Εξαιρετικός ο Φορτούνης, βρίσκεται ώρες-ώρες με κλειστά μάτια με τον Λάζαρο. Σταθερά φουλ θετικός και ο Γκερέρο που βρίσκεται μέσα στις φάσεις. Στο μισό της Τεσεντέρλο παίζεται μόνιμα το ματς. Βλέπουμε ωραίες συνεργασίες και όμορφο ποδόσφαιρο από τους ερυθρολεύκους.
77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0!
Ωραίο κάθετο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό με τη μπάλα να φτάνει στον Γκερέρο, ο οποίος άνοιξε το διασκελισμό του, πέρασε τον αντίπαλό του και πλάσαρε εύστοχα στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
83' Βολίδα του Σισέ από μακριά, δύσκολη επέμβαση του τερματοφύλακα!
86' Κρύβουν τη μπάλα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς σε μια ακόμα οργανωμένη επίθεση, αλλά δεν μπορούν να βρουν το... σουτ!
90' Κεφαλιά του Φορτούνη από γέμισμα του Ομάρ, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα η μπάλα
Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 χάρη στα γκολ των Πάρντο, Φετφατζίδη, Γκερέρο. Ωραίο, "στρωτό" ποδόσφαιρο από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με συνεργασίες, καλή κυκλοφορία και πολλές φάσεις. Νέο φιλικό για τους ερυθρολεύκους την Κυριακή κόντρα στην (πιο δυνατή) Έουπεν.