Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Ντε Γκράαφσαπ.

15:21
Καλησπέρα σας!
15:21
Το τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους δίνει σήμερα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αντιμετωπίζει στις 15:30 (Novasports 1, ΣΠΟΡ FM 94,6 και sport-fm.gr) την Ντε Γκράαφσαπ, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει των αγώνων με τη Βασιλεία για τον 2ο προκριματικό του Champions League.
15:22
Πάμε να δούμε τις αρχικές επιλογές του Ράζβαν Λουτσέσκου.
15:22
ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιερινία, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας, Μπίσεσβαρρ, Λημνιός, Πρίγιοβιτς
15:23
Για πρώτη φορά στην αρχική 11αδα θα βρίσκεται ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, ο οποίος θα ηγηθεί των επιθετικών προσπαθειών των Θεσσαλονικιών, έχοντας στην πλάτη του τον Δημήτρη Πέλκα.
15:23
15:24
Δεν αποκλείεται το συγκεκριμένο σχήμα να είναι στο μυαλό του Ρουμάνου, ενόψει του ματς κόντρα στους Ελβετούς. Βέβαια θέση στην 11αδα διεκδικεί με αξιώσεις και ο Ομάρ Ελ Καντουρί.
15:28
Είναι το δεύτερο φιλικό του ΠΑΟΚ μέσα σε ένα μόλις 24ωρο, μετά το χθεσινό κόντρα στην Άντβερπ, όπου ο Λουτσέσκου έδωσε χρόνο στους παίκτες που θεωρούνται... ρεζέρβες
15:29
Θυμηθείτε εδώ τι συνέβη στο παιχνίδι, με τους θεσσαλονικείς να γνωρίζουν την ήττα με 3-1
15:30
Δεν αναμένεται να αγωνιστεί ο Ελ Καντουρί, ο οποίος ακολούθησε και σήμερα ατομικό πρόγραμμα λόγω ενοχλήσεων.
15:35
Λίγες στιγμές έμειναν πριν την σέντρα.
15:35
Ας δούμε για ακόμα μία φορά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
15:35
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.
15:36
Ντε Γκράαφσαπ (Χενκ Ντε Γιονκ): Ντε Μαντί, Φαν Ντε Πάβερτ, Λ. Νιούπορτ, Τόμασεν, Μιέχεμ, Αμπένα, Βετ, Σεράνς, Νιούπορτ,
15:36
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
15:41
5' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!
15:41
Ο Βιεϊρίνια έκανε το σουτ από μακριά, με τον Ντε Μαντί να ακουμπά τη μπάλα και να στέλνει πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία σε κόρνερ
15:45
Μοιρασμένη η κατοχή στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει τη σημαντικότερη στιγμή του παιχνιδιού με το δοκάρι του Βιεϊρίνια
15:51
Φτάσαμε στο 15' με το ρυθμό του παιχνιδιού να έχει πέσει.
15:51
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να γίνει απειλητικός, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει μέχρι τώρα
15:53
17' Άνοιγμα του Πέλκα στο Λημνιό, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή ωστόσο δεν μπορεί να κάνει το γύρισμα, με τον Νιούπορτ να κάνει την προβολή τελευταία στιγμή
15:55
19' Ωραία επιθετική ανάπτυξη για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάτος να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, τους Ολλανδούς να απομακρύνουν και τον Πρίγιοβιτς να κάνει το πλασέ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα άουτ
15:57
21' Κατεβάζει την μπάλα ο Βαρέλα φτάνοντας ως τα όρια της περιοχής. Δοκιμάζει το σουτ με τον Ντε Μαντί να μπλοκάρει εύκολα.
15:57
Έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο
16:00
23' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια εκτελεί το φάουλ, ο Ντε Μαντί κάνει ασταθή επέμβαση με τον Πρίγιοβιτς να μην μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
16:01
Μίνι διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες, με τη θερμοκρασία να βρίσκεται στους 32 βαθμούς
16:06
30' Απειλεί από πολύ μακριά ο Βαρέλα, ωστόσο η μπάλα καταλήγει λίγο πάνω από την ολλανδική εστία.
16:08
33' ΓΚΟΛ για την Ντε Γκράαφσαπ!
16:09
Σκόρερ ο Τόμασεντ ο οποίος βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον Πασχαλάκη, έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα
16:10
Πολλά τα αμυντικά κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ για ακόμα ένα παιχνίδι
16:10
35' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
16:11
Ο Πέλκας εκτέλεσε τον κόρνερ με τον Μάτος να βρίσκεται ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.
16:15
39' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από ωραία συνεργασία ο Λημνιός έσπασε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Πέλκα να τελειώνει τη φάση με σουτ στην κίνηση και τον Ντε Μαντί να βρίσκεται σε ετοιμότητα
16:16
40' Χτύπημα για τον Βαρέλα που δείχνει να αντιμετωπίζει ενοχλήσεις
16:17
Ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο αισθάνεται ο αμυντικός από το πράσινο ακρωτήρι
16:18
Αποχωρεί κουτσαίνοντας με τον Μιχόγεβιτς να τον αντικαθιστά.
16:18
Πολύ κακή είδηση για τον ΠΑΟΚ, με τον Βαρέλα να είναι πλέον αμφίβολος για το ματς με την Βασιλεία.
16:19
44' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
16:20
Ο Πέλκας έκανε την κάθετη στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος αφού πέρασε τον Ντε Μαντί πλάσαρε στην άδεια εστία
16:23
Τελικά ο Βαρέλα έχει υποστεί μόνο ένα αιμάτωμα, κάτι που σημαίνει πως πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος για το ματς με τους Ελβετούς
16:24
Τέλος πρώτου μέρους!
16:25
Η Ντε Γκράαφσαπ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Τόμασεντ στο 33'. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση με τον Μάτος να φέρνει στα ίσια το ματς στο 35'. Μάλιστα οι θεσσαλονικείς κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς με τον Πρίγιοβιτς να αξιοποιεί ιδανικά την κάθετη του Πέλκα και να δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα με 2-1.
16:39
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος!
16:46
Τίποτα ιδιαίτερα στα πρώτα πέντε λεπτά, πέραν ενός χτυπήματος που δέχθηκε ο Λημνιός, ο οποίος συνέχισε να αγωνίζεται κανονικά
16:50
55' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ κλέβει την μπάλα μοιράζει την κατάλληλη στιγμή στον Πρίγιοβιτς που κάνει τον πλασέ με τον Ολλανδό πορτιέρε να έχει απάντηση
16:50
Ένταση στο ματς με τους παίκτες των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια και να δημιουργείται μεγάλη σύρραξη.
16:51
Ο Πέλκας ήταν εκείνος που ήρθε στα χέρια, αρχικά με ένα παίκτη της Ντε Γκράαφσαπ και την κατάσταση στη συνέχεια να βγαίνει εκτός ελέγχου.
16:52
Τελικά επικράτησαν οι ψυχραιμότεροι με την κατάσταση να εκτονώνεται.
16:52
Ο διαιτητής του ματς ζητά από τον Λουτσέσκου να κάνει αλλαγή τον Πέλκα, με τον Ουάρντα να περνά στη θέση του.
16:53
Ξεκινά και πάλι το ματς μετά την ολιγόλεπτη διακοπή
16:57
63΄ Γύρισμα του Μάτος από τα δεξιά, με τον Πρίγιοβιτς να μην μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
16:59
65΄ Απευθείας εκτέλεση του Μπίσεσβαρ με τον Ντε Μάντι να έχει απάντηση. Στη συνέχεια της φάσης ο Ουάρντα βρέθηκε ολομόναχος στην αριστερή γωνία της περιοχής, συνέκλινε, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν αυτό που έπρεπε με την μπάλα να καταλήγει άουτ
17:08
74' Σκοράρει ο Πρίγιοβιτς ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Ουάρντα, ωστόσο ο Σέρβος ήταν σε θέση οφσάιντ με το τέρμα να μην μετρά.
17:16
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ να εξακολουθεί να προηγείται με 2-1.
17:21
88' Πέναλτι για την Ντε Γκράαφσαπ!