Ολυμπιακός-Λουκέρνη

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Λουκέρνη, για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

20:24
Καλησπέρα σας από το Καραϊσκάκη! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Λουκέρνη, στην πρώτη "μάχη" των δύο ομάδων για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.
20:25
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
20:26
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-2-3-1): Γιαννιώτης -Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ομάρ- Καμαρά, Μπουχαλάκης- Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Ποντένσε - Γκερέρο
20:26
20:27
Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ/4-2-3-1): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε, Σουρπφ, Γκρέθερ, Σνέουλι, Σμιντ, Σβέγκλερ, Σίντλερ, Βόκα και Γκβίλια.
20:27
Μόλις βγήκε για προθέρμανση ο Ολυμπιακός, με τους παίκτες του να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο
20:29
20:29
Δεν έχει πολύ κόσμο αυτήν τη στιγμή στο Καραϊσκάκη
20:32
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Βρουσάι, Χατζισαφί, Τοροσίδης, Σισέ
20:32
Σε αυτόν των φιλοξενούμενων: Ζίμπουνγκ, Σουλτς, Ντεμχασάι, Βάργκας, Ούγκρινιτς, Φέκα, Ροντρίγκες
20:34
Ο Γάλλος, Φρανσουά Λετεξιέ, είναι ο διαιτητής της αναμέτρησης, με τους Σιρίλ Μουνιέ και Μεντί Ραμούνι να είναι βοηθοί του, ενώ τέταρτος ορίστηκε ο Τόμας Λέοναρ
20:47
Τέλος στο ζέσταμα, στα αποδυτήρια πλέον οι παίκτες των δύο ομάδων...
20:48
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη στις 20:30
20:49
Υπενθυμίζεται ότι, όπως προέκυψε από την πρόσφατη κλήρωση, αν οι Πειραιώτες προκριθούν στα play off του Europa League, θα αντιμετωπίσουν μια εκ των Μπασακσεχίρ και Μπέρνλι
20:50
Εδώ μπορείτε να δείτε το προφίλ της Λουκέρνης
20:54
20:55
Στο γήπεδο και ο ισχυρός άνδρας της ερυθρόλευκης ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης
20:57
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

21:01
1' Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό. Κίνηση του Ποντένσε από τα αριστερά, σουτ με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα έξω σε κόρνερ
21:04
4' Σουτ με τον Σουρφ (λίγο έξω από την περιοχή) για τη Λουκέρνη, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης
21:08
8' Τελική για τον Ολυμπιακό. Καλή συνεργασία του Ποντένσε με τον Φορτούνη, με το σουτ του πρώτου να βρίσκει σε πόδια και στη συνέχεια σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάλβι
21:09

10' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0!

Εκτέλεση κόρνερ για τους ερυθρόλευκους από τον Τσιμίκα από τα αριστερά και ο Χριστοδουλόπουλος (κερδίζοντας τη μάχη σώμα με σώμα) με κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας άνοιξε το σκορ
21:10
Επίσημο "ερυθρόλευκο" ντεμπούτο με γκολ για τον 31χρονο άσο και αποθέωση από τον κόσμο με "Είναι τρελός ο Λάζαρος"
21:14
21:16
16' Κίτρινη στον Καμαρά για σκληρό μαρκάρισμα λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου
21:17
Διαμαρτυρίες για χέρι και πέναλτι από τους φιλοξενούμενους, σε προσπάθεια του Βούκοβιτς να διώξει την μπάλα έπειτα από κεφαλιά. Φαίνεται να βρίσκει στον αγκώνα η μπάλα
21:19
20' Κίτρινη για τη Λουκέρνη, την είδε ο Σμιντ
21:20
Κουτσαίνει ο Φορτούνης μετά το μαρκάρισμα του αντιπάλου του
21:21
22' Κεφαλιά του Μιράντα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω
21:23
23' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Εξαιρετική κίνηση του Ποντένσε από τα αριστερά και σουτ, στο οποίο είχε απάντηση ο Σάλβι. Στη συνέχεια δοκίμασε το πόδι του ο Χριστοδουλόπουλος και κέρδισε κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε σε σώματα
21:31
31' Σουτ του Γκβίλια από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κι κόρνερ για τους φιλοξενούμενους
21:33

33' Γκολ ο Ολυμπιακός, 2-0!

Η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη μέσα στην περιοχή, αλλά στις αλλεπάλληλες προσπάθειες του για σουτ, του έβαλε κόντρα η αντίπαλη άμυνα και η μπάλα στρώθηκε στον Χριστοδουλόπουλο που εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα
21:35

36' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-0!

Καλή συνεργασία Καμαρά με Ποντένσε εκτός περιοχής, με τον Πορτογάλο να τροφοδοτεί τον Φορτούνη, που αρχικά προστάτεψε την μπάλα και στη συνέχεια έστρωσε στον Γκερέρο που... φύσηξε την μπάλα για το πρώτο του επίσημα τέρμα με τους Πειραιώτες
21:42
42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Τσιμίκας βρέθηκε σε θέση βολής από κάπως πλάγια θέση και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάλβι,
21:47

Ημίχρονο στο ματς. Ολυμπιακός Λουκέρνη 3-0

Δύο γκολ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (10', 33') στο επίσημο ντεμπούτο του στα ερυθρόλευκα, άνοιξε λογαριασμό και ο Μιγκέλ-Άνχελ Γκερέρο (36'), που επίσης έκανε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση. Σαφώς ανώτεροι οι Πειραιώτες, που απειλήθηκαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής
22:02
Όλα έτοιμα για την έναρξη του β' μέρους
22:02

Έναρξη δεύτερου μέρους

22:03
Ωραία ανάπτυξη, αλλά ημιτελής επίθεση από τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα, με Λάζαρο και Φορτούνη
22:03
Συνεργάζονται πολύ καλά οι δυο τους
22:06
48' Σουτ του Σουρπφ, έπειτα από ωραία σόλο προσπάθεια, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης
22:08
50' Καλή προσπάθεια από τους Ελβετούς, αλλά ο Ελέκε που έκανε την προβολή (χωρίς να βρει την μπάλα) μετά από γέμισμα, ήταν εκτεθειμένος
22:10
Ύστερα από μια ολιγόλεπτη προσπάθεια των Ελβετών να μπουν στο παιχνίδι με γρήγορο γκολ, ο Ολυμπιακός δείχνει αποκτά και πάλι τον έλεγχο
22:11
Φάουλ για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά, σε καλή θέση για γέμισμα
22:12

55' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Ο Φορτούνης εκτέλεσε με φάλτσο και έστειλε την μπάλα στην αριστερή συμβολή των δοκών του Σάλβι
22:14
57' Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Βούκοβιτς κράτησε ζωντανή την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Λάζαρος με κεφαλιά την έστειλε λίγο έξω.
22:15
58' Αλλαγές για τη Λουκέρνη! Σουλτς και Βάργκας μέσα, έξω οι Σνέουλι και Σβέγκλερ.
22:17
59' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, που παίζει πολύ καλά επιθετικά, με τον Ποντένσε να ελίσσεται ωραία μέσα στην περιοχή και να κερδίζει το κόρνερ
22:18
60' Συρτό-άστοχο σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
22:19
Πολύ καλός και πολύ πιεστικός ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχει ζεστάνει και την εξέδρα
22:26
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι
22:27

70' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό

Άτυχος της υπόθεσης και πάλι ο Φορτούνης, ο οποίος έκανε κίνηση από τα δεξιά, έπιασε συρτό σουτ που έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο του Σάλβι
22:28
Αρκετά κολακευτικό το 3-0 για τη Λουκέρνη
22:31
74' Αλλαγή για τη Λουκέρνη. Αντί του Ελενί ο Ντεμχασάι
22:33
76' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα ΈΞΩ σε κόρνερ
22:35
78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι αντί του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, που σηκώνει στο... πόδι το Καραϊσκάκη.
22:41

84' Γκολ ο Ολυμπιακός, 4-0!

Ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, κάνοντας ωραία κίνηση την ώρα που έβγαινε από την περιοχή της η άμυνα της Λουκέρνης, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε... βασανιστικά στα αντίπαλα δίχτυα.
22:43
86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης αντί Φορτούνη
22:46
Σουτ του Γκερέρο, η μπάλα εκτός.
22:47
90' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης παίρνει τη θέση του Καμαρά μέσα σε αποθέωση.