Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ μέσα στη Μόσχα κόντρα στη Σπαρτάκ, που θα κρίνει το ευρωπαϊκό μέλλον της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Καλησπέρα σας
19:41
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ στη Μόσχα επί της Σπαρτάκ
19:42
Ο ΠΑΟΚ έχει επικρατήσει 3-2 στο πρώτο ματς της Τούμπας με τρομερή ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο
19:47
Τα highlights της πρώτης αναμέτρησης:
19:52
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ:Πασχαλάκης – Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βϊερίνια – Κάνιας, Μαουρίσιο – Λημνιός, Ελ Καντουρί, Πέλκας - Πρίγιοβιτς
19:54
19:57
Η ενδεκάδα της Σπάρτακ Μόσχας: Μαξιμένκο – Εσένκο, Ζιγκό, Τζικίγια, Κομπάροφ – Φερνάντο, Γκλουσάκοφ, Ζόμπνιν – Πρόμες, Τασάεφ, Λουίς Αντριάνο
19:57
19:58
Κάτω από την εστία θα βρίσκεται ο Πασχαλάκης, στο αριστερό άκρο της άμυνας επιστρέφει ο Βϊερίνια, ο Κρέσπο θα παίξει στο κέντρο αυτής, δίπλα στον Βαρέλα (με τον Χατσερίντι να μένει στον πάγκο) και τον Λέο Μάτος σταθερά σε ρόλο δεξιού οπισθοφύλακα. Το δίδυμο στα χαφ θα αποτελείται από τους Κάνιας και Μαουρίσιο. Στο ένα «φτερό» της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Λημνιός, στο άλλο ο Ελ Καντουρί και ο Πέλκας σαν δεκάρι, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Πρίγιοβιτς. Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί πως εκτός 18άδας έμεινε ο Μπίσεσβαρ, με τον Ουάρντα να κερδίζει την άτυπη μεταξύ τους μονομαχία.
20:06
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του ΠΑΟΚ για την προθέρμανσή τους
20:18
Στην τελική ευθεία για τη σέντρα της αναμέτρησης
20:19
Στον Ρουντί Μπουκέ έδωσε το… χρίσμα η Ευρωπαϊκή Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, προκειμένου αυτός να «σφυρίξει» το παιχνίδι του ΠΑΟΚ στη Μόσχα, με αντίπαλο τη Σπαρτάκ, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Ο Γάλλος ρέφερι έχει μεγάλη εμπειρία από αγώνες ομίλων του Champions League, καθώς επίσης και αναμετρήσεις εθνικών ομάδων και θα είναι ο ρέφερι της ρεβάνς του 3-2 της Τούμπας. Ο 41χρονος Μπουκέ θα έχει για βοηθούς του, τους συμπατριώτες του Ζουλιάν Πατσέλι και Γκουγιόμ Ντεμπάρτ, ενώ χρέη τέταρτου διαιτητή του αγώνα θα εκτελέσει ο Ζερόμ Μιγκελγκόρι.
20:22
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ είναι οι: Ρέι, Σάκχοφ, Χατσερίντι, Ακπόμ, Κίτσιου, Ουάρντα, Ζαμπά
20:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και τελική ευθεία για σέντρα
20:30
Αρχηγός του ΠΑΟΚ φυσικά ο Βιεϊρίνια
20:32
1' Σέντρα στο ματς
20:34
3' Έπειτα από δύο λεπτά παιχνιδιού, τώρα ακούμπησε την μπάλα η Σπάρτακ
20:36
4' Πρώτες οδηγίες και από τον Λουτσέσκου στα όρια του πάγκου του
20:36
5' Πρώτο κόρνερ για τη Σπάρτακ
20:37
Σωστή αμυντική αντίδραση του Κάνιας που απομάκρυνε στο πρώτο δοκάρι
20:39
8' Σέντρα του Πέλκα από τα δεξιά, κινήθηκε προς τη μπάλα και στο ύψος του πρώτου δοκαριού ο Πρίγιοβιτς, αλλά δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα.
20:42
10' Κατέβασμα της μπάλας από τον Πρίγιοβιτς, κάνει με τη μία το σουτ πάνω στο γκελ της μπάλας έξω από την περιοχή, αλλά αυτή κατευθύνεται απευθείας στον Μαξιμένκο
20:45
20:46
20:46
20:47
15' Ελέγχει πολύ σωστά και πολύ εύκολα ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι μέχρι αυτή τη στιγμή
20:48
16' Αδύναμη κεφαλιά του Μάτος από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, κανένα πρόβλημα για τον Μαξιμένκο
20:48
16' Σουτ του Φερνάντο από μακρινή απόσταση, πολύ ψηλά η μπάλα, κανένας κίνδυνος
20:51
17' Παραλίγο η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Έφυγε ο Πέλκας μαζί με τον Πρίγιοβιτς στην αντεπίθεση, ο πρώτος έκανε την κάθετη, αλλά με σωτήριο τάκλιν ο Τζικίγια έδιωξε σε πλάγιο.
20:54
22' Αρχίζει ο ρυθμός του ματς και ανεβαίνει
20:54
22' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντο για φάουλ στον Πρίγιοβιτς
20:56
24' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για αγκωνιά στον Πρόμες
20:57
25' Φάουλ σε εξαιρετική θέση από τα αριστερά για τη Σπάρτακ και κοντά στην περιοχή του ΠΑΟΚ
20:58
26' Δοκάρι για τη Σπάρτακ Μόσχας! Εκτέλεση του φάουλ από τον Φερνάντο, απρόσεκτος ο Κάνιας που έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τυχερός ο ΠΑΟΚ
21:02
30' Δύσκολες στιγμές για την άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία καταφέρνει να μην αφήνει τους Ρώσους να φτάσουν σε κλασική ευκαιρία
21:04
33' Κόκκινη κάρτα για τη Σπαρτάκ Μόσχας! Απευθείας κόκκινη στον Λουίς Αντριάνο για χτύπημα εκτός φάσης στον Κρέσπο!
21:06
Με 10 η Σπάρτακ Μόσχας για το υπόλοιπο του αγώνα
21:06
34' Κίτρινη κάρτα στον Πασχαλάκη
21:10
37' Κίτρινη κάρτα στον Τζικίγια και στον Ελ Καντουρί
21:10
38' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κεφαλιά του Μαουρίσιο στον εντελώς αμαρκάριστο μέσα στη μικρή περιοχή Πρίγιοβιτς, αλλά ο Σέρβος... κατάφερε και αστόχησε στην κεφαλιά.
21:17
Δύο λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο
21:19
Λάθος από τον Μαξιμένκο που παραλίγο να χαρίσει την μπάλα στον Λημνιό. Την έδιωξε σε πλάγιο.
21:19
Λήξη α' ημιχρόνου
21:22
Ο ΠΑΟΚ σχετικά εύκολα κρατά το 0-0 που η Σπάρτακ Μόσχας είτε έπαιζε με 11 είτε με 10, δεν πίεσε ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ. Όταν άρχιζε να του βάζει δύσκολα, προέκυψε η αποβολή του Λουίς Αντριάνο. Όπως φαίνεται από το ριπλέι από την πίσω λήψη, ο Κρέσπο κερδίζει την αποβολή, αφού ο επιθετικός της Σπάρτακ δεν φαίνεται να του κάνει κάτι. Μάλιστα, στο 38' ο Πρίγιοβιτς έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει και το σκορ
21:25
21:33
Στο μεταξύ η Μπενφίκα προηγείται 1-0 της Φενέρ εκτός έδρας, οπότε αν περάσει ο ΠΑΟΚ πιθανότατα θα διασταυρωθεί με τους Πορτογάλους
21:34
46' Αλλαγές και για τον ΠΑΟΚ και για τη Σπάρτακ
21:34
46' Εκτός ο Ελ Καντουρί, μέσα ο Ουάρντα
21:35
46' Εντός ο Ζε Λουίς, εκτός ο Τασάεφ για τη Σπάρτακ
21:36
46' Έναρξη του β' ημιχρόνου
21:36
46' Ζήτησε πέναλτι ο Λημνιός για χέρι αμυντικού της Σπάρτακ μέσα στην περιοχή. Δεν υπάρχει κάτι
21:38
48' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, η μπάλα κοντράρει και κόρνερ.
21:38
49' Σουτ του Μαουρίσιο, η μπάλα άουτ.
21:44
54' Ατομική προσπάθεια του Ζόμπνιν, κακό τελείωμα και άουτ
21:45
54' Μυθική χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά, κακό τελείωμα του Πέλκα με τον Μαξιμένκο να διώχνει την μπάλα πάνω στον Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος έστειλε την μπάλα άουτ με διπλή προσπάθεια και με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο
21:48
58' Ο Ζόμπνιν πήγε να μπει σαν κρυφός σέντερ φορ στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά έχασε το κοντρόλ και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης
21:49
59' Έχει ανεβάσει το ρυθμό της η Σπάρτακ Μόσχας
21:50
61' Υπέροχη ενέργεια του Ουάρντα από τα αριστερά! Ζάλισε τον αντίπαλο αμυντικό, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
21:52
63' Αλλαγή για τη Σπάρτακ. Εκτός ο Φερνάντο, μέσα ο Σαμέντοφ
21:54
64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Βιεϊρίνια, μέσα ο Χατσερίντι
21:56
65' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μακρινό σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, ο Μαξιμένκο απέκρουσε με τα δάχτυλα σε κόρνερ. Ανεκμετάλλευτη η στατική φάση
21:57
68' Νέο σουτ του Πέλκα και πάλι ο Μαξιμένκο απέκρουσε σε κόρνερ
21:58
69' Ευκαιρία για τη Σπάρτακ Μόσχας! Ο Σαμέντοφ από τα δεξιά βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Ζε Λουίς, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν κακό και τελικά άστοχο.
22:01
71' Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για τη Σπάρτακ! Αμαρκάριστος ο Ζόμπνιν από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το πλασέ με τη μία, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του ΠΑΟΚ
22:06
76' Αλλαγή για τη Σπάρτακ. Μέσα ο Μελγκαρέχο, εκτός ο Κομπάροφ
22:06
76' Νέο σουτ του Ζόμπνιν, η μπάλα άουτ. Εκτός στόχου.
22:08
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Σάκχοφ
22:12
82' Πλέον, ο ΠΑΟΚ αμύνεται στο δικό του μισό
22:14
85' Σουτ του Λημνιού, μπλόκαρε ο Μαξιμένκο
22:15
85' Κίτρινη κάρτα στον Ζόμπνιν
22:20
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων
22:23
Λήξη της αναμέτρησης! Ο ΠΑΟΚ είναι στα play - off του Champions League!
22:24
Οι Θεσσαλονικείς με σχετική άνεση πήραν την ισοπαλία (0-0) κόντρα στη Σπάρτακ Μόσχας και πλέον βρίσκεται περιμένει την Μπενφίκα(;) στα play-off του Champions League.