Ρεάλ-Ατλέτικο

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ ανάμεσα στη Ρεάλ και την Ατλέτικο.

21:41
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ ανάμεσα στη Ρεάλ και την Ατλέτικο.
21:43
Με τους "μερένγκες" να έχουν πανηγυρίσει το 13ο Champions League της ιστορίας και τους "ροχιμπλάνκος" να έχουν σηκώσει το τρίτο τους Europa League, το φετινό τρόπαιο έγινε... εσωτερική υπόθεση της Μαδρίτης.
21:46
Είτε λοιπόν η Ρεάλ θα ξεκινήσει την εποχή Λοπετέγκι με την πέμπτη κατάκτηση του τίτλου, είτε η Ατλέτικο θα ξεκινήσει μια ακόμη σεζόν υπό τις οδηγίες του Σιμεόνε σηκώνοντας για δεύτερη φορά την κούπα.
21:46
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα αγωνιστούν οι δυο ομάδες...
21:48
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Ερναντέζ, Γοδίν, Σάβιτς, Χουανφράν, Ροντρίγκο, Κόκε, Λεμάρ, Σαούλ, Γκριζμάν, Ντιέγκο Κόστα
21:48
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζουλιέν Λοπετέγκι): Νάβας , Μαρσέλο, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ Καζεμίρο, Κρόος, Ίσκο, Ασένσιο, Μπέιλ, Μπενζεμά
21:52
Ντεμπούτο με την Ατλέτικο θα κάνουν οι νεοαποκτηθέντες Λεμάρ και Ρόδρι, με τον πρώτο μάλιστα να βρίσκεται και στο αρχικό σχήμα.
21:53
Χωρίς καινούργιους στην ενδεκάδα η Ρεάλ, ενώ δεν βρίσκεται στην αποστολή της ούτε ο Κουρτουά.
22:01
1' Γκοοοοολ για την Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Ντιέγκο Κόστα.
22:02
Στα 50 δευτερόλεπτα το τέρμα του επιθετικού της Ατλέτικο, που εκτέλεσε από πολύ δύσκολη γωνία τον Κέιλορ Νάβας.
22:06
Ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για την Ατλέτικο, που πατάει πολύ καλύτερα από τη Ρεάλ στα πρώτα 6 λεπτά.
22:09
9' Ελέγχει το ρυθμό η Ατλέτικο Μαδρίτης, που προηγείται 1-0.
22:12
12' Κόρνερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
22:12
13' Σέντρα του Μαρσέλο στην περιοχή, πρώτος στην μπάλα ο Γοδίν, που την επέστρεψε στον Όμπλακ με το στήθος.
22:14
14' Ανέβασε ρυθμούς η Ρεάλ Μαδρίτης, που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο.
22:17
17' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ με τον Ασένσιο.
22:18
Ο Μαρσέλο σέντραρε από τα αριστερά, ο Ασένσιο έκανε το τακουνάκι, αλλά ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα.
22:21
21' Κυριαρχεί στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ Μαδρίτης, που ψάχνει την ισοφάριση.
22:25
25' Σουτ του Μαρσέλο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:26
27' Γκοοοοολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης με κεφαλιά του Μπενζεμά!
22:28
Καταπληκτική σέντρα του Μπέιλ, στο δεύτερο δοκάρι ο Μπενζεμά εκτέλεσε με κεφαλιά τον Όμπλακ και... Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1!
22:29
29' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ασένσιο να σουτάρει με το δεξί μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
22:32
32' Η Ρεάλ πάντως έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την εδαφική υπεροχή μετά το 15'.
22:34
34' Κόρνερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης σε μια φάση διαρκείας.
22:35
35' Κίτρινη κάρτα στον Ασένσιο, που τράβηξε τον Ντιέγκο Κόστα.
22:38
38' Κόρνερ για την Ατλέτικο.
22:39
39' Κεφαλιά του Γοδίν, μπλοκάρει εύκολα ο Νάβας.
22:39
39' Μακρινό σουτ του Μπέιλ, η μπάλα άουτ.
22:42
43' Κόρνερ για την Ατλέτικο.
22:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
22:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ρεάλ και Ατλέτικο στο 1-1!
22:51
Η Ατλέτικο ευτύχησε να προηγηθεί στα 49 δευτερόλεπτα με το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ και πατούσε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο.
22:52
Εντούτοις, η συνέχεια ανήκε στη Ρεάλ Μαδρίτης, που κυριάρχησε και ισοφάρισε στο 27' με τον Μπενζεμά.
23:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
23:04
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
23:07
50' Χωρίς κάτι σημαντικό το πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους.
23:11
54' Κίτρινη κάρτα στον Μαρσέλο.
23:14
57' Πρώτη αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Μόντριτς να παίρνει τη θέση του Ασένσιο.
23:15
57' Πρώτη αλλαγή και για την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Κορέα να αντικαθιστά τον αρνητικό Γκριζμάν.
23:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Κορέα.
23:18
61' Κόρνερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
23:19
62' Πέναλτι για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Χουάνφραν να κάνει χέρι.
23:19
62' Κίτρινη κάρτα στον Ντιέγκο Κόστα.
23:19
Σωστή η απόφαση του διαιτητή για το πέναλτι αφού ο Χουάνφραν βρήκε την μπάλα με το χέρι.
23:20
63' Γκοοοοολ για τη Ρεάλ με το εύστοχο πέναλτι του Σέρχιο Ράμος!
23:24
66' Σουτ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Όμπλακ.
23:27
70' Μένει να δούμε τώρα την αντίδραση της Ατλέτικο, που βρίσκεται πίσω στο σκορ.
23:28
70' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
23:28
71' Διαδοχικά σουτ από Βαράν, Μόντριτς, η μπάλα βρήκε στα σώματα και εν συνεχεία κατέληξε άουτ.
23:29
71' Δεύτερη αλλαγή για την Ατλέτικο, με τον Βιτόλο να παίρνει τη θέση του Ρόδρι.
23:32
75' Προσπαθεί να ισοφαρίσει η Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά αφήνει χώρους και η Ρεάλ είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Βέβαια, η ομάδα του Σιμεόνε δεν έχει δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.
23:33
76' Δεύτερη αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Θεμπάγιος να αντικαθιστά τον τραυματία Κασεμίρο.
23:36
79' Γκοοοοολ για την Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Ντιέγκο Κόστα.
23:37
Σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Ρεάλ, ο Χουάνφραν εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μαρσέλο, γύρισε στον Κορέα κι αυτός με τη σειρά του τον Ντιέγκο Κόστα, που πλάσαρε σε κενή εστία.
23:40
83' Τρίτη αλλαγή για τη Ρεάλ, με τον Λούκας Βάθκεθ να παίρνει τη θέση του Ίσκο.
23:41
84' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
23:45
88' Όλα δείχνουν ότι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.
23:47
90' Επικίνδυνη στιγμή για την Ατλέτικο, αλλά οι Κορέα, Ντιέγκο Κόστα δεν επιχείρησαν καν σουτ από το ύψος της περιοχής.
23:48
90' Τρίτη αλλαγή για την Ατλέτικο, με τον Τόμας να αντικαθιστά τον Λεμάρ.
23:48
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:48
91' Κίτρινη κάρτα στον Θεμπάγιος.
23:51
93' Ευκαιρία για τη Ρεάλ στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Μαρσέλο να μην βρίσκει την μπάλα από το ύψος του πέναλτι.
23:52
Τέλος του 90λεπτου, Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 2-2 και θα λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση.
23:55
Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση, η Ρεάλ πήρε τη σέντρα.
00:00
95' Κόρνερ για τη Ρεάλ, που δείχνει πιο ορεξάτη στην παράταση.
00:00
95' Σουτ του Καρβαχάλ, μπλοκάρει εύκολα ο Όμπλακ.
00:01
96' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
00:04
98' Γκοοοοοολ για την Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Σαούλ.
00:04
Ένα ακόμα λάθος στην άμυνα της Ρεάλ, με τον Τόμας να γυρίζει και τον Σαούλ να πετυχαίνει καταπληκτικό γκολ από το ύψος της περιοχής.
00:06
101' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς.
00:07
102' Αλλαγή για τη Ρεάλ, με τον Μαγιοράλ να αντικαθιστά τον Κρόος.
00:09
104' Γκοοοολ για την Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Κόκε!
00:10
Πάλι από λάθος της άμυνας της Ρεάλ, ο Ντιέγκο Κόστα πήρε την μπάλα από τον Καρβαχάλ, έδωσε στον Βιτόλο και εκείνος με τη σειρά του σέρβιρε στον Κόκε, που έγραψε το 2-4.
00:11
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
00:13
105'+3' Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο.
00:14
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης, με την Ατλέτικο να προηγείται 4-2 της Ρεάλ.
00:19
Έχει ξεκινήσει το δεύτερο 15λεπτο της παράτασης.
00:19
109' Τελευταία αλλαγή για την Ατλέτικο, με τον Χιμένες να αντικαθιστά τον Ντιέγκο Κόστα.
00:23
112' Κίτρινη κάρτα στον Σέρχιο Ράμος.
00:25
114' Ευκαιρία για τη Ρεάλ με το σουτ του Μόντριτς μέσα από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Όμπλακ.
00:27
117' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
00:31
120' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
00:31
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος της παράτασης.
00:33
Τέλος αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 4-2 της Ρεάλ και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ για 3η φορά στην ιστορία της!