Λουκέρνη-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του δεύτερου αγώνα του Ολυμπιακού με τη Λουκέρνη για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League...

19:53
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο παιχνίδι του Ολυμπιακού με αντίπαλο τη Λουκέρνη για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League...
20:04
Έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα στην αναμέτρηση του "Γ. Καραϊσκάκης" και φτάνοντας με άνεση στο 4-0, οι "ερυθρόλευκοι" μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία την αποψινή ρεβάνς.
20:06
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μαρτίνς θέλει να επαναλάβει την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ματς και να προκριθεί με μια δεύτερη νίκη, που θα ενισχύσει τη βαθμολογία τη δική του, αλλά και της χώρας μας στην Ευρώπη.
20:07
Ας δούμε τις ενδεκάδες με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
20:09
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέιρο
20:09
ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρένε Βέιλερ): Σάλβι, Άλβες, Γκρέθερ, Σουλζ, Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια, Σνόιλι, Ούγκρινιτς, Σιρπφ, Ελέκε
20:10
Στον πάγκο για τους Πειραιώτες οι: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Βρουσάι, Μεριά, Τοροσίδης.
20:10
Στον πάγκο για τους Ελβετούς οι: Ζίμπουνγκ, Ντεμασάι, Γουλφ, Βάργκας, Σμιντ, Φέκα, Ροντρίγκεζ
20:12
Η διάταξη του Ολυμπιακού στο αποψινό ματς...
20:14
Διαιτητής του αγώνα ο Ρώσος Κιρίλ Λεβνίκοφ.
20:15
Σε 15 λεπτά η σέντρα του ματς.
20:20
Θυμίζουμε ότι εφόσον προκριθεί ο Ολυμπιακός, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μπέρνλι-Μπασακσεχίρ στα playoffs του Γιουρόπα Λιγκ.
20:27
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ενδεκάδες.
20:29
Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
20:29
Ξεκίνησε το ματς, η Λουκέρνη πήρε τη σέντρα.
20:32
3' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.
20:33
3' Μπαλιά του Φορτούνη προς τον Ποντένσε, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
20:33
4' Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.
20:36
6' Ευκαιρία για τη Λουκέρνη, με την κεφαλιά του Σιρπφ να φεύγει άουτ.
20:37
7' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό σε σουτ του Φορτούνη.
20:42
13' Ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι στιγμής.
20:43
14' Ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός.
20:44
15' Πολύ δυνατό σουτ του Καμαρά, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Λουκέρνης.
20:45
15' Νέο σουτ από τον Φορτούνη, η μπάλα άουτ.
20:48
18' Δυνατό σουτ από τον Σιρπφ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:49
20' Ελέγχει το ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο ο Ολυμπιακός.
20:51
22' Σουτ του Ελέκε, διώχνουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού.
20:52
23' Γκοοοοολ για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου!
20:53
Πολύ ωραία σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά, από το ύψος του πέναλτι ο Λάζαρος έγραψε το 0-1!
20:54
24' Σουτ του Σιρπφ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
20:56
27' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λουκέρνη, με τον Ομάρ να διώχνει σε κόρνερ πριν πλασάρει ο Σιρπφ.
20:57
27' Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά να αστοχεί.
20:58
28' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
20:59
29' Κι άλλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με το σουτ του Ποντένσε να αποκρούεται από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ο Γκερέρο πήρε το ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει.
21:00
31' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:01
32' Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τη Λουκέρνη.
21:02
32' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για μια αγκωνιά που έριξε σε αντίπαλό του.
21:03
34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκβίλια, μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης.
21:07
38' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό.
21:08
39' Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα.
21:12
43' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ.
21:15
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
21:16
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 1-0 της Λουκέρνης.
21:16
Δικαίως προηγείται ο Ολυμπιακός, που είχε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Το μοναδικό γκολ ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά στο 23'.
21:31
Βγήκαν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
21:31
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
21:32
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
21:32
Το δεύτερο 45λεπτο μοιάζει... τυπική διαδικασία.
21:32
47' Σουτ του Τσιμίκα έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
21:34
48' Υποψία φάσης για τη Λουκέρνη, έδιωξε ο Γιαννιώτης.
21:35
49' Σουτ του Ούγκρινιτς, η μπάλα άουτ.
21:37
51' Σέντρα από τα δεξιά του Γκβίλια, μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης.
21:39
54' Σουτ του Ποντένσε, η μπάλα στα σώματα.
21:43
57' Ο Ολυμπιακός δεν έχει επιτρέψει στη Λουκέρνη να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και διατηρεί εύκολα το 0-1.
21:44
Στο μεταξύ, δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Άλβες της Λουκέρνης.
21:45
59' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ποντένσε να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον τερματοφύλακα των Ελβετών να διώχνει σε κόρνερ.
21:45
59' Γκοοοοολ για τον Ολυμπιακό με τον Χριστοδουλόπουλο!
21:46
Πλασέ του Βούκοβιτς, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον Μιράντα να παίρνει την κεφαλιά στη συνέχεια και να τη στρώνει στον Λάζαρο, που πλάσαρε σε κενή εστία για να γράψει το 0-2!
21:47
61' Επικίνδυνη σέντρα του Γκβίλια, βγήκε ο Γιαννιώτης και έδιωξε.
21:47
62' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:48
63' Σουτ του Ποντένσε, η μπάλα άουτ.
21:49
63' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Φετφατζίδη να παίρνει τη θέση του Φορτούνη.
21:50
65' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λουκέρνη.
21:52
66' Κόρνερ για τη Λουκέρνη, διώχνει με γροθιές ο Γιαννιώτης.
21:53
67' Δύο αλλαγές για τη Λουκέρνη. Βάργκας και Βολφ αντικαθιστούν Σνόουλι και Ούγκρινιτς αντίστοιχα.
21:54
68' Γκοοοοολ για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο!
21:55
Τρομερή μπαλιά του Φετφατζίδη στον Ποντένσε, που σούταρε από πλάγια, με τον τερματοφύλακα των Ελβετών να διώχνει και την μπάλα να στρώνεται στον Γκερέρο, που έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα.
21:56
70' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Ανσαριφάρντ να παίρνει τη θέση του Γκερέρο.
21:57
72' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Τοροσίδη να αντικαθιστά τον Καμαρά.
22:00
75' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Ακριβώς έξω από την περιοχή.
22:01
75' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα άουτ.
22:05
80' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φετφατζίδη να πλασάρει άστοχα μέσα από την περιοχή.
22:06
80' Διαδικαστικό το τελευταίο 10λεπτο, με τον Πέδρο Μαρτίνς να βρίσκει ευκαιρία για δοκιμές.
22:07
81' Τρίτη αλλαγή για τη Λουκέρνη, με τον Ντεμασάι να αντικαθιστά τον Γκβίλια.
22:08
82' Γκολ για τη Λουκέρνη με τον Ντεμασάι να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.
22:09
"Χαλαρή" η άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Σιρπφ να σουτάρει και τον Γιαννιώτη να διώχνει. Η μπάλα στρώθηκε στον Ντεμασάι που σούταρε με δύναμη και μείωσε σε 1-3.
22:12
87' Ευκαιρία για τη Λουκέρνη, με τον Βάργκας να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
22:16
90' Σουτ του Ντεμασάι μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:18
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, ήδη έχουν παιχθεί τα δύο.
22:20
Τέλος του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 1-3 στη Λουκέρνη και να παίρνει το εισιτήριο για τα playoffs του Γιουρόπα Λιγκ!
22:20
Δύο γκολ ο Χριστοδουλόπουλος (23', 59'), ένα σημείωσε ο Γκερέρο (68'). Στο 82' μείωσαν οι Ελβετοί.