Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης του ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπενφίκα που διεξάγεται στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβώνας. Ραδιοφωνική μετάδοση από ΣΠΟΡ FM 94,6
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης του ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπενφίκα που διεξάγεται στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβώνας
ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια – Κάνιας, Μαουρίσιο – Λημνιός, Πέλκας, Ζαμπά – Πρίγιοβιτς
Εκτός αποστολής έμειναν οι Σιαμπάνης, Μαλεζάς και Λάμπρου.
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ είναι οι: Ρέι, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Χατσερίντι, Ακπόμ, Κίτσιου, Ουάρντα
Μπενφίκα (4-3-3): Βλαχοδήμος – Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο – Γκέντσον Φερνάντες, Φέισα, Πίτσι – Σέρβι, Φερέιρα, Ζίβκοβιτς
Στον πάγκο της Μπενφίκα: Σβίλαρ, Κόντι, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Σάμαρης, Ράφα Σίλβα και Φέλιξ Ζοάο
Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς Α’ βοηθός: Μίλοβαν Ρίστιτς Β’ βοηθός: Ντάλιμπορ Τζούρτζεβιτς 4ος: Νεμάνια Πέτροβιτς
Ετοιμάζονται για την είσοδό τους οι παίκτες των δύο ομάδων
Ο Ιβάν Σαββίδης με τον Φερνάντο Σάντος
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Εκτός αποστολής της Μπενφίκα ο Σάλβιο λόγω τραυματισμού
1' Σέντρα στο ματς
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον ΠΑΟΚ
Κακή εκτέλεση του Πέλκα, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ο Κρέσπο, η μπάλα άουτ
6' Σκοράρει η Μπενφίκα, αλλά υπάρχει οφσάιντ
Πολύ μακρινή πάσα από την άμυνα της Μπενφίκα με τον Ζέντσον Φερνάντες να γίνεται αποδέκτης και να σκοράρει, αλλά στο μεταξύ η μπάλα είχε ακουμπήσει και στον Φερέιρα, με αποτέλεσμα σε δεύτερο χρόνο να υπάρχει οφσάιντ
8' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πρίγιοβιτς έκανε την τελική προσπάθεια με κακό πλασέ και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ
12' Ελέγχει το ρυθμό ο ΠΑΟΚ, έχοντας και την κατοχή της μπάλας
14' Προσπάθησε να κάνει το σουτ ο Πέλκας, η μπάλα κοντράρει στα σώματα
14' Μακρινό σουτ του Κάνιας, η μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ
Συστάσεις του Μάζιτς στον Βαρέλα και για μαρκάρισμα και για το γεγονός ότι πήρε την μπάλα μαζί του και δεν άφησε να εκτελεστεί το φάου
Συμπληρώθηκε το εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί εύκολα το μηδέν στην άμυνά του.
23' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Μπενφίκα! Οι Πορτογάλοι γύρισαν πολύ γρήγορα την μπάλα έξω από την περιοχή, από τα αριστερά ο Σέρβι έκανε την παράλληλη συρτή μπαλιά για τον αμαρκάριστο Πίτσι, αλλά με... κάποιο τρόπο, ο μεσοεπιθετικός της Μπενφίκα το έχασε. Τυχερός ο ΠΑΟΚ
27' Δοκάρι για την Μπενφίκα! Ο Πίτσι έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα βρήκε την πάνω μεριά του οριζόντιου δοκαριού
28' Νέα ευκαιρία για την Μπενφίκα! Ο Φερέιρα βρίσκει τον Πίτσι, που κάνει την ντρίπλα και το βιαστικό πλασέ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης
29' Ευκαιρία και πάλι για την Μπενφίκα και πάλι για τον Πίτσι! Σέντρα του Αντρέ Αλμέιδα από τα δεξιά, κεφαλιά του Πίτσι και η μπάλα βρήκε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και μετά άουτ
31' Ζήτησε πέναλτι ο Ζαμπά, δεν υπάρχει τίποτα. Βούτηξε ο Βραζιλιάνος του ΠΑΟΚ
33' Συνεχίζεται το «σφυροκόπημα» από την Μπενφίκα! Ο Πίτσι δίνει την μπάλα στον Ζέντσον Φερνάντες, αυτός έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά και μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης
41' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ έξω από την περιοχή
Στο τείχος η μπάλα από την εκτέλεση του Βιεϊρίνια
43' Κόρνερ για την Μπενφίκα
Πέρασε ανεκμετάλλευτο ενώ δεν βγήκε ούτε η αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ
45' Πέναλτι για την Μπενφίκα! Ο Γκριμάλντο γύρισε την μπάλα προς τον Ζέντσον Φερνάντες, ο Μαουρίσιο παρενόχλησε τον παίκτη της Μπενφίκα και σύμφωνα με τον Μάζιτς τον ανέτρεψε. Πολύ δύσκολη φάση.
45'+1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! Στα δεξιά εκτέλεσε ο Πίτσι, στα αριστερά έπεσε ο Πασχαλάκης και 1-0 για την Μπενφίκα.
Λήξη α' ημιχρόνου
Η Μπενφίκα μετουσίωσε την κυριαρχία της σε γκολ με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Πίτσι. Πρόκειται για μια πολύ δύσκολη φάση, που χρειάζεται πολλά ριπλέι για μια κατηγορηματική άποψη για το αν πραγματικά πρόκειται για παράβαση. Σε κάθε περίπτωση, ο ΠΑΟΚ πέρασε ένα πολύ πιεστικό τέταρτο (20'-35') και στάθηκε πολύ τυχερός μέχρι εκείνο το σημείο. Η εμφάνισή του ανασταλτικά δεν έχει καμία σχέση με αυτή των προηγούμενων εκτός έδρας ματς.
Βάσει των ριπλέι φαίνεται να υπάρχει μαρκάρισμα του Μαουρίσιο στο πόδι στήριξης (το δεξί) του Ζέντσον Φερνάντες και σε συνδυασμό ότι ο παίκτης του ΠΑΟΚ τον έχει βγάλει εκτός πορείας της φάσης, κάνει τον Μάζιτς να δώσει το πέναλτι. Πρόκειται, πάντως, για μια πολύ δύσκολη φάση.
46' Έναρξη β' ημιχρόνου χωρίς αλλαγές
50' Επικίνδυνη σέντρα του Ζέντσον, η μπάλα περνά και πάνω από τον Πασχαλάκη
50' Ευκαιρία για την Μπενφίκα! Πάσα του Ζέντσον για τον Φερέιρα, κοντρόλ και σουτ από τον τελευταίο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απομάκρυνε με τα χέρια του ο Πασχαλάκης
52' Φάουλ του Ζέντσον στον Μάτος και κίτρινη κάρτα
52' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Ουάρντα
57' Ευκαιρία για την Μπενφίκα! Εκπληκτικό σουτ του Γκριμάλντο από τα αριστερά και έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη σε κόρνερ. Δεν ανησυχεί από τη στατική φάση ο ΠΑΟΚ
65' Αλλαγή για την Μπενφίκα. Εκτός ο Ζίβκοβιτς, μέσα ο Ράφα Σίλβα
66' Γύρισμα του Ζέντσον από τα αριστερά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης
68' Ενέργεια του Μάτος από δεξιά και πάσα στον Ουάρντα, γλιστράει αυτός και στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ
71' Προσπάθεια του Ζαμπά από τα δεξιά, διαγώνιο σουτ, η μπάλα άουτ
71' Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια
75' Έχει ισορροπήσει ο ΠΑΟΚ και προσπαθεί δειλά-δειλά να απειλήσει τον Βλαχοδήμο
76' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ουάρντα! Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, κεφαλιά του Βαρέλα από το ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα στο δοκάρι, αλλά το ριμπάουντ το παίρνει ο Ουάρντα και με αριστερό σουτ κάνει το 1-1!
79' Αλλαγές για την Μπενφίκα. Εκτός οι Σέρβι και Πίτσι, μέσα οι Σεφέροβιτς και Φέλιξ
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ζαμπά, μέσα ο Σάκχοφ
Έτσι το... κόλλησε ο Ουάρντα κι έκανε το 1-1
83' Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα
84' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα
86' Τρομερή επέμβαση του Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ με τον Φερέιρα!
88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πρίγιοβιτς, μέσα ο Ακπόμ
89' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
93' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα! Σουτ του Ζοάο Φέλιξ η μπάλα άουτ!
Λήξη της αναμέτρησης!
Ο ΠΑΟΚ παίρνει σπουδαία ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Μπενφίκα με το γκολ του Ουάρντα και πλέον σε μία εβδομάδα θα παίξει ένα από τα μεγαλύτερα ματς στην ιστορία του στην Τούμπα για να βρεθεί για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League. Είχε ανοίξει το σκορ ο Πίτσι με πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου