Παναιτωλικός-Ατρόμητος

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Ατρόμητο για την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, για την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας.
Ας ξεκινήσουμε με τις 11άδες των δύο ομάδων.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Λιάβας, Ντίας, Μιχάι, Πάουλο, Άργκους, Μάζουρεκ, Έρικσον, Τσοκάνης, Μανά.
Στον πάγκο οι: Γιαννακόπουλος, Χαντάκιας, Ρότσα, Βασιλούδης, Βακράκος, Αγροδήμος, Μπελεβώνης.
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Μανούσος, Μάντσον, Κουλούρης, Ούμπιδες, Ρισβάνης, Γιαννούλης.
Στον πάγκο οι: Θεοδωράκης, Μούγιακιτς, Ενσικουλού, Καρασαλίδης, Νάτσος, Γαρουφαλιάς, Μπρούνο.
Οι Αγρινιώτες θέλουν να μπουν δυνατά στο φετινό πρωτάθλημα, για να συνεχίσουν την θετική πορεία που ξεκίνησαν από την περασμένη σεζόν με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο. Η ομάδα θα παραταχθεί με δύο απουσίες, αυτή του τιμωρημένου από πέρυσι Μοράρ και του τραυματία Ουίλιαν, ενώ στο βασικό σχήμα συμμετέχει ο Τσοκάνης, ο οποίος έκανε αγώνα δρόμου για να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.
Το σύνολο του Νταμίρ Κάναντι, από την άλλη, υπέφερε άδοξο αποκλεισμό από το Europa League και θέλει να τον ξεπεράσει μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα. Μοναδική αποτελεί αυτή του Κιβρακίδη.
Νέες προσθήκες στο σύνολο που ξεκινούν στο σημερινό ματς για τον Παναιτωλικό αποτελούν οι Μανά και Έρικσον, ενώ το ντεμπούτο τους με τον Ατρόμητο θα κάνουν οι Μέγερι και Κουλούρης.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Γιώργος Κομίνης με βοηθούς τους Χρήστο Μπαλτά και Θανάση Κόλλια.
Ετοιμάζονται για την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Ντεμπούτο με την φανέλα της πρώτης ομάδας του Παναιτωλικού κάνει ο Γιώργος Λιάβας. Ο 17χρονος μέσος έγινε φέτος επαγγελματίας και αποτελεί τον νεότερο ποδοσφαιριστή που έχει αγωνιστεί στο βασικό σχήμα του συλλόγου.
Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα της πρεμιέρας.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
2' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάουλο από πλάγια, πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Μέγιερι.
7' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, με ατομική ενέργεια και σουτ του Μανά που απέκρουσε δύσκολα ο Μέγιερι.
12' Κοντινή κεφαλιά του Κουλούρη, όμως υποδείχτηκε σωστέ σε θέση οφσάιντ.
Καλύτερα έχει μπει ο Παναιτωλικός στα πρώτα λεπτά του ματς. Μετράει δύο ευκαιρίες και ελέγχει το ματς, με τον Ατρόμητο να μη βρίσκει λύσεις για να φτάσει στην εστία του Κυριακίδη.
15' Αδύναμο σουτ του Μπουσούλαζιτς, δεν ανησύχησε ο Κυριακίδης.
17' Σουτ του Σάκιτς πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Παναιτωλικού.
18' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Ντίαζ για σκληρό μαρκάρισμα.
21' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Μανούσος με ατομική ενέργεια έφτασε μπροστά στον Κυριακίδη και έπιασε γυριστό σουτ που έδιωξε με τα πόδια ο πορτιέρε του Παναιτωλικού.
24' Κίτρινη κάρτα στον Μανά για σκληρό μαρκάρισμα.
25' Κίτρινηγ κάρτα στον Γιαννούλη για σκληρό μαρκάρισμα, σε μια πανομοιότυπη φάση με αυτή του Μανά.
26' Λάθος στην άμυνα του Ατρόμητου, με την μπάλα να φτάνει στον Λιάβα, ο οποίος έπιασε σουτ. Μπλόκαρε εύκολα ο Μέγιερι.
Ο Παναιτωλικός είναι αυτός που διατηρεί την επιθετική πρωτοβουλία μετά από μισή ώρα παιχνιδιού.
30' Σουτ του Βασιλακάκη έξω από την περιοχή πέρασε ψηλά πάνω από την εστία των Αγρινιωτών.
33' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Σάκιτς σούταρε από κοντά, μετά από άψογη συνεργασία Μανούσου και Γιαννούλη στα αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
34' Απειλεί ξανά ο Ατρόμητος, με νέου σουτ του Σάκιτς που έδιωξε δύσκολα ο Κυριακίδης.
36' Γκολ για τον Ατρόμητο!
Εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη από δεξιά, ο Κουλούρης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να κοντράρει στον Έρικσον και στο... σώμα του και να καταλήγει στα δίχτυα του Κυριακίδη.
Ο Ατρόμητος διέλυσε την επιθετική πρωτοβουλία του Παναιτωλικού με ένα πεντάλεπτο «ξέσπασμα», κατά το οποίο κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
41' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό!
Ο Ρισβάνης ανατρέπει τον Μανά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Κομίνης δείχνει το σημείο του πέναλτι και κίτρινη κάρτα.
42' Γκολ για τον Παναιτωλικό με τον Μάζουρεκ να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.
44' Σουτ του Μανούσου απελπιστικά άουτ.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος του πρώτου ημιχρόνου.
45' Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μανά. Ένταση ανάμεσα στους παίκτες και από τους πάγκους. Αποβάλλεται ο Κουτσοσπύρος από τον πάγκο του Ατρόμητου.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ισόπαλες (1-1) πηγαίνουν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
Την επιθετική πρωτοβουλία του Παναιτωλικού στο πρώτο 30λεπτο σταμάτησε το γκολ του Κουλούρη στο 36', με τους Αγρινιώτες να φέρνουν ξανά το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτζουρεκ.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
48' Σέντρα του Γιαννούλη, κεφαλιά του Βασιλακάκη από κοντά, η μπάλα πέρασε άουτ.
49' Σουτ του Μάζουρεκ πέρασε άουτ.
56' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, διώχνει ο Ρισβάνης.
60' Σέντρα του Σάκιτς μπλοκάρει εύκολα ο Κυριακίδης.
60' Λάθος του Κυριακίδη στην επαναφορά, διορθώνει μπλοκάροντας το σουτ του Μανούσου.
64' Εκτέλεση κόρνερ από τον Γιαννούλη, ο Χατζηισαΐας έπιασε κεφαλιά που πέρασε παράλληλα από την εστία.
65' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με μακρινό σουτ του Μανούσου στα όρια της περιοχής, που πέρασε λίγο άουτ.
66' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μανούσου ο Μπρούνο και στη θέση του Ούμπιντες ο Μούγιακιτς.
67' Πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Στη θέση του Λιάβα, ο Βασιλούδης.
69' Ο Κυριακίδης απέκρουσε ασταθώς γύρισμα του Μπρούνο, με τον Άργκους να απομακρύνει τον κίνδυνο.
72' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Μπουσούλαζιτς.
76' Γκολ για τον Ατρόμητο!
Ο Γιαννούλης έβγαλε την ασίστ, με τον Κουλούρη να πιάνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ονειρικό ντεμπούτο για τον 22χρονο επιθετικό.
79' Εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό από αριστερά, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
80' Κίτρινη κάρτα για τον Μάρκος Πάουλο.
84' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μανά, ο Βακράκος.
87' Τρίτη αλλαγή για Παναιτωλικό. Στη θέση του Άργκους ο Μπελεβώνης.
Αποβλήθηκε ο Αγγελόπουλος από τον πάγκο του Ατρόμητου για διαμαρτυρία στον διαιτητή Κομίνη.
90+1' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Κουλούρη, ο Καρασαλίδης.
90+1' Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναιτωλικό, απομακρύνει ο Χατζηισαΐας
Τέσσερα είναι τα λεπτά καθυστερήσεων στο ματς.
90+4' Εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό από μακριά, δεν ανησυχεί την άμυνα του Ατρόμητου.
Τέλος στο ματς.
Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ευθύμη Κουλούρη, ο Ατρόμητος επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας.