LIVE: ΠΑΟΚ-Μπενφίκα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπενφίκα στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play-off του Champions League.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον «τελικό» του ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπενφίκα που διεξάγεται στην Μπενφίκα
Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν στο πρώτο ματς να πάρουν το 1-1 στην έδρα της Μπενφίκα
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ (4 – 2 – 3 – 1): Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια – Κάνιας, Μαουρίσιο – Λημνιός, Πέλκας, Ελ Καντουρί – Πρίγιοβιτς
Μπενφίκα (4 – 3 – 3): Βλαχοδήμος – Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Ρουμπέν Ντίας, Γκριμάλντο – Φέισα, Πίτσι, Ζέντσον Φερνάντες – Σέρβι, Σάλβιο, Σεφέροβιτς
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ρέι, Σάκχοφ, Χατσερίνι, Ακπόμ, Κίτσιου, Ουάρντα, Λέο Ζαμπά
Στον πάγκο της Μπενφίκα: Σβίλαρ, Κόντι, Σεμέντο, Ζίβκοβιτς, Φερέιρα, Ράφα Σίλβα, Ζοάο Φέλιξ
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ Α’ βοηθός: Μαρκ Μπορς Β’ βοηθός: Στέφαν Λουπ 4ος: Μάρκους Χέκερ
Στα αποδυτήρια επέστρεψαν οι παίκτες των δύο ομάδων
Στη φυσούνα και έτοιμοι για είσοδο οι παίκτες των δύο ομάδων
Και τώρα ακούγεται ο ύμνος του Champions League στην Τούμπα
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
Όρκος νίκης από τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου
1' Σέντρα στο ματς
1' Εξαιρετική ενέργεια του Ελ Καντουρί και φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής
2' Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα
2' Δεν ήταν καλή η εκτέλεση του Πέλκα, η μπάλα στο τείχος
3' Νέο φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά από τα πλάγια
4' Λειτουργεί καλά η άμυνα των Πορτογάλων και «καθαρίζει» τη φάση
5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας πίεσε ψηλά και έκλεψε την μπάλα, ο Πρίγιοβιτς με τακουνιά έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε τον Λημνιό που πλάσαρε έπειτα από ωραία περιστροφή γύρω από τον άξονά του, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε εκτός εστίας. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Πολύ δυναμική η αρχή για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν ευτύχησε να προηγηθεί
8' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος
Ο ύμνος στην Τούμπα:
11' Καλή αμυντική αντίδραση του Βαρέλα σε λάθος του Κάνιας
13' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 1-0 ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ! Στατική φάση βγαλμένη από τις προπονήσεις. Ο Πέλκας έπαιξε την μπάλα κοντά στον Βιεϊρίνια, αυτός βρήκε τον Μαουρίσιο που είχε την κίνηση αφού ήξερε πού θα πάει η μπάλα και ο Πρίγιοβιτς σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να ανοίξει το σκορ!
17' Γρήγορος ρυθμός στο ματς με τον Γκριμάλντο από τη μία και τον Κάνιας από την άλλη να έχουν πολύ καλές αμυντικές αντιδράσεις.
19' Γίνονται λάθη από τον ΠΑΟΚ στην κυκλοφορία της μπάλας
20' ΓΚΟΛ Η ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΖΑΡΝΤΕΛ! 1-1 Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Πίτσι, ο Ζαρντέλ νίκησε στον αέρα τον Βαρέλα και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1. Άμεση απάντηση από τους Πορτογάλους.
Το γκολ του Πρίγιοβιτς
24' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! Τραγικό λάθος από τον Πασχαλάκη... Ο τερματοφύλακας στην προσπάθειά του να γλιτώσει ένα κόρνερ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Σέρβι.
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! 2-1 με την εύστοχη εκτέλεση του Σάλβιο. Η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι
Το 1-1 από τον Ζαρντέλ
34' Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο
34' Κίτρινη κάρτα στον Ζαρντέλ για φάουλ στον Πρίγιοβιτς
35' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Δυνατή κεφαλιά του Μάτος από το ύψος της μικρής περιοχής και εντυπωσιακή επέμβαση του Βλαχοδήμου που κρατάει το σκορ στο 1-2.
36' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! Ο Πασχαλάκης δεν απομακρύνει... πειστικά την μπάλα κρατώντας ζωντανή τη φάση για την Μπενφίκα, η μπάλα έφτασε στον Σεφέροβιτς που νικήθηκε στο πλασέ που επιχείρησε από τον Έλληνα γκολκίπερ
39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΚΑΙ 1-3! Ο Σέρβι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, εντελώς αμαρκάριστος ο Πίτσι στο ύψος της μεγάλης περιοχής που με ιδανικό πλασέ κάνει το 1-3.
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη α' ημιχρόνου
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 13' της αναμέτρησης με σκόρερ τον Πρίγιοβιτς έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσε. Στο 20' ο Ζαρντέλ έκανε το 1-1 με κεφαλιά, στο 26' το τραγικό λάθος του Πασχαλάκη έγινε γκολ από τον Σάλβιο με εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 39' ο Πίτσι έκανε το 3-1 από ασίστ του Σέρβι
Το 1-2 και το τραγικό λάθος από τον Πασχαλάκη
Το 1-3 από τον Πίτσι:
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Ουάρντα
Έναρξη β' ημιχρόνου
48' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! Ο Βαρέλα χάνει τον Ζαρντέλ, τον αγκαλιάζει και δίνεται το πέναλτι
49' Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ! Εύστοχη εκτέλεση από τον Σάλβιο και 1-4
51' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Πρίγιοβιτς πηδάει ψηλότερα από όλους παίρνοντας την κεφαλιά, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
58' Σουτ του Σέρβι, η μπάλα άουτ...
60' Διαδικαστικό χαρακτήρα έχει πάρει το ματς στο β' ημίχρονο. Το δεύτερο γκολ του Σάλβιο απλά διέγραψε και τη μία πιθανότητα που είχαν οι Θεσσαλονικείς για να ξαναμπούν στο παιχνίδι
60' Μακρινό σουτ του Μαουρίσιο, έδιωξε ο Βλαχοδήμος
63' Αλλαγή για την Μπενφίκα. Εκτός ο Σάλβιο, μέσα ο Σεμέδο
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κάνιας, μέσα ο Σάκχοφ
66' Σουτ του Πέλκα, άουτ η μπάλα
69' Πέναλτι ζήτησε ο Ουάρντα, δεν υπάρχει κάτι...
74' Ετοιμάζεται ο Άκπομ
75' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα
76' Αλλαγή για την Μπενφίκα. Εκτός ο Πίτσι, μέσα ο Ζίβκοβιτς
76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ελ Καντουρί, μέσα ο Ακπόμ
76' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάτος. Με 10 παίκτες ο ΠΑΟΚ
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Τούμπα. Φυσικά τα πάντα έχουν κριθεί προ πολλού. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ, πάντως, δεν σταματά το τραγούδι...
83' Μίνι ένταση ανάμεσα σε Ουάρντα, Σεμέδο. Ηρεμούν τώρα τα πράγματα.
84' Κίτρινη κάρτα στον Σάκχοφ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ζέντσον.
86' Ωραία κάθετη για τον Πέλκα που έφυγε από τα δεξιά, δεν τελείωσε αμέσως τη φάση, κλείστηκε και τελικώς το παράλληλο γύρισμά του από κοντά απομακρύνθηκε από τον Βλαχοδήμο σε κόρνερ. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.
87' Ωραίο γέμισμα του Ουάρντα, κεφαλιά του Σάκχοφ στο δεύτερο δοκάρι, μεγάλη επέμβαση του Βλαχοδήμου!
Αξίζει ένα respect στον κόσμο του ΠΑΟΚ που δεν έχει σταματήσει, κυριολεκτικά, λεπτό το τραγούδι. Με ένταση, με πάθος, σα να μην έχει χαθεί με τόσο σκληρό τρόπο μια τέτοια ιστορική πρόκριση.
Τελευταία λεπτά στη Τούμπα. Πάμε για φινάλε.
Τέλος στη Τούμπα. Το όνειρο του ΠΑΟΚ για παρθενική παρουσία στους ομίλους του Champions League έσβησε άδοξα. Ο δικέφαλος προηγήθηκε με Πρίγιοβιτς, αλλά στη συνέχεια η ανώτερη Μπενφίκα έφερε... τούμπα τα δεδομένα, επικρατώντας 4-1 και παίρνοντας το "χρυσό" εισιτήριο.
Χειροκρότημα από όλη την Τούμπα για την ομάδα του Λουτσέσκου. Υπέροχη στιγμή.