Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί των Άγγλων
Εύλογα, λοιπόν, έχουν πάρει προβάδισμα πρόκρισης
Μπέρνλι (4-4-2): Χίτον – Μπάρντσλεϊ, Μι, Λονγκ, Τέιλορ – ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Χέντρικ, Λένον – Βόουκς, Μπαρνς
Ολυμπιακός (4-2-3-1): Γιαννιώτης – Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας – Καμαρά, Μπουχαλάκης – Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Ποντένσε - Γκερέρο
21:20
21:26
21:28
Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι Α’ βοηθός: Γκίοργκι Ρινγκ Β’ βοηθός: Βένσελ Τοτ 4ος: Σάντορ Σάμπο
21:30
Τα πεπραγμένα του πρώτου αγώνα
21:32
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Κούκα, Τοροσίδης, Σισέ
21:46
1' Σέντρα στο ματς
21:46
1' Ευκαιρία με το καλημέρα για την Μπέρνλι! Ο Γουέστγουντ γύρισε την μπάλα όντας μέσα στην περιοχή, απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση ο Γιαννιώτης
21:49
4' Μακρινό σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα άουτ
21:51
6' Παραλίγο... ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη του Φορτούνη στον Ποντένσε, καθυστέρησε αυτός μη εμπιστευόμενος το αριστερό του και η μπάλα καταλήγει άουτ.
21:56
11' Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Μπέρνλι, αλλά μέχρι εκεί, χωρίς κάτι το αξιόλογο
22:01
16' Ζήτησαν πέναλτι οι Άγγλοι σε πτώση του Βόουκς, δεν υπάρχει κάτι. Μόνος του έπεσε
22:02
22:04
18' Εκτέλεση κόρνερ από την Μπέρνλι, δεν απομάκρυναν την μπάλα οι αμυντικοί του Ολυμπιακού, έστειλε ψηλά την μπάλα ο Βόουκς
22:08
23' Τεράστια ευκαιρία για την Μπέρνλι! Λάθος του Ομάρ που κρατάει την μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του, την έχασε, ο ΜακΝίλ έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Βόουκς, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό η μπάλα κατέληξε άουτ
22:14
29' Νέα ευκαιρία για την Μπέρνλι! Νέα στατική φάση για τους γηπεδούχους που φέρνει αναστάτωση, με την μπάλα να φτάνει στον Χέντρικ, αλλά σωτήρια στο σουτ που επιχείρησε, έβαλε την κόντρα ο Γκερέρο, παραχωρώντας το κόρνερ
22:15
30' Και νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Από το κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Βόουκς στο δεύτερο δοκάρι, αλλά σε ανυπεράσπιστη εστία δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα
22:19
34' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μπαλιά του Φορτούνη για τον Ποντένσε, τέλειωσε ο Πορτογάλος τη φάση με διπλή προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
22:23
22:26
42' Ισορροπεί τα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός
22:27
42' Φάση για τον Ολυμπιακό! Ο προωθημένος Τσιμίκας γύρισε την μπάλα στον Ποντένσε που τέλειωσε τη φάση μέσα από την περιοχή, αλλά σημάδεψε εκτός εστίας
22:28
44' Νέα καλή στιγμή για την Μπέρνλι! Ο Μιράντα δεν παίζει καλά το οφσάιντ με αποτέλεσμα να βγουν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, η μπάλα έφτασε στον Βόουκς, που πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
22:30
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
22:31
Λήξη του α' ημιχρόνου
22:32
Τυχερός ο Ολυμπιακός που είναι με το μηδέν στην άμυνα, αλλά θα μπορούσαν και οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ποντένσε να πετύχουν ένα γκολ
22:46
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
22:49
48' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΡΝΛΙ! Τρομερό πλασέ εκτός εστίας από τον Βόουκς, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι
22:52
50' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρνς
22:53
52' Φάση για την Μπέρνλι και σωστή αντίδραση του Γιαννιώτη! Μακρινό σουτ του ΜακΝίλ, πολύ καλή επέμβαση του Έλληνα γκολκίπερ σε κόρνερ
22:57
56' Συνεχίζονται οι χαμένες ευκαιρίες από την Μπέρνλι! Πιάστηκε στον... ύπνο η άμυνα του Ολυμπιακού στη στατική φάση, απομάκρυναν σε δεύτερο χρόνο
23:02
61' Χλιαρό πλασέ του Φορτούνη, μπλοκάρει εύκολα ο Χίτον
23:04
63' Κίτρινη κάρτα στον Γουέστγουντ
23:06
65' Αλλαγή για την Μπέρνλι. Εκτός ο Μπαρνς, μέσα ο Βίντρα
23:08
67' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα
23:12
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Γκερέρο, μέσα ο Κούκα
23:16
75' Διπλή αλλαγή για την Μπέρνλι. Εκτός οι Λένον, ΜακΝίλ, μέσα οι Κορκ και Γουντ
23:19
78' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτη
23:20
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπάρντσλεϊ
23:23
82' Τραγικό λάθος του Μπουχαλάκη, που αναγκάζει τον Γιαννιώτη να απομακρύνει όπως-όπως, κακό πλασέ του Βίντρα πάνω από την εστία
23:24
83' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εξαιρετική αντεπίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα φτάνει στον Ποντένσε που με ωραία ενέργεια ξαπλώνει τον αντίπαλο αμυντικό και με πλασέ κάνει το 0-1!
23:27
86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΡΝΛΙ! Πάλι πρόβλημα για τον Ολυμπιακό σε στατική φάση από κόρνερ και έναν χαμό στη μικρή περιοχή, ο Βίντρα κάνει το 1-1
23:29
87' Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη
23:29
88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Τοροσίδης
23:31
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:33
Άλλα δύο λεπτά για το τέλος, δεν μπορεί να χαθεί αυτή η πρόκριση.
23:34
Νέα... τρικυμία στην άμυνα του Ολυμπιακού, βρέθηκαν σε θέση βολής οι παίκτες της Μπέρνλι, αλλά... με τα πολλά απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.
23:35
Ο Γιαννιώτης έχει κάνει... άπειρες κακές εξόδους. Γενικά απόψε δεν πατούσε καθόλου καλά ο Ολυμπιακός.
23:35
94' Έξω Ποντένσε, μέσα Σισέ.
23:36
Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είναι στους ομίλους του Europa League!
23:38
Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε πάρα πολύ, έδειξε κακό πρόσωπο, αλλά κατάφερε και με δόση τύχης να μείνει όρθιος, να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ποντένσε, προτού ο Βίντρα διαμορφώσει το 1-1. Τέλος καλό, όλα καλά για την ελληνική ομάδα.