Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ιταλία για τη 2η αγωνιστική του Nations League.

21:29
Καλησπέρα σας!
21:30
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Πορτογαλία-Ιταλία για τον 3ο όμιλο της Α' κατηγορίας του Nations League.
21:30
Οι Ιταλοί έφεραν 1-1 εντός με την Πολωνία στην πρεμιέρα του θεσμού.
21:30
Οι Πορτογάλοι θα δώσουν το πρώτο παιχνίδι τους στη διοργάνωση.
21:30
Το ματς θα διεξαχθεί στο Εστάδιο ντα Λουζ της Λισσαβώνας.
21:31
Χωρίς Κριστιάνο Ρονάλντο η Πορτογαλία.
21:31
Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Φερνάντο Σάντος για την Πορτογαλία (4-3-3): Ρουί Πατρίσιο – Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μάριο Ρουί – Γουίλιαμ Καρβάλιο, Πίτσι, Ρούμπεν Νέβες – Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούμα, Αντρέ Σίλβα
21:32
Το αρχικό σχήμα του ομοσπονδιακού τεχνικού της Ιταλίας, Ρομπέρτο Μαντσίνι (4-3-3): Ντοναρούμα – Λάτζαρι, Καλντάρα, Ρομανιόλι, Κρίσιτο – Κριστάντε, Ζορζίνιο, Μποναβεντούρα – Τζάτζα, Ιμόμπιλε, Κιέζα
21:40
Σε 5 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
21:40
Η Πορτογαλία έφερε 1-1 σε φιλικό με την Κροατία την Πέμπτη.
21:42
Τιμήθηκε ο Πορτογάλος στόπερ Πέπε, που συμπλήρωσε 100 διεθνείς συμμετοχές.
21:45
Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.
21:48
Ξεκίνησε το ματς. Η Ιταλία πήρε τη σέντρα.
21:50
2' Πρώτη καλή στιγμή για την Ιταλία. Ο Κιέζα σέντραρε στην περιοχή, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε.
21:51
4' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
21:52
4' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής ο Γουίλιαμ Καρβάλιο, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
21:54
7' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
21:57
Τελικά, η Ιταλία παίζει με σύστημα 4-4-2 και όχι 4-3-3 που δόθηκε αρχικά από την UEFA.
21:58
10' Κόρνερ για την Ιταλία.
22:01
14' Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.
22:03
15' Φάση διαρκείας για την Πορτογαλία. Διαδοχικά σουτ από Μπερνάρντο Σίλβα, Αντρέ Σίλβα, τα οποία κόντραραν σε αντίπαλους αμυντικούς.
22:03
15' Σουτ του Κιέζα με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Ρουί Πατρίσιο.
22:04
17' Σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:06
18' Σέντρα του Τζάτζα στην περιοχή, έδιωξε ο Πέπε.
22:08
20' Ευκαιρία για την Πορτογαλία. Σουτ του Αντρέ Σίλβα από το ύψος της περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Ντοναρούμα.
22:13
25' Επικίνδυνα στην περιοχή της Πορτογαλίας οι Ιταλοί, αλλά καθυστέρησε ο Τζάτζα.
22:15
27' Απίθανη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Μόνος του στη μεγάλη περιοχή ο Μπερνάρντο Σίλβα, που σούταρε, αλλά ο Ρομανιόλι έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος.
22:17
29' Κόρνερ για την Ιταλία.
22:18
30' Σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:19
32' Δοκάρι για την Πορτογαλία, που κυριαρχεί.
22:20
Μετά από γύρισμα του Μάριο Ρουί, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Κριστάντε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα.
22:22
34' Ευκαιρία για την Πορτογαλία, με τον Μπρούμα να σουτάρει με το αριστερό, αλλά την μπάλα να φεύγει πλάγια.
22:23
35' Κι άλλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Σουτ του Γουίλιαμ Καρβάλιο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ντοναρούμα.
22:24
36' Κόρνερ για την Ιταλία. Πολύ καλός ρυθμός στο ματς.
22:24
37' Κι άλλο κόρνερ για την Ιταλία.
22:27
39' Κόρνερ για την Ιταλία.
22:29
41' Σουτ του Ζορζίνιο έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίσιο.
22:30
42' Κίτρινη κάρτα στον Κρίσιτο.
22:30
43' Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Νέβες.
22:33
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Πορτογαλία και Ιταλία στο 0-0.
22:34
Ανώτερη η Πορτογαλία σε αυτό το διάστημα, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
22:48
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
22:49
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
22:52
48' Γκοοοολ για την Πορτογαλία με τον Αντρέ Σίλβα!
22:53
Ωραία προσπάθεια του Μπρούμα από τα αριστερά, γύρισε στην περιοχή, εκεί που ήταν ο Αντρέ Σίλβα, ο οποίος τελείωσε με υποδειγματικό τρόπο για να γράψει το Πορτογαλία-Ιταλία 1-0.
22:53
"Γυμνή" η άμυνα της Ιταλίας στη φάση του γκολ.
22:57
53' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
22:58
54' Πολύ καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Πολύ δυνατό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα, τρομερή απόκρουση του Ντοναρούμα.
23:00
56' Κόρνερ για την Ιταλία.
23:02
58' Κίτρινη κάρτα στον Κιέζα.
23:02
58' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πορτογαλία.
23:03
59' Πρώτη αλλαγή για την Ιταλία. Ο Μπεράρντι παίρνει τη θέση του Ιμόμπιλε.
23:04
60' Πλασέ του Κιέζα έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
23:07
64' Κόρνερ για την Ιταλία.
23:10
66' Κόρνερ για την Ιταλία, που προσπαθεί να ισοφαρίσει.
23:12
68' Ευκαιρία για την Πορτογαλία, με σουτ του Πίτσι μέσα από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Ντοναρούμα.
23:13
69' Κίτρινη κάρτα στον Μπεράρντι.
23:17
73' Η Πορτογαλία έχει "παγώσει" το ρυθμό, αφού δεν έχει κανένα λόγο να βιαστεί.
23:17
74' Πρώτη αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ρενάτο Σάντσες αντικαθιστά τον Πίτσι.
23:18
74' Δεύτερη αλλαγή για την Ιταλία. Ο Παλμιέρα παίρνει τη θέση του Κρίσιτο και κάνει ντεμπούτο με την Εθνική ομάδα.
23:21
77' Δεύτερη αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζέλσον Μαρτίνς αντικαθιστά τον Μπρούμα.
23:22
78' Κόρνερ για την Ιταλία. Το εκτέλεσε ο Μποναβεντούρα, ο Τζάτζα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
23:23
79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ιταλία. Ο Μπελότι πήρε τη θέση του αρνητικού Κριστάντε.
23:25
81' Κόρνερ για την Ιταλία.
23:26
83' Κεφαλιά του Καλντάρα η μπάλα άουτ.
23:30
86' Απειλεί η Πορτογαλία με τον Ρενάτο Σάντσες να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Ντοναρούμα ήταν και πάλι εκεί.
23:30
86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα αντικαθιστά τον Γουίλιαμ Καρβάλιο.
23:30
87' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
23:33
Στο μεταξύ, για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους στην αρχική ενδεκάδα της Ιταλίας σε επίσημο αγώνα!
23:35
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:35
91' Κόρνερ για την Ιταλία.
23:36
92' Αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για την Πορτογαλία, αλλά πήγε στράφι.
23:37
93' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για σκληρό φάουλ στον Κιέζα.
23:38
94' Κεφαλιά του Τζάτζα, η μπάλα άουτ.
23:38
Τέλος αγώνα, η Πορτογαλία επικράτησε δικαίως 1-0 της Ιταλίας στη Λισσαβόνα!
23:39
Το μοναδικό γκολ ο Αντρέ Σίλβα στο 48', επικεφαλής του 3ου ομίλου της 1ης κατηγορίας η Πορτογαλία. Αποκαρδιωτική η εικόνα της Ιταλίας.