Σπορ FM LIVE EventsΠορτογαλία-Ιταλία

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ιταλία για τη 2η αγωνιστική του Nations League.

Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Πορτογαλία-Ιταλία για τον 3ο όμιλο της Α' κατηγορίας του Nations League.
Οι Ιταλοί έφεραν 1-1 εντός με την Πολωνία στην πρεμιέρα του θεσμού.
Οι Πορτογάλοι θα δώσουν το πρώτο παιχνίδι τους στη διοργάνωση.
Το ματς θα διεξαχθεί στο Εστάδιο ντα Λουζ της Λισσαβώνας.
Χωρίς Κριστιάνο Ρονάλντο η Πορτογαλία.
Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Φερνάντο Σάντος για την Πορτογαλία (4-3-3): Ρουί Πατρίσιο – Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μάριο Ρουί – Γουίλιαμ Καρβάλιο, Πίτσι, Ρούμπεν Νέβες – Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούμα, Αντρέ Σίλβα
Το αρχικό σχήμα του ομοσπονδιακού τεχνικού της Ιταλίας, Ρομπέρτο Μαντσίνι (4-3-3): Ντοναρούμα – Λάτζαρι, Καλντάρα, Ρομανιόλι, Κρίσιτο – Κριστάντε, Ζορζίνιο, Μποναβεντούρα – Τζάτζα, Ιμόμπιλε, Κιέζα
Σε 5 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Η Πορτογαλία έφερε 1-1 σε φιλικό με την Κροατία την Πέμπτη.
Τιμήθηκε ο Πορτογάλος στόπερ Πέπε, που συμπλήρωσε 100 διεθνείς συμμετοχές.
Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.
Ξεκίνησε το ματς. Η Ιταλία πήρε τη σέντρα.
2' Πρώτη καλή στιγμή για την Ιταλία. Ο Κιέζα σέντραρε στην περιοχή, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε.
4' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
4' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής ο Γουίλιαμ Καρβάλιο, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
7' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
Τελικά, η Ιταλία παίζει με σύστημα 4-4-2 και όχι 4-3-3 που δόθηκε αρχικά από την UEFA.
10' Κόρνερ για την Ιταλία.
14' Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.
15' Φάση διαρκείας για την Πορτογαλία. Διαδοχικά σουτ από Μπερνάρντο Σίλβα, Αντρέ Σίλβα, τα οποία κόντραραν σε αντίπαλους αμυντικούς.
15' Σουτ του Κιέζα με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Ρουί Πατρίσιο.
17' Σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
18' Σέντρα του Τζάτζα στην περιοχή, έδιωξε ο Πέπε.
20' Ευκαιρία για την Πορτογαλία. Σουτ του Αντρέ Σίλβα από το ύψος της περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Ντοναρούμα.
25' Επικίνδυνα στην περιοχή της Πορτογαλίας οι Ιταλοί, αλλά καθυστέρησε ο Τζάτζα.
27' Απίθανη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Μόνος του στη μεγάλη περιοχή ο Μπερνάρντο Σίλβα, που σούταρε, αλλά ο Ρομανιόλι έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος.
29' Κόρνερ για την Ιταλία.
30' Σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
32' Δοκάρι για την Πορτογαλία, που κυριαρχεί.
Μετά από γύρισμα του Μάριο Ρουί, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Κριστάντε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα.
34' Ευκαιρία για την Πορτογαλία, με τον Μπρούμα να σουτάρει με το αριστερό, αλλά την μπάλα να φεύγει πλάγια.
35' Κι άλλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Σουτ του Γουίλιαμ Καρβάλιο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ντοναρούμα.
36' Κόρνερ για την Ιταλία. Πολύ καλός ρυθμός στο ματς.
37' Κι άλλο κόρνερ για την Ιταλία.
39' Κόρνερ για την Ιταλία.
41' Σουτ του Ζορζίνιο έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίσιο.
42' Κίτρινη κάρτα στον Κρίσιτο.
43' Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Νέβες.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Πορτογαλία και Ιταλία στο 0-0.
Ανώτερη η Πορτογαλία σε αυτό το διάστημα, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48' Γκοοοολ για την Πορτογαλία με τον Αντρέ Σίλβα!
Ωραία προσπάθεια του Μπρούμα από τα αριστερά, γύρισε στην περιοχή, εκεί που ήταν ο Αντρέ Σίλβα, ο οποίος τελείωσε με υποδειγματικό τρόπο για να γράψει το Πορτογαλία-Ιταλία 1-0.
"Γυμνή" η άμυνα της Ιταλίας στη φάση του γκολ.
53' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
54' Πολύ καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Πολύ δυνατό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα, τρομερή απόκρουση του Ντοναρούμα.
56' Κόρνερ για την Ιταλία.
58' Κίτρινη κάρτα στον Κιέζα.
58' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πορτογαλία.
59' Πρώτη αλλαγή για την Ιταλία. Ο Μπεράρντι παίρνει τη θέση του Ιμόμπιλε.
60' Πλασέ του Κιέζα έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
64' Κόρνερ για την Ιταλία.
66' Κόρνερ για την Ιταλία, που προσπαθεί να ισοφαρίσει.
68' Ευκαιρία για την Πορτογαλία, με σουτ του Πίτσι μέσα από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Ντοναρούμα.
69' Κίτρινη κάρτα στον Μπεράρντι.
73' Η Πορτογαλία έχει "παγώσει" το ρυθμό, αφού δεν έχει κανένα λόγο να βιαστεί.
74' Πρώτη αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ρενάτο Σάντσες αντικαθιστά τον Πίτσι.
74' Δεύτερη αλλαγή για την Ιταλία. Ο Παλμιέρα παίρνει τη θέση του Κρίσιτο και κάνει ντεμπούτο με την Εθνική ομάδα.
77' Δεύτερη αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζέλσον Μαρτίνς αντικαθιστά τον Μπρούμα.
78' Κόρνερ για την Ιταλία. Το εκτέλεσε ο Μποναβεντούρα, ο Τζάτζα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ιταλία. Ο Μπελότι πήρε τη θέση του αρνητικού Κριστάντε.
81' Κόρνερ για την Ιταλία.
83' Κεφαλιά του Καλντάρα η μπάλα άουτ.
86' Απειλεί η Πορτογαλία με τον Ρενάτο Σάντσες να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Ντοναρούμα ήταν και πάλι εκεί.
86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα αντικαθιστά τον Γουίλιαμ Καρβάλιο.
87' Κόρνερ για την Πορτογαλία.
Στο μεταξύ, για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους στην αρχική ενδεκάδα της Ιταλίας σε επίσημο αγώνα!
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
91' Κόρνερ για την Ιταλία.
92' Αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για την Πορτογαλία, αλλά πήγε στράφι.
93' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για σκληρό φάουλ στον Κιέζα.
94' Κεφαλιά του Τζάτζα, η μπάλα άουτ.
Τέλος αγώνα, η Πορτογαλία επικράτησε δικαίως 1-0 της Ιταλίας στη Λισσαβόνα!
Το μοναδικό γκολ ο Αντρέ Σίλβα στο 48', επικεφαλής του 3ου ομίλου της 1ης κατηγορίας η Πορτογαλία. Αποκαρδιωτική η εικόνα της Ιταλίας.