Ολυμπιακός-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Λεβαδειακός, για το Κύπελλο Ελλάδος, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Λεβαδειακός, για την πρώτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Κυπέλλου, που είναι προγραμματισμένη για τις 21:30
Η αναμέτρηση θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesports1 και φυσικά ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Νωρίτερα, για το ίδιο γκρουπ... Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή 0-1
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-2-3-1): Σα, Κούτρης, Σισέ-Μιράντα, Μασούρας, Γκιγέρμε-Ανδρούτσος, Τουρέ, Ναουέλ, Βρουσάι, Μάνος. Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Χασάν, Ξενιτίδης, Φέκκας, Νικολάου και Πάρντο.
Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος/4-2-3-1): Μπάγιτς, Χατζηλάμπρος, Κρνέτα, Αντιλεού, Παντελιάδης, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Γιακουμάκης, Σαβαντογκό, Μανγκά, Ιωαννίδης. Στον πάγκο: Επασί, Φαβάρο, Νίκας, Όμο, Νανγκίς, Βήχος και Λιάγκας.
Πρόκειται (όπως ενημερωθήκατε και νωρίτερα) για ντεμπούτο του Γιάγια Τουρέ (θα είναι και αρχηγός), αλλά και των Γκιγέρμε, Ναουέλ, Σα, Μασούρα και Μάνου με τα ερυθρόλευκα
Νωρίτερα, ο κόσμος χειροκρότησε θερμά τον Ιβοριανό μέσο, όταν βγήκε για προθέρμανση.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών). Βοηθοί οι Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών), Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας) και τέταρτος ο Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
Οι δύο ομάδες είχαν κοντραριστεί και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο και ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 με γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου με εκτέλεση φάουλ
Ελάχιστος είναι ο κόσμος στο Καραϊσκάκη λίγα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης
Όλα έτοιμα για τη σέντρα

Έναρξη στο ματς!

Μικρή διακοπή, καθώς είναι στο έδαφος ο Πέτρος Γιακουμάκης, έπειτα από πολύ δυνατό μαρκάρισμα του Γιάγια Τουρέ
Συνέχεια στο ματς
Χωρίς κάποια καλή στιγμή το ματς έως τώρα
Φόαυλ για τον Λεβαδειακό σε καλή θέση
17' Εκτέλεσε ο Μάνγκα, δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει ο Ζοσέ Σα
Φάουλ σε καλή θέση (λίγο πίσω από το ημικύκλιο) για τον Ολυμπιακό, έπειτα από επίθεση που έγινε με καλή συνεργασία Τουρέ-Βρουσάι
19' Το εκτέλεσε ο Τουρέ, η μπάλα βρήκε στο τείχος.
20' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σισέ πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπάγιτς.
21' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Γύρισμα του Κούτρη από τα αριστερά, ο Μάνος έστρωσε για τον Ανδρούτσο, που έπιασε το σουτ, αλλά του έβαλε κόντρα η αντίπαλη άμυνα. Υπήρχε κι ο Βρουσάι ως επιλογή για τον νεαρό μέσο
22' Σουτ του Τουρέ, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπάγιτς
Επίθεση του Λεβαδειακού με καλές προϋποθέσεις σταματάει λόγω της παρέμβασης του Σισέ
23' Κακό σουτ του Ναουέλ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του Λεβαδειακού
27' Γέμισμα του Μητρόπουλου από στημένη φάση, κάπου βρήκε η μπάλα και άλλαξε ελαφρώς πορεία, δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε ο Ζοσέ Σα.
Πολύ κακό το ματς στο πρώτο τέταρτο, με κάπως καλό ρυθμό το παιχνίδι μετά το 20λεπτο κυρίως
32' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Σαβαντογκό έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης έστρωσε για τον Μάνγκα, που αστόχησε από πολύ καλή θέση. Η καλύτερη φάση έως τώρα στο παιχνίδι
38' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Τουρέ βρήκε τον Μασούρα, που από τα δεξιά σέντραρε για τον Μάνο που με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάγιτς
Θέλει παιχνίδια ο Γιάγια Τουρέ, για να αποκτήσει και καλύτερο ρυθμό, αλλά η ποιότητά του δεν... κρύβεται. Είναι αρκετές οι φορές (κυρίως μετά το πρώτο τέταρτο), που έχει περάσει ωραίες κάθετες, ξεκλειδώνοντας την αντίπαλη (και σφιχτή) μεσοαμυντική γραμμή
43' Διπλή απειλή από τον Λεβαδειακό. Σουτ του Ιωαννίδη, πέφτει χαμηλά και διώχνει ο Σα, ριμπάουντ του Γιακουμάκη που από κάπως πλάγια θέση πήρε το κόρνερ με σουτ.
45' Σουτ του Μάνου, που έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και προς τα αριστερά, μπλόκαρε ο Μπάγιτς.
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Ημίχρονο στο Φάληρο! Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 0-0

Κακό στο πρώτο τέταρτο το ματς, "ανέβηκε" μετά από εκεί και έγινε αρκετά καλό μετά το 20'. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη φάση του πρώτου μέρους, με τον Μάνγκα που αστόχησε στο 32' από εξαιρετική θέση, ενώ απείλησαν και στο 43' με Ιωαννίδη-Γιακουμάκη. Με την κεφαλιά του Σισέ στο 20', την προβολή του Μάνου στο 38' έγιναν επικίνδυνοι οι ερυθρόλευκοι
Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Νίκας αντί του Μάνγκα. Ο Άκης Μάντζιος έμεινε πολύ ευχαριστημένος από τον παίκτη που αντικαθιστά, αλλά ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και αποφάσισε να τον προφυλάξει ενόψει Ατρομήτου

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

49' Επίθεση του Ολυμπιακού με τον Μάνο, που σταματάει ως offside. Οριακή η φάση, ίσως και να καλύπτεται ο παίκτης των Πειραιωτών
51' Σουτ του Μασούρα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Μπάγιτς.
Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό, θα βγει κι ο Ιωαννίδης
56' Όμο αντί Ιωαννίδη στο ματς
Νάτχο και Χασάν θα περάσουν σε λίγο στο ματς
58' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νάτχο αντί Τουρέ και Χασάν αντί Ανδρούτσου. Το περιβραχιόνιο στον Κούτρη πλέον
62' Κίτρινη για τον Χατζηλάμπρο
Πάει και για τρίτη αναγκαστική αλλαγή ο Λεβαδειακός, με τον Καραχάλιο να δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει
68' Έξυπνη εκτέλεση του Νάτχο, κεφαλιά του Χασάν, που δεν πήρε καλή θέση, η μπάλα πέρασε σχεδόν παράλληλα με την εστία

68' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0!

Ωραία σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, ο Μάνος πιάνει καρφωτή κεφαλιά και ανοίγει το σκορ. Σεντερφορίσιο τέρμα για τον Έλληνα επιθετικό, που κάνει ντεμπούτο με γκολ
70' Σουτ του Γιακουμάκη, η μπάλα έξω.
70' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Νανγκίς αντί του Μητρόπουλου. Συνεχίζει ο Καραχάλιος
78' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι βρήκε με κάθετη τον Κούτρη, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Μπάγιτς και γύρισε για τον Χασάν, που πλάσαρε, αλλά του έβαλε κόντρα η αντίπαλη άμυνα
83' Άστοχο σουτ του Χασάν με το αριστερό
83' Μέσα ο Πάρντο, έξω ο Ναουέλ
Λίγο πριν... Πάλη ανάμεσα σε Μάνο και Κρνέτα μέσα στην περιοχή, με νικητή τον δεύτερο. Χλιαρές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους
85' Κι άλλη άστοχη κεφαλιά του Χασάν από καλή θέση
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του παιχνιδιού, παρά το ρευστό 1-0
Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Βολίδα του Γκιγέρμε εκτός περιοχής, λίγο δίπλα από το αριστερό του Μπάγιτς η μπάλα