Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη του ντέρμπι, Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ, για την 5η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας από το γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης"! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Super League.
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 20:30 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1, ενώ φυσικά θα υπάρχει κάλυψη και από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Και οι δύο ομάδες έχουν κάνει το "4x4" στο πρωτάθλημα (ο ΠΑΟΚ είναι στο -2 λόγω της τιμωρίας που κουβαλάει από πέρυσι) και φυσικά ο στόχος τους είναι να συνεχίσουν με το απόλυτο.
Ο Ολυμπιακός προέρχεται από νίκες επί Λεβαδειακού, ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιου.
Ο "δικέφαλος του Βορρά" έχει νικήσει Αστέρα Τρίπολης, Πανιώνιο, ΟΦΗ και την ΑΕΚ την περασμένη εβδομάδα
Η εικόνα αυτήν τη στιγμή στο γήπεδο. Υπάρχει πολύς κόσμος εκτός φυσικά... Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες κάνουν δύσκολη την έλευση του κόσμου (και) στο φαληρικό γήπεδο
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, που ανακοινώθηκαν πριν από λίγο
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Χασάν
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ο Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο - Βαρέλα, Μάτος, Μαουρίσιο - Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Γκιγέρμε, Τοροσίδης, Σισέ. Εκτός αποστολής έχει μείνει ο Γιάγια Τουρέ
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ρέι, Τόσκα, Καρέλης, Βέρνμπλουμ, Σάκοφ, Ακπόμ, Ζαμπά.
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι τριάδα των τερματοφυλάκων του Ολυμπιακού, ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο
Διαιτητής: Σαν Φενταγί. Βοηθοί: Σλάνταν Γιοσίποβιτς, Μπεκίμ Τζογκάϊ 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Υπενθυμίζεται ότι αρχικά είχε οριστεί ο Σάντρο Σέρερ
Στο γήπεδο είναι ο γιος του μεγαλομετόχου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και μέλος του ΔΣ του συλλόγου, Γιώργος Σαββίδης
Στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη ο ΠΑΟΚ. Έντονες οι αποδοκιμασίες
Αμέσως μετά βγήκε και ο Ολυμπιακός. Πολύ θερμή υποδοχή από τον κόσμο που είναι στο γήπεδο
Ο Γιώργος Σαββίδης
Υπάρχει και πανό κατά της Κυβέρνησης στο γήπεδο, όπως ενημερωθήκατε και πρινΕικόνα live21962292/104134.jpg
Περίπου 20 λεπτά για την έναρξη του ντέρμπι
Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση του ΠΑΟΚ. Αποχωρούν οι παίκτες του για τα αποδυτήρια
Στα αποδυτήρια κι ο Ολυμπιακός
Γεμίζει σιγά-σιγά το γήπεδο
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο...
Χαμός από βεγγαλικά κλπ στο γήπεδο Καραϊσκάκη
Προφανώς θα καθυστερήσει λίγο η έναρξη του ματς, λόγω της ατμόσφαιρας που έχει δημιουργηθεί από τα βεγγαλικά
Κάποιοι παίκτες των δυο ομάδων κάνουν μίνι-ζέσταμα ώστε να διατηρηθούν "ζεστοί"
Στιγμιότυπο, λίγο πριν βγουν οι δύο ομαδες στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανσηΕικόνα live21962292/27816.jpg

Έναρξη στο ματς!

1' Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Φορτούνης
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά από κάπως πλάγια θέση (μετά το φάουλ του Φορτούνη) και ο Πασχαλάκης έδιωξε, με τον Βούκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να κάνει άψυχο σουτ που απομακρύνθηκε
Έχει μπει δυνατά ο Ολυμπιακός
5' Αδύναμο σουτ του Ποντένσε από τα ορια της μεγάλης περιοχής, ήταν πολύ αδύναμο και η μπάλα κατέληξε εκτός ούτως ή άλλως
6' Μπούκα του Τσιμίκα από τα αριστερά, στο έδαφος ο παίκτης του Ολυμπιακού. Δεν φαίνεται να είναι κάτι
Πρώτη επίθεση του ΠΑΟΚ. Εκτεθειμένος ο Πρίγιοβιτς
Ψιλοκουτσαίνει ο Μαουρίσιο έπειτα από μια προηγούμενη μονομαχία
12' Επίθεση του Ολυμπιακού με καλές προϋποθέσεις, κέρδισε ο Χριστοδουλόπουλος το κόρνερ
13' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Λάζαρου με την μπάλα να καταλήγει εκτός
14' Καλή επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον Πρίγιοβιτς να κουβαλάει αρκετά την μπάλα, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού έκοψε τον Πρίγιοβιτς
Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
16' Ύστερα από κυκλοφορία της μπάλας, αυτή κατέληξε στον Βιεϊρίνια, που έκανε πολύ κακό σουτ
18' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Καμαρά κουβάλησε αρκετά την μπάλα και έδωσε για τον Ποντένσε, που κινήθηκε καλά από τα αριστερά, αλλά ολοκλήρωσε τη φάση με κακό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη
22' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση, από τα δεξιά
22' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, ο Μεριά πήρε την κεφαλιά δίχως να έχει καλή ισορροπία και η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία
25' Δυνατό σουτ του Πέλκα εκτός περιοχής, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Γιαννιώτης
31' Επίθεση του ΠΑΟΚ που έδειχνε να είναι με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Βαρέλα υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ
32' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με δυνατό σουτ του Χασάν, που έδιωξε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ
37' Πολύ καλή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με αρκετά... σκόρπιο τον Ολυμπιακό αμυντικά, αλλά σταματάει για offside στον Μπίσεσβαρ
39' Κεφαλιά του Μεριά, μετά από φάουλ του Φορτούνη, πέρασε αρκετά έξω απο την εστία του Πασχαλάκη
Φάουλ για τον Ολυμπιακό, με την μπάλα στημένη στην ευθεία του Πασχαλάκη, αλλά και αρκετά μέτρα μακριά
43' Το εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος, δίχως επιτυχία
44' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς πήρε από τα αριστερά, με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και η μπάλα μετά την παρέμβαση του Τσιμίκα κατέληξε σε κόρνερ. Ήταν σε καλή θέση ο Πέλκας. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος
Προσπαθεί να τρυπήσει την άμυνα του Ολυμπιακού με κάθετες μπαλιές ο ΠΑΟΚ
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-0

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο τέταρτο και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά στο 2'. Γενικότερα η ομάδα του Μαρτίνς έχει πιο καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά μετά τα μέσα του ημιχρόνου, ο "δικέφαλος" που είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο μισό, έχει φέρει πιο πολύ στα δικά του μέτρα το παιχνίδι
Στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός
Τώρα και ο ΠΑΟΚ
Συνεχίζεται το ψιλόβροχο

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

49' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 0-1!

Ο Βιεϊρίνια έμεινε εντελώς ανενόχλητος από τ' αριστερά, έκανε δυνατή σέντρα, ο Γιαννιώτης δεν έδιωξε καλά, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα και ο Βούκοβιτς που είχε χρόνο να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
54΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έστρωσε στον Φορτούνη που με χαμηλό σουτ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Αιφνιδιάστηκε ο Χριστοδουλόπουλος στη συνέχεια, με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη και μπόρεσε να κάνει μόνο ένα γύρισμα, αντί να τελειώσει τη φάση. Έχει υποδεχθεί πάντως σε θέση offside ο 32χρονος άσος.
56' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με γροθιές ο Πασχαλάκης
56' Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη
Θα μπει ο Ζαμπά στο παιχνίδι
58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ζαμπά αντί Πέλκα στο ματς
59' Συρτό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη που έλεγχε την κατάσταση
Έχει ανεβάσει στροφές ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά, αλλά εκτός της φάσης του Φορτούνη δεν έχει φτιάξει κάποια άλλη φάση. Ο ΠΑΟΚ ποντάρει πολύ στην κόντρα επίθεση τώρα. Γι' αυτό και μπήκε ο Ζαμπά προφανώς
62' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και σέντραρε, αλλά ο Χασάν δεν είχε καλή ισορροπία και έπιασε άσχημα την κεφαλιά. Ο Λάζαρος πίσω του είχε πολύ καλύτερη θέση. Ο Μπουχαλάκης στη συνέχεια έπιασε πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη
64' Καλό σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, έπειτα από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, αλλά στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χασάν, για να ολοκληρωθεί έτσι η φάση
65' Ο Κάνιας σταμάτησε αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη και δέχθηκε κίτρινη κάρτα
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο αντί του Χριστοδουλόπουλου στο ματς
Με δύο φορ ο Ολυμπιακός πλέον
Μπαίνει ο Βέρνμπλουμ σε λίγο
72' Άστοχο σουτ του Καμαρά, εκτός περιοχής
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βέρνμπλουμ αντί Λημνιού
73' Επίθεση με αποδέκτη τον Γκερέρο, έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ
73' Σέντρα του Ποντένσε, ζήτησαν χέρι και πέναλτι οι γηπεδούχοι
75' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Μεριά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.
76' Άστοχο σουτ του Τσιμίκα, μετά από σέντρα του Ποντένσε
Βρίσκεται στο έδαφος ο Μπίσεσβαρ από προηγούμενη φάση.
Πολλά τα καπνογόνα και πάλι. Δεν υπάρχει καλή... ορατότητα αυτήν τη στιγμή.
Φάουλ από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό
81' Μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης αντικαθιστά τον Φορτούνη.
82' Κι άλλη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιγιέρμε πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη.
Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι μετά από 4λεπτη διακοπή.
83' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από την εκτέλεση φάουλ, ο Χασάν δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει.
84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόσκα πήρε τη θέση του Βιεϊρίνια.
85' Οφσάιντ ο Πρίγιοβιτς.
86' Πιέζει ο Ολυμπιακός.
87' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
87' Εκτέλεσε χαμηλά ο Φετφατζίδης, έδιωξε ο Πρίγιοβιτς.
88' Πίεσε λίγο ο ΠΑΟΚ τώρα, δυσκολεύτηκαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού να διώξουν την μπάλα.
89' Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, κέρδισε κόρνερ ο Ολυμπιακός.
90' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Ο Χασάν βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε και στο ριμπάουντ ο Γκερέρο σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πλάγια.
91' Μακρινό σουτ του Ομάρ, η μπάλα άουτ.
8 λεπτά καθυστερήσεις.
13 τελικές στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός, 0 ο ΠΑΟΚ!
91' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος.
93' Βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, βγαίνει και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.
93' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
95' Κι άλλο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
Εκτέλεσε ο Φετφατζίδης, με τον Γκερέρο να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
96' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Βέρνμπλουμ.
97' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σε αντεπίθεση 3 εναντίον ενός. Ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
97' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Χασάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα ακριβώς δίπλα από το δοκάρι.
98' Κίτρινη κάρτα στον Πασχαλάκη για καθυστέρηση.
Τέλος αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό!
Πολύ πιο αποτελεσματική η ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε στο 49' με αυτογκόλ του Βούκοβιτς.
Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού, που είχε 23 τελικές συνολικά.