Φινλανδία-Ελλάδα

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Φινλανδίας με την Ελλάδα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Nations League.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Φινλανδία-Ελλάδα για την 4η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Nations League.
Η ενδεκάδα της Φινλανδίας: Χράντετσκι – Ραϊτάλα, Τοΐβιο, Αραγιούουρι, Ούρονεν – Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ, Σόιρι – Τουόμινεν, Πούκι
Η ενδεκάδα της Εθνικής μας ομάδας: Μπάρκας – Μπακάκης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τσιμίκας – Τζιόλης, Ζέκα – Μπακασέτας, Φορτούνης, Πέλκας - Μήτρογλου
Οι Φινλανδοί έχουν κάνει το "3 στα 3" στον όμιλο. Όλες οι νίκες τους ήταν με σκορ 1-0 και σκόρερ τον Πούκι!
Η Εθνική μας νίκησε 1-0 την Ουγγαρία στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή και έφτασε στους 6 πόντους.
Αξίζει να σημειωθεί πως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημά μας δεν έχει κερδίσει ποτέ στη Φινλανδία (3 ισοπαλίες, 3 ήττες).
Το ματς διεξάγεται στο Τάμπερε.
Διαιτητής του αγώνα ο Πολωνός Πάβελ Γκιλ.
Η Εθνική μας έχει μία αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με την αρχική ενδεκάδα του αγώνα με την Ουγγαρία. Ο Τζιόλης πήρε τη θέση του Κουρμπέλη.
Σε 10 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Έτοιμες οι δύο ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Ώρα για τους εθνικούς ύμνους των δύο χωρών.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, η Εθνική μας ομάδα πήρε τη σέντρα.
Στα πρώτα λεπτά ο Πέλκας κινείται προς τα αριστερά και ο Μπακασέτας παίζει από τα δεξιά.
5' Πολύ χαμηλός ο ρυθμός μέχρι τώρα.
5' Επικίνδυνη στιγμή για τη Φινλανδία, ο Τσιμίκας έδιωξε σε κόρνερ.
9' Προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό η Εθνική μας.
10' Σουτ του Φορτούνη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών.
12' Αναγκαστική αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Σκραμπ αντικαθιστά τον τραυματία Πούκι.
15' Μακρινό σουτ του Λουντ, η μπάλα άουτ.
17' Κόρνερ για τη Φινλανδία.
23' Χωρίς κάτι σημαντικό στα τελευταία λεπτά.
25' Σουτ του Αραγιούουρι, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.
26' Σουτ του Ούρονεν έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
27' Κόρνερ για την Εθνική μας.
Στο μεταξύ, στο Τάμπερε....
30' Φάουλ για τη Φινλανδία σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή μας.
31' 53%-47% υπέρ της Εθνικής μας η κατοχή της μπάλας.
32' Επικίνδυνη στιγμή για την Εθνική μας, με τον Μπακασέτα να σουτάρει, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
33' Προβολή του Μήτρογλου, ο Χράντετσκι μπλόκαρε την μπάλα.
38' Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά.
42' Κυκλοφορεί την μπάλα η Εθνική μας.
42' Σκαφτό σουτ του Πέλκα, η μπάλα άουτ.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Φινλανδία και Ελλάδα στο 0-0.
Κάκιστο το θέαμα στα πρώτα 45 λεπτά.
Επιστρέφουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος.
46' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Τζαβέλλας αντικαθιστά τον τραυματία Παπασταθόπουλο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
46' Γκολ για τη Φινλανδία!
Τραγικά λάθη από Τζαβέλλα, Μανωλά, που δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Σόιρι, ο οποίος πλάσαρε τον Μπάρκα.
49' Για να δούμε την αντίδραση της Εθνικής μας ομάδας μετά από το γκολ που δέχθηκε.
50' Επικίνδυνο σουτ του Τουόμινεν, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
54' Ανεβάζει την πίεσή της η Εθνική μας ομάδα.
55' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας ομάδα. Ο Χριστοδουλόπουλος παίρνει τη θέση του Μπακασέτα.
57' Σουτ του Μήτρογλου, η μπάλα άουτ.
60' Σουτ του Πέλκα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
62' Ευκαιρία για τη Φινλανδία, πρόλαβε ο Μπακάκης και έδιωξε σε κόρνερ.
64' Υποψία φάσης για την Εθνική μας, ο Τζιόλης σούταρε εκτός περιοχής, αλλά δεν ήταν καλό σουτ.
66' Ευκαιρία για τη Φινλανδία, που είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ο Τουόμινεν κέρδισε το κόρνερ.
69' Δύο διαδοχικά κόρνερ για την Εθνική μας.
71' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Φινλανδία.
72' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοΐβιο, έδιωξε στη γωνία του ο Μπάρκας.
73' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κουλούρης αντικαθιστά τον Πέλκα.
74' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά.
76' Φάουλ σε καλό σημείο για την Εθνική μας.
77' Εκτέλεσε ο Φορτούνης, βγήκε και έδιωξε ο Χράντετσκι.
80' Προβολή του Σόιρι μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
80' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Φινλανδία. Σουτ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Σόιρι δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά κι ενώ ήταν αμαρκάριστος.
81' Κόρνερ για τη Φινλανδία.
82' Κεφαλιά του Τοΐβιο, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
85' Υπάρχει τράβηγμα του Κουλούρη από αντίπαλο αμυντικό στην περιοχή των Φινλανδών, δεν υπέδειξε τίποτα ο διαιτητής.
86' Δεύτερη αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Πίρινεν αντικαθιστά τον Σόιρι.
87' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Σουτ του Κουλούρη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
89' Γκολ για τη Φινλανδία!
Τρομερή προσπάθεια του Λουντ, που πέρασε Μπακάκη και Τζιόλη με εντυπωσιακό τρόπο και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καμαρά, ο οποίος πλάσαρε σωστά.
91' Τρίτη αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Καργιαλάινεν αντικαθιστά τον εξαιρετικό Τουόμινεν.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος αγώνα, η Φινλανδία επικράτησε 2-0 της Εθνικής μας ομάδας και έκαναν το "4 στα 4" στον όμιλο!
Αποκαρδιωτική η εμφάνιση της Εθνικής μας, που απείλησε ελάχιστα.