Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΛ-Λαμία για την 7η αγωνιστική της Super League.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΑΕΛ-Λαμία για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Κρίστινσον - Κόεφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεβ - Φατιόν, Μπάλλας – Ντέλετιτς, Σαχίτι, Πίτι – Μπαργκάν
Η ενδεκάδα της Λαμίας: Σαράνοβ - Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον - Σκόνδρας, Δημούτσος, Μπλάζιτς - Επστάιν, Καραμάνος, Μπαράλες
Στον πάγκο για την ΑΕΛ οι Παϊτέρης, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Λεοζίνιο, Ακόστα, Μπέρτος, Γρομητσάρης.
Στον πάγκο για τη Λαμία οι Μελίσσας, Οσμάν, Μπερτόγλιο, Αναστασιάδης, Μαστούρ, Τσούκαλος, Ασίγκμπα.
Διαιτητής του αγώνα ο Γεώργιος Κομίνης.
Η ΑΕΛ υπέστη την 4η ήττα της στα 5 τελευταία ματς (1-0-4), αφού έχασε 1-0 στην Ξάνθη πριν από δύο εβδομάδες.
Χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Λαμία (0-3-3), που έρχεται από την 3η σερί ισοπαλία της, 1-1 εντός με τον ΟΦΗ.
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, η ΑΕΛ πήρε τη σέντρα.
1' Φάουλ για την ΑΕΛ σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
2' Πρώτη τελική στο ματς, ο Μόρας πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
9' Χωρίς κάτι σημαντικό στα πρώτα λεπτά.
11' Πρόβλημα τραυματισμού για τον Σαχίτι.
13' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ακόστα αντικαθιστά τον τραυματία Σαχίτι.
13' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον.
19' Μίνι διακοπή στο ματς, με τον Αντέτζο να τραυματίζεται, αλλά να σηκώνεται αμέσως μετά.
21' Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιτς, φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ.
22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι, έδιωξε στη γωνία του ο Σαράνοβ.
24' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Πίτι σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Πλιάτσικα.
27' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.
28' Μακρινό σουτ του Πίτι, η μπάλα άουτ.
30' Γκολ για την ΑΕΛ!
Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντέλετιτς, που σούταρε έξω από την περιοχή για να στείλει την μπάλα στη γωνία της εστίας του Σαράνοβ.
31' Απείλησε η Λαμία με τον Επστάιν, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή, βρήκε στα σώματα των αντιπάλων.
33' Σουτ του Μπάλλα, μπλόκαρε ο Σαράνοβ.
40' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Βασιλαντωνόπουλο να πλασάρει άστοχα μέσα από την περιοχή.
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Μόρα για διαμαρτυρία.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΛ να προηγείται 1-0 της Λαμίας.
Βγήκαν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
47' Φάουλ για τη Λαμία σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
48' Γκολ για τη Λαμία!
Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο Πλιάτσικας πήρε την κεφαλιά, μετά η μπάλα κατέληξε στον Μπαράλες, ο οποίος με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Κρίστινσον.
51' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια.
55' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
56' Τρομερή ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Επστάιν να αστοχεί σε τετ-α-τετ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση.
57' Κι άλλη καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Βασιλαντωνόπουλο να πλασάρει αδύναμα μέσα από την περιοχή.
58' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα.
62' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
63' Πρώτη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Οσμάν παίρνει τη θέση του Μπλάζιτς.
64' Κι άλλο κόρνερ για την ΑΕΛ.
65' Γκολ για τη Λαμία!
Ο Επστάιν μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Κρίστινσον. Το... μισό γκολ όμως ανήκει στον Βασιλαντωνόπουλο, που σέντραρε από δεξιά και βρήκε ελεύθερο τον συμπαίκτη του.
68' Δεύτερη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπερτόλιο αντικαθιστά τον Δημούτσο.
73' Σέντρα του Ακόστα, μπλόκαρε ο Σαράνοβ.
75' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς αντικαθιστά τον Μπάλλα. Νωρίτερα, ο Κούνιτς πήρε τη θέση του Μπαργκάν.
76' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον, με 10 παίκτες θα συνεχίσει η Λαμία.
80' Έχει ανεβάσει στροφές η ΑΕΛ και πιέζει για την ισοφάριση.
83' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ασίγκμπα αντικαθιστά τον Επστάιν.
84' Κίτρινη κάρτα στον Καραμάνο.
84' Κόρνερ για τη Λαμία.
85' Ευκαιρία για τη Λαμία, ο Καραμάνος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
88' Αντιστέκεται η Λαμία στις πιέσεις των γηπεδούχων.
89' Φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή για την ΑΕΛ. Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα.
91' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, έδιωξε ο Σαράνοβ και στο ριμπάουντ ο Μόρας αστόχησε εξ επαφής.
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
93' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας, ο Σκόνδρας κέρδισε επιθετικό φάουλ.
96' Μακρινό σουτ του Χούμπτσεβ, η μπάλα άουτ.
Τέλος αγώνα, η Λαμία επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ και πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της!
Το 1-0 στο 30' από τον Ντέλετιτς, οι φιλοξενούμενοι το ανέτρεψαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48' Μπαράλες, 65' Επστάιν) κι ενώ έμειναν με 10 παίκτες στο 76'.