Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Πρόκειται για το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής
ΑΕΛ: Κρίστινσον – Καρανίκας, Μόρας, Γρομητσάρης, Ζίζιτς, Ακόστα – Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι – Ντέλετιτς, Κούνιτς
ΟΦΗ: Στρέζος – Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης – Νάστος, Κυριακίδης, Μεγιάδο – Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας
Στον πάγκο της ΑΕΛ: Παϊτέρης, Μπάλλας, Γκόλιας, Χούμπτσεβ, Μπέρτος, Κόεφ, Μπαργκάν.
Στον πάγκο του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ντίνας, Αραβίδης, Κοιλιάρας, Οικονόμου, Παπάζογλου, Μπολάκης
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου Α' βοηθός: Ανδρέας Φωτόπουλος Β' βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ 4ος: Γεώργιος Βρέσκας
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Έναρξη του ματς
3' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Κεφαλιά του Μόρα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Στρέζος σε καλή θέση μπλοκάρει
9' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ που απαντά! Σέντρα του Πλατέλλα από τα δεξιά με το αριστερό του πόδι, ο Κυριακίδης είχε μπει στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κρίστινσον
11' Πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής
12' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Ζίζιτς προσπάθησε να διώξει με το γόνατο, η μπάλα πήγε προς την εστία της ομάδας του και ο Κρίστινσον απομάκρυνε σε κόρνερ
17' Έχει την κυκλοφορία ο ΟΦΗ και έχει επιβάλλει το δικό του ρυθμό
20' Επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΛ! Έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τον Καρανίκα, αλλά ο Κούνιτς βρήκε... αέρα στην προσπάθειά του να σκοράρει
23' Νέο γύρισμα από τα δεξιά και πάλι από τον Ντέλετιτς, ο Πίτι μπερδεύεται και δεν μπορεί να βρει γεμάτα την μπάλα και απομάκρυνε η άμυνα των Κρητικών.
Συμπληρώσαμε μισάωρο στο ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έχει ανεβάσει ρυθμούς, θέλοντας να πληγώσει τον ΟΦΗ από τα άκρα και κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα
Συνεχόμενες διακοπές στο παιχνίδι. Τώρα είναι στο έδαφος ο Βουό
37' Δεν θα συνεχίσει ο επιθετικός του ΟΦΗ, θα μπει στη θέση του ο Αραβίδης
40' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Βουό, μέσα ο Αραβίδης. Αναγκαστική αλλαγή καθώς ο αστράγαλος του αριστερού ποδιού του Βουό έχει πρηστεί. Προφανώς έχει υποστεί διάστρεμμα
41' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Πίτι. Πολύ οριακή η φάση
42' Για πέναλτι διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι σε ανατροπή πάνω στον Ντέλετιτς. Περισσότερο πέφτει ο Ντέλετιτς παρά δέχεται μαρκάρισμα
43' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα. Αγκωνιά πάνω στον Πλατέλλα. Θα μπορούσε να δοθεί κόκκινη, αφού η ενέργεια του μπακ-χαφ της ΑΕΛ ήταν εσκεμμένη
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη α' ημιχρόνου
ΑΕΛ-ΟΦΗ 0-0 χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να έχει ξεχωρίσει ιδιαίτερα
Εν τω μεταξύ υπήρξε μεγάλη ένταση στα επίσημα με τον μεγαλομέτοχο της ομάδας, Αλέξη Κούγια
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
Τελευταίες πληροφορίες κάνουν λόγο ακόμα για κάταγμα στον αστράγαλο του Βουό
51' Κεφαλιά του Κούνιτς, η μπάλα άουτ
Και φυσικά έχουμε ανακοίνωση από την ΑΕΛ στο ημίχρονο του ματς: «Κύριε Βαρούχα, Πρόεδρε των διαιτητών Αθηνών, μέχρι τώρα έχουμε ένα πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής σου, ο γιος του γνωστού Παπαπέτρου που έχει δώσει πρωταθλήματα και πρωταθλήματα στην παράγκα κι ένα οφσάιντ που ο παίκτης μας είναι δέκα μέτρα πίσω από τον επόπτη Μπουξμπάουμ Ανατολικής Αττικής, τον εκλεκτό του Θωμά και του Γιαρένη!».
54' Σέντρα του Καρανίκα από τα δεξιά, κεφαλιά του Πίτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
60' Σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα άουτ
62' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Νάστος, μέσα ο Παπάζογλου
63' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κούνιτς πήρε την μπάλα από το λάθος του Μιχόγεβιτς, αλλά δεν τέλειωσε ποτέ τη φάση απέναντι από τον Στρέζο
65' Απόφαση-έπος από τον Παπαπέτρου! Ο Ζίζιτς έκανε τραγική απομάκρυνση και στη συνέχεια θέατρο ότι τον βρήκε παίκτης του ΟΦΗ, η μπάλα έφτασε στον Αραβίδη που ήταν στο σημείο του πέναλτι, αλλά η φάση σταμάτησε ως φάουλ! Δεν υπήρχε τίποτα. Τραγική υπόδειξη
70' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν
70' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον ΟΦΗ. Συμμετείχε στη φάση ο Αραβίδης
72' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα
72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Κουτσιανικούλη
72' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μπαργκάν, εκτός ο Κούνιτς
79' Φάουλ στον Μόρα στις διεκδικήσεις, σωστή υπόδειξη
81' Κίτρινη κάρτα στον Μόρα για διαμαρτυρία
83' Φάουλ για την ΑΕΛ σε εξαιρετική θέση για χέρι στον Παπάζογλου
Μάλλον λανθασμένη υπόδειξη, αφού ο αμυντικός του ΟΦΗ έκανε τάκλιν και το χέρι του ήταν σε απόλυτα φυσιολογική θέση και όχι απλωμένο
85' Τρομερή επέμβαση από τον Στρέζο! Εκτέλεσε το φάουλ ο Πίτι και με το αριστερό του χέρι ο Στρέζος είπε «όχι».
87' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Ακόστα, μέσα ο Χούμπτσεβ
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
92' Σουτ του Πλατέλλα, άουτ η μπάλα
Λήξη της αναμέτρησης
Σε ματς με ελάχιστες συγκινήσεις, ΑΕΛ και ΟΦΗ μένουν στο 0-0, με τους Κρητικούς να φεύγουν με τον έναν βαθμό από μία δύσκολη έδρα