Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης, για τη 10η αγωνιστική της Primera Division, μέσω του sport-fm.gr.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης.
Αυτό θα είναι το πρώτο "κλάσικο" μετά από 11 χρόνια που δεν θα υπάρχουν στο γήπεδο ο Λέο Μέσι ή ο Κριστιάνο Ρονάλντο.
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν - Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα - Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αρτούρ - Ραφίνια, Κουτίνιο, Σουάρες
Η ενδεκάδα της Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά - Νάτσο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο - Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος - Μπέιλ, Ίσκο, Μπενζεμά
Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-2 εντός τη Σεβίλλη και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 ματς πρωταθλήματος.
Οι Καταλανοί νίκησαν και 2-0 εντός την Ίντερ την Τετάρτη για το Champions League.
Σε κρίση η Ρεάλ, που έχει να κερδίσει στο πρωτάθλημα από τις 22/9 (0-1-3), ενώ την προηγούμενη αγωνιστική υπέστη ήττα-σοκ, 1-2 εντός από τη Λεβάντε.
Την Τρίτη η ομάδα της Μαδρίτης επικράτησε 2-1 εντός της Βικτόρια Πλζεν για το Champions League.
Σε 14 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Στην προθέρμανση ένιωσε ενοχλήσεις ο αμυντικός της Ρεάλ, Νάτσο, αλλά τις ξεπέρασε και είναι ΟΚ.
Θυμίζουμε ότι ο τεχνικός της Ρεάλ, Λοπετέγι, βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.
Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη στα 41 τελευταία εντός έδρας της στο πρωτάθλημα.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Κατάμεστο φυσικά το "Καμπ Νόου".
Ξεκίνησε το ματς, η Ρεάλ πήρε τη σέντρα.
Η Μπαρτσελόνα έχει συλλέξει 18 βαθμούς στις 9 πρώτες αγωνιστικές, η Ρεάλ βρίσκεται στους 14.
3' Τίποτα σημαντικό μέχρι τώρα.
5' Μπαλιά του Κουτίνιο στην περιοχή της Ρεάλ, μπλόκαρε εύκολα ο Κουρτουά.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σάντσεθ Μαρτίνεθ.
8' Η πρώτη ευκαιρία ανήκει στη Ρεάλ. Σουτ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα άουτ.
Στα πρώτα λεπτά η Μπαρτσελόνα προσπαθεί να επιτεθεί από τα αριστερά με τον Άλμπα και τον Κουτίνιο.
11' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Πάνω που λέγαμε ότι η Μπαρτσελόνα προσπαθεί να επιτεθεί από τα αριστερά. Ο Άλμπα μόνος του στην περιοχή, σέρβιρε στον Κουτίνιο, που ήταν αμαρκάριστος και πλάσαρε εύστοχα. Πολλά τα κενά στην άμυνα της Ρεάλ.
13' Σουτ του Μπέιλ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν.
16' Σουτ του Μαρσέλο με το δεξί, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Τερ Στέγκεν.
18' 70%-30% υπέρ της Μπαρτσελόνα η κατοχή της μπάλας.
19' Σουτ του Αρτούρ έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Κουρτουά.
Ισορρόπησε κάπως η Ρεάλ.
27' Μακρινό σουτ του Σέρχιο Ράμος, μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν.
28' Πέσιμο του Σουάρες στην περιοχή.
Θα γίνει χρήση VAR από τον διαιτητή της αναμέτρησης, πολύ δύσκολη φάση. Ο Βαράν φαίνεται να βρίσκει τον Σουάρες, ο οποίος πέφτει.
Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα!
30' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Σουάρες.
32' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
Κάπως κολακευτικό αυτό το 2-0 για την Μπαρτσελόνα, που έχει εκμεταλλευτεί πλήρως τα λάθη των παικτών της Ρεάλ.
37' Επικίνδυνη σέντρα του Άλμπα, που κάνει... πάρτι από τα αριστερά.
38' Κίτρινη κάρτα στον Ράκιτιτς.
38' Καλή επίθεση από τη Ρεάλ, ο Μπέιλ γλίστρησε και δεν μπόρεσε να εκτελέσει.
39' Κίτρινη κάρτα στον Νάτσο, που βρίσκεται σε... άλλο γήπεδο σήμερα.
Πολλά λάθη από τους παίκτες της Ρεάλ που δεν μπορούν να αλλάξουν... πάσα.
43' Καλό σουτ του Ραφίνια έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα προηγείται 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης.
Στο 11' το 1-0 από τον Κουτίνιο, στο 30' το 2-0 από πέναλτι του Σουάρες.
Βγήκαν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Μία αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Λούκας Βάθκεθ αντικαθιστά τον αρνητικό Βαράν.
Συνεχίζει ως έχει η Μπαρτσελόνα.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
Ο Βάθκεθ πάει στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων, ενώ ο Νάτσο μετατοπίζεται στο κέντρο της άμυνας.
46' Μακρινό σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα άουτ.
Στη φάση του πρώτου γκολ, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα άλλαξαν 30 πάσες μέχρι να σκοράρουν.
Η Ρεάλ άλλαξε σύστημα, με τον Κασεμίρο να παίζει ως 3ος κεντρικός αμυντικός.
50' Γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης!
Πολύ ωραία συνεργασία των παικτών της Ρεάλ, ο Μαρσέλο μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα.
Ο μπακ Μαρσέλο σκόραρε σε 3ο διαδοχικό παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις!
53' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
53' Κίτρινη κάρτα στον Μπέιλ.
Η Ρεάλ πάντως "πατάει" καλύτερα σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
55' Ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Σέρχιο Ράμος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.
56' Δοκάρι για τη Ρεάλ που κυριαρχεί!
Ο Μόντριτς σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
57' Κι άλλη καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Ο Ίσκο σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πολύ πλάγια.
Καμία σχέση η εικόνα του δευτέρου μέρους με το πρώτο.
58' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
58' Κι άλλο κόρνερ για τη Ρεάλ, που δείχνει εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.
61' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα με τον Λουίς Σουάρες!
Τρομερός ο ρυθμός στον αγώνα με την μπάλα πάνω-κάτω.
64' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά το σουτ του Άλμπα κόντραρε στον Ράμος και κατέληξε κόρνερ.
66' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
68' Τρομερή ευκαιρία για τη Ρεάλ. Μόνος του ο Μπενζεμά μέσα από την περιοχή, πήρε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.
69' Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Νέλσον Σεμέδο αντικαθιστά τον Ραφίνια.
74' Δεύτερη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντεμπελέ παίρνει τη θέση του Κουτίνιο.
75' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Σε εξαιρετική αντεπίθεση, ο Λουίς Σουάρες εκτέλεσε με κεφαλιά τον Κουρτουά.
77' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες για σκληρό φάουλ στον Νάτσο.
77' Δεύτερη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ασένσιο πήρε τη θέση του Μπέιλ.
80' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Σέρχι Ρομπέρτο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κουρτουά.
81' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μαρσέλο.
82' Τρίτη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Μαριάνο αντικαθιστά τον Μαρσέλο.
82' Σουτ του Ασένσιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
83' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Τραγικό λάθος του Σέρχιο Ράμος, ο Λουίς Σουάρες πλάσαρε εξαιρετικά πάνω από τον Κουρτουά.
84' Τρίτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Βιδάλ αντικαθιστά τον Αρτούρ.
87' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Σέντρα του Ντεμπελέ, ο Βιδάλ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Κουρτουά.
90' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα με τον Λουίς Σουάρες, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κουρτουά.
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
91' Ευκαιρία για τη Ρεάλ με τον Μπενζεμά.
Τέλος αγώνα, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης!
Χατ-τρικ από τον Λουίς Σουάρες.
Αποκαρδιωτική η εικόνα της Ρεάλ, αν και το πάλεψε στο πρώτο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου.